ARVAMUS

TUULIKE LUKSEPP: KAS ME TAHAME, ET ELVA SUUSASPORT PÜSIKS KA TULEVIKUS?

Elva noored suusasportlased vajavad nii kunstlumeradu kui ka suusahüppemäe taastamist, kirjutab kahevõistlusega tegeleva lapse vanem Tuulike Luksepp.

Kahevõistleja Kristjan Ilves, kes on käinud tänavu maailmakarika etappidel poodiumil viis korda, on meie viimaste aastate üks parimaid talisportlasi, kahtlemata. Uhke on olla elvalane, või kas ikka on? Peame rääkima Elva talispordivõimalustest.

Vaatame aknast välja – looduslik lumi on ammu läinud, kuid mitmel pool üle Eesti kunstlumeradadel treeningud ja võistlused jätkuvad. Loomulikult võiks Elvas olla ka kunstlume rada, sest hetkel käivad nii laskesuusatajad kui kahevõistlejad suusatamas Otepääl, kulutades selleks päris palju aega.

Kuid toon juurde veel ühe aspekti murdmaasuusavõimaluste kõrvale. Kahjuks puudub juba paar viimast aastat Elva lastel võimalus kohalikul suusahüppemäel treenida, sest vana kasutati viimati neli aastat tagasi ja  lammutati kahe aasta eest, aga uut ei paista kusagilt. Ei ole ka infot selle projekti edasiliikumise kohta.

Elva Suusaklubi juurde kuuluvad suusahüppajad ja kahevõistlejad peavad trenni tegema Otepääl. Kolm korda nädalas korjab treener lapsed Elvast ja Kongutast bussile ja viib Otepääle hüppama ja suusatama. Seda edasi-tagasi sõitmise aega saaks ju oluliselt paremini kulutada. Kui ajakulu on suur, võivad loobumised tekkida liiga kergesti ja kiiresti.

Hetkel on Eestis võimalik suusahüpetega tegeleda kolmes kohas – Tallinnas, Võrus ja Otepääl. Elva suusahüppemägi panustas Eesti suusasporti tulemuslikult 40 aastat, enne Kristjan Ilvese saavutusi on sealt jõudnud 1990. aastatel maailma tippude hulka Ago Markvardt.

Elva suusahüppe traditsioonid on vanad ja selleks, et need ei katkeks, on vaja hüppemägi uuesti üles ehitada. On raske ette kujutada, et kahevõistlus siin kaua elaks, kui puudub oma hüppemägi. Fakt on see, et suusahüpped jäävad alati nn. nišialaks – seal ei hakka olema kunagi nii suuri harrastajate arve ja arvukaid treeninggruppe kui mõnel teisel spordialal. Kuid see ei saa olla põhjuseks, et hävitada Elvast sedavõrd pika traditsiooniga spordiala, mis on toonud ka silmatorkavaid tulemusi maailmaareenil.

Varem samal teemal: Olavi Hiiemäe: Kui teised väikeasulad saavad kunstlumerajad tehtud, siis miks mitte Elva? (20.03.2024); Raimond Pihlap: Kui Elva ei panusta suusaradadele, jääb Elva turismipotentsiaal välja arendamata (26.02.2024).

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button