VIDEOLOOD

VIDEOLUGU: OLEN LOOMULT VÕITLEJA

Otepää Lihatööstuse omaniku Maie Niiduga kohtume tema ettevõttes. Firmal täitus tänavu 12. jaanuaril loomisest 30 aastat. Pidev tootmine on Nuustaku külje all käinud 28. aastat. Lihatööstus pakub täna tööd mitmekümnele Otepää kandi inimesele.

Maie Niit pakatab energiast ja teotahtest vaatamata kogunenud eluaastatele. Kui naine 1990. aasta algul ettevõtte lõi, pidasid paljud seda hullumeelsuseks. Aeg oli toona poliitiliselt keeruline ja raske, puudus valitses kõigest. EPA lihatehnoloogi haridusega naine ei jätnud jonni. Leidis Otepää külje all vana mahajäetud farmihoone, tegi seal remondi ja hakkas vähehaaval sisseseadet soetama. Eesti krooni tulekuga käivitus ka tootmine. See on toiminud vahetpidamata tänaseni. Väikesel ettevõttel oli toona raske ja ega praegugi kerge ei ole. Maie sõnul on toonase ja tänase aja vahel üks oluline vahe. „Siis oli inimestel entusiasmi ja usku. Nüüd on see kadunud ja mõeldakse ainult isiklikule heaolule. Oleme harjunud elama heaoluühiskonnas, kus kõike on piisavalt. Vahepealsetel aastatel on töötajad saanud suured õigused. Tullakse ja aina nõutakse suuremat palka, isiklik panus unustatakse,” arutleb Maie. „Tollal olid lootused suured. Praegusel raskel ajal peame mõtlema saavutatu säilitamisele. Selleks, et üldse saaks jätkata.”

Maie on näinud paljut ja üle elanud keerulisi aegu. Olid 1997. aasta Aasia kriis ja aasta hiljem Venemaal rubla langemine, kerge polnud 2009-10. aasta masugi. Aga tuldi välja. Maie on loomult võitleja. „Elus peab alati edasi minema. Ei tohi jääda käed rüpes ootama. Peab mõtlema kuidas keerulisest olukorrast välja tulla.”

Üks tähelepanek on Maiel veel. Elus ei tohi elada võlgu, paraku teevad seda paljud noored ja algajad firmajuhid. „Võlg tuleb alati tagasi maksta, see on võõra oma ning seda ei kingita. Võlata on palju kergem elada, võlakoorem on raske,” arutles Maie.

Tänasel keerulisel ajal võttis ka Otepää Lihatööstus raske südamega vastu otsuse töötajate palkade kärpimisest. Maie sõnul oli laual kaks variant. „Tegime töötajatega koosoleku. Olid variandid – koondamine või palgakärbe. Osad eelistasid koondamist, ent see tähendab ju töö ja oma koha kaotamist. Kui inimesed olid järele mõelnud, hääletasid kõik palkade kärpimise poolt. Töökoht on ikkagi tähtsam,” tõdes Maie. „Firma rahakott sõltub müügist. Kui tuleb raha on kõik hästi. Kui keerulised ajad, on ka rahakott õhem. Elame ka selle raske aja üle. Vähem virisemist,” võttis Maie Niit jutuotsad kokku.

Vaata lähemalt videointervjuust.

Näita rohkem

Seotud artiklid

3 kommentaari

  1. Lp ElvaUudised. Kas Elva vallas ettevõtjaid ei olegi, et peab naabervalla omi siin promoma. Mitte et mul midagi Otepää Lihatööstuse ja Maie Niidu (Fantastiline naine ja firmajuht, tulnud läbi igasugusest pa… sat)vatu oleks, aga mu arust teete liiga meie enda valla tublidele ettevõtjatele. Loetleks mõned :Enics, Saint-Gobain, Marepleks, Rõngu Pagar,Harri Metall, Bacula, Melior_M, Rannu Semme, Kevil, Teedla Mõis, Rannu Mõis jne jne. Andmed on kindlasti avalikud …

  2. Tehtud on selle pisut rohkem kui kuu ajaga kümneid lugusid kõiksugu Elva ettevõtete esindajatega, olgu selleks toitlustuskohad, apteegid, tehased või poed. Loodetavasti, Inga ja Aivar, olete neid ka jälginud. 1930. aastate Elva Elu kattis pidevalt ka Otepääd. Naabritelt on ikka õppida. Nii et meie siin probleemi ei näe ja kuni lugejaid jätkub, laseme samas vaimus edasi.

KOMMENTAARIUM

Back to top button