ARVAMUS

RAUL RÄISA: KUIDAS TOIMIDA KRIISIAEGSEL KINNISVARATURUL

Hinnakujundust tuleb hoolega kalkuleerida. Juba paari tuhande eurone hinnavahe võib praegustes oludes anda märkimisväärse efekti, ütleb Uus Maa maakler Raul Räisa.

Viimasel ajal on minult väga palju küsitud, mis saab kinnisvaraturust praeguse kriisi valguses?

Peagi saab täis kuu aega eriolukorra kehtestamisest ja kui päris ausalt öelda, siis keegi ei saa teha ikka veel pikemaajalisi ennustusi. Meie praeguses maailmakorralduses on tegemist esmakordse situatsiooniga, kus tegelikult on maailmas raha olemas, aga kuna on seatud nii tegutsemis- kui ka liikumispiirangud ettevõtetele ja inimestele, siis ei ole võimalik lihtsalt seda raha kasutada.

Alustades ärikinnisvarast, siis kohe peale piirangute kehtestamist tekkis ärikinnisvaraturul seisak. Ettevõtted külmutasid oma plaanid ja võtsid äraootava seisukoha.

Tänaseks on esimesest šokist üle saadud ja ärikinnisvara turul on hakatud vaikselt tegutsema. Siiski paistab silma see, et eelkõige ei jätkata oma poolelijäänud projektide realiseerimist, vaid pigem mängitakse oma plaanid ümber, kohanemaks muutunud olukorraga, kus paljud inimesed on kodukontorites ja müük ning klienditeenindus on suundunud küberruumi. Aktiviseerumine näitab siiski meile ettevõtjate optimismi, leidlikkust ja soovi edasi pingutada.

Elukondliku kinnisvara turgu on hetke seisuga eriolukord  mõjutanud vähem. Muidugi on tehingute arv vähenenud ja inimesed on oma ostuotsuseid mõneks ajaks edasi lükanud ning on oma valikuid põhjalikumat kaaluma hakanud. Samas pangad ei ole tõmmanud finantseerimisele valimatult pidurit, vaid just andnud märku, et nad on endiselt avatud koostööle ja laenu andmise kriteeriumid ei ole muutunud. Samamoodi, nagu kinnisvara ostjad sõltuvad pankadest, sõltuvad ka pangad oma klientidest ja mõlema jaoks on tähtis, et tegevus ka kinnisvaraturul jätkuks.

Aga kuidas siis käituda juhul, kui praegu on plaan müüa või üürida oma kinnisvara? Mida oskame meie soovitada?

Kui Teil on praegu käimas oma kinnisvara müügiprotsess või üürile andmine, siis tuleks sellega tegeleda väga aktiivselt. Kinnisvaraturg on küll passiivne, aga toimiv. Kindlasti soovitaks varuda kannatust ja selget mõtlemist.

Kui Teie kinnisvara seisab või jääb seisma tühjalt, ja müük ei ole vältimatu, siis kaaluge selle üürile andmist. Kuigi ka üüriturg on praegu mõjutatud kriisist, siis peale eriolukorra leevendamist saab üürihindade taastumine olema kiirem. Kui inimesed saavad hakata jälle tööl käima, läheb uuesti vaja elamispindu töökoha lähedal ja see lükkab üüriturule uuesti hoo sisse.

Hetke seisuga  on kriis elukondliku kinnisvara üüriturgu mõjutanud isegi rohkem kui müügiturgu. Üürihinnad on langenud ning pakkumiste arv tõusnud ja ilmselt tõuseb veelgi, kuna palju lühiajaliseks üüriks mõeldud korterid pannakse pikaajalisse üüri. Kuid ilmselt üüriturg peagi taastub. Seda eelkõige siis, kui kaovad ära liikumispiirangud ja inimesed saavad taas tööl ja koolis käia. Kindlasti peavad ka paljud inimesed, tänud palkade langusele, mõneks ajaks kinnisvara ostuplaanid edasi lükkama aga nad siiski vajavad elukohta ja ka see mõjub üüriturule soodsalt. Sama muster kujunes välja ka eelmise kriisi ajal.

Kui Teil on kinnisvara müük vaja teostada lähema paari kuu jooksul, siis muidugi soovitan konsulteerida kinnisvaraspetsialistiga. Arvestades praegust olukorda tuleks põhjalikult läbi mõelda müügi- või üüritegevuste protsess ning õigesti positsioneerida müügi- või üürihind. Õige ja kalkuleeritud hinnakujundus on siiski eduka tehingu peamine alus ja seal võib juba paari tuhande euro suurune hinnavahe anda märkimisväärset efekti.

Praegu ei ole veel elukondliku kinnisvara puhul toimunud märkimisväärset hinnalangust. Ka pakkumistesse ei ole jõudnud nö kriisihindasid, kus läbi häda tõmmatakse hind alla, et müük igal juhul toimuks. Pigem ollakse optimistlikud ja oodatakse kriisi möödumist. Siiski on tõenäoline, et kui kriis kestab suve lõpuni, tuleb ka kinnisvarahindade langus. See ei saa olema ilmselt nii dramaatiline, kui 10 aastat tagasi majanduskriisi alguses, aga nö õhk lastakse sel juhul kindlasti kinnisvarahindadest välja.

Kokkuvõtteks soovin Teile kinnisvaratehingutes kainet mõistust ja kalkuleerimisoskust ning julgust küsida nõu spetsialistidelt.

Raul Räisa on Uus Maa Tartu büroo Tartumaa ja Valgamaa maakler.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button