ARVAMUS

MATI MIIL: ELVA TEENUSED ON LÄBIKUKKUNUD, VEAD TULEB PARANDADA

Ebaefektiivsusega silma paistva Elva valla sihtasutuse Elva Teenused vajalikkuses kahtlesid mitmed inimesed juba siis, kui ettevõtmine suurte lootustega loodi. Loodetud kulude kokkuhoidu lasteasutuste toitlustamiselt pole tulnud, kuid vallavalitsus hoiab kümne küünega kinni omaloodud ebaefektiivsest ja kulukas majandusmudelist. Kes siis nüüd vastutab, küsib ettevõtja Mati Miil (Isamaa). 

Lasteasutuste toitlustamise ja haldamisega tegelev Elva Teenused loodi viis aastat tagasi. Kogu asja peaideoloog oli abivallavanem Heiki Hansen. Mäletan hästi toonaseid arutelusid ja küsimusi, et miks sellist täiendavat juriidilist keha on vaja ja miks on vaja lammutada seni toiminud süsteemi. Kihk teha uut sihtasutust ühes juhatuse, nõukogu, bürooruumide, kõrgläikega kontorimööbli ja uhiuue kohvimasinaga oli lausa enneolematu.

Enne uut sihtasutust toitlustas Elva linna lasteasutustes Dussmann, kellega aga tülli mindi ja kes aeti minema. Tõsi ta on, et tekkis ka vaidlusi toidu kvaliteedi osas. Kuid ei saa vaadata mööda tõsiasjast, et praegu toitlustab Dussmann koole meie naabrite juures Nõo vallas, kus koolitoidu hind on oluliselt soodsam kui meil ja kus viiendik toorainest on mahe. Teadaolevalt ei ole hetkel seal ka mingeid sagedasemaid vaidlusi toidu kvaliteedi teemal.

KOOLIDELE PEALESURUTUD LAHENDUS

Elva valdade koolid-lasteaiad majandasid end ise vanal heal viisil, kus igas sööklas tegutses oma kokk.  Valdade ühinedes suruti kõikidele lasteasutustele peale majandamine läbi vastloodud vallale kuuluva SA Elva Teenused. Sihtasutuse loomise põhjenduseks leiti igasuguseid asju: näiteks ei soovivat koolidirektorid köökidega tegeleda (justkui nad oleksid pidanud!) ja tahtvat keskenduda põhitegevusele – kooli juhtimisele. Tegelikult aga on täna nii mõnigi koolidirektor tunnistanud, et varem oli kogu söögiteema lihtsam – kui oli vaja lastele matkale võileibu kaasa panna, läksid kööki ja palusid kokal need teha. Viie minutiga oli üks probleem lahendatud. Täna seda enam nii lihtsalt teha ei saa, kuna tuleb teha ametlik tellimus.

EBAREALISTLIKUD EELDUSED – VIIE AASTAGA NULL HINNATÕUSU

Elva abivallavanem Heiki Hansen. Tema viis aastat tagasi vallavolikogus tehtud esitlusest selgus, et kulud toitlustamisele oleksid pidanud hoopiski langema ja kogu asi muutuma enneolematult efektiivseks. Lubati lausa 30-protsendilist hinna kokkuhoidu toiduainete hulgiostudelt. Mis puutub toiduainete tsentraliseeritud ostmisesse, siis selleks ei ole muidugi vaja omada kontoriga juriidilist keha, vaid selle saaks ära teha keskastme vallaametnik ja arve tasub Elva vallavalitsus.

Sihtasutust luues esitati vägagi kummalist numbrilist materjali. Näiteks viie aasta prognoos (2019-2023) nägi ette null protsenti hinnatõusu koolitoidule ja sisendhindadele, ka sihtasutuse enda tegevuskulud pidid viie aasta jooksul prognoositult püsima sendipealt samal tasemel. Seega ei mingit inflatsiooniga arvestamist ega sentigi palgatõusu personalile. Exceli tabelis asuv prognoos näeb välja nagu oleks selle lahtreid lihtsalt neli korda tuimalt edasi kopeeritud.

Vaevalt kujutaks ükski ettevõtja rahavoogusid planeerides ette, et need jäävad viie aasta jooksul täpselt samaks. Elva valla juhid aga just niimoodi on arvanud. Ning viie aasta jooksul ei ole nad veel aru saanud, et kunagi kokku klopsitud unistus efektiivsusest ei hakka iialgi tööle.

KÄIBEMAKS LENDAB TUULDE

Käibemaksu tuuldeloopimine, millele viitas oma arvamusloos vallavolinik Raimond Pihlap (06.02), vajab ilmselt veelkord selgitamist. SA Elva Teenused on käibemaksukohustuslane, Elva vallavalitsus seda aga pole. Käibemaksu lõks tekib tööjõukuludelt ning sellelt kaubalt, mis ostetakse mittekäibemaksukohustlastelt. Ehk et käibemaksuga kaubalt taotleb Elva Teenused sisendkäibemaksu tagasi, aga vallale toitlustusteenust müües lisandub see uuesti ning vald seda enam tagasi taotleda ei saa.  Kuna Elva Teenused on tööjõumahukas ettevõtmine ning suurema osa tema kuludest moodustab palgakulu, lisandub sellele teenust müües sisuliselt ka käibemaks.

Meil oleks võimalik vältida teistkordset käibemaksu maksmist, kui me ei ajaks asju sihtasutuse kaudu, vaid igas koolis töötaks valla palgal olev köögipersonal. Sisuliselt on Elva vald endale ise loonud rumala maksulõksu, millesse ta juba aastaid pidevalt astub ja mille tõttu lendab tuulde kõvasti raha.

Tegemist on tõesti suurte summadega, sadade tuhandete eurodega. Aastas kaotab Elva vald praegu niimoodi ca 200 000 eurot. Viie aastaga (2018-2022) on kahju üle 600 000 euro ja kui Elva vald samamoodi jätkab, siis järgmise viie aasta jooksul on prognoositav kahju üle 900 000 euro. Kõige kurvem aga on asja juures see, et vallajuhid ei saa sellest aru ning kogu ebaefektiivsus ja maksuraha raiskamine aina jätkub. Oma tegevuse või tegevusetuse põhjendamiseks arvutatakse kabinettides uusi tehteid ning kui majandamine kuidagi välja ei tule, küsitakse lapsevanematelt söögiraha juurde. 

Panen ette, et võiks kuulutada majandamiseksperimendi nimega „Elva Teenused“ lõppenuks. Tehtud  vigade tunnistamine on muidugi valus, kuid see on siiski parem, kui samamoodi edasi põrutada. On ju näha, et viis aastat tagasi loodud majandusmudel ei hakka tööle ja ei too meile soovitud efektiivsust ega kulude kokkuhoidu.

Heiki Hansenilt ootan vastutuse võtmist ja kriitikameelt kunagi tehtud otsuste suhtes. Te ju kritiseerite vallavalitsusega vabalt Dussmanni pakutud teenust, kuid tasuks vaadata kriitiliselt üle ka oma tegevus. Elva Teenuste-nimelise majanduseksperimendiga olete tekitanud vallale juba praegu sadu tuhandeid eurosid kahju ning samamoodi jätkates kahju aina suureneb. Leian, et praegu oleme juba küllalt kõnealuse vea eest maksnud ning ei peaks valla kehva majandamise kinni maksmisesse kaasama veel ka Elva valla lapsevanemaid. See on lihtsalt ebaõiglane.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button