VIDEOLOOD

ELU AMEERIKA MÄGEDEL (I OSA)

Meie keskel on inimesi, kelle põnevast elukäigust teame vähe. Pille Viik kolis Elvasse aasta tagasi ja töötab siin juuksurina. Vähesed teavad, et veerand sajandi eest tegi naine elus otsuse, mida ei kahetse – kolis elama ja tööle USA-sse.

Omaaegses Tartumaa Muuseumi hoones Pikal tänaval tegutsevad täna mitmed ärid. Üks neist on Rae salong. Just siin töötabki pärast pikka eemalviibimist Ameerikast tagasi kodumaale pöördunud Pille Viik.

Aasta oli 1994 kui Viljandist pärit noor neiu lõpetas Tartus Vanemuise tänaval asunud kutsekooli. Veidi varem kandis see õppeasutus hulk aastaid Nõukogude luuraja Leen Kullmani nime.

Pille tahtis juba keskkooli ajal juuksuriks saada ning seadis edasi õppimiseks sammud Tartusse. Pärast kutsekooli lõpetamist sai Pille töökoha Pärnusse. Ametikoolis õppis ta nii juukselõikust, parukate valmistamist kui grimmi. Need teadmised ja oskused kulusid hiljem ära. Pärnus töötas Pille Endla Teatris ja Pärnu Ärimajas. Aeg oli toona raske, rahval oli vähe raha, kroon oli alles tulnud. Juuksuritööst ei elatanud ära. Pille soovis elus teha kannapöörde.

“Peretuttavate kaudu tekkis võimalus minna Ameerikat avastama. Olin siis alles 20-aastane. Eestis ei teeninud ju 1990. aastate keskel suurt midagi. Ameerika tundus nii suur ja põnev. Otsuse langetamine ei olnud raske,” rääkis Pille Viik.

Ameerikas sisseelamine läks suhteliselt valutult ja kiiresti. Natuke asjaajamist oli. “Enamus USA juuksurikoolidest annavad õpetust lühikest aega,” selgitab Pille sealset asjaajamist. “Kohaliku litsentsi saamiseks oli vaja teatud arv töötunde. Eesti koolist tulles olid mul praktilise töö jaoks olemas mitmekordsed tunnid. Ajasin paberid korda, meie kutsetunnistust aktsepteeriti. Nii saingi ühes Chicago linnajaos tööle kohalikku salongi.”

Pille sõnul on juuksuritööl Ameerikas ja Eestis suur vahe. Kui meil käiakse juuksuri juures kuu tagant, siis Ameerikas pea iga nädal. Ikka selleks, et kaunis välja näha.

Ameerikas tutvus Pille oma tulevase mehega, kes samuti Eestist pärit ja siirdus omal ajal tööle teiselepoole ookeani. USA-s sündisid kaks last.

Lisaks Chicagole on Pille elanud ja töötanud Los Angeleses ja Uus-Meremaal Aucklandis.

VAATA LÄHEMALT VIDEOINTERVJUUST!

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button