VIDEOLOOD

PAANIKAKS PÕHJUST EI OLE, TUGEVDAME ISE OMA TERVIST

Koroonaviirusesse Covid 19 nakatunute arv on viimastel päevadel Eestis statistika järgi vähenenud, ent see number võib olla petlik. Arstide arvates võib nakatumiste kõrgaeg olla hoopis ees. Uurisime Elva Haigla ravijuhilt dr. Peeter Laasikult praegust seisu.

Doktor Laasiku sõnul on tänaseks nakatunud kaks valla elanikku, kellel tuvastati viirus, ent nad ei ole hospitaliseeritud ja viibivad kodus. „Täpsed andmed on mõistagi terviseametil,” räägib Laasik ja jätkab: „Ülikooli kliinikumi ei ole Elvast kedagi hospitaliseeritud, seda võin kinnitada küll.”

Laasiku sõnul on tähtis, et inimese üldine tervislik seisund oleks hea. Mõistagi ei saavuta seda 5 minuti või paari päevaga. „Oleks hea kui peetakse kinni normaalsest toitumisest, oleks kehaline aktiivsus ja jälgitakse üldiseid hügieeni reegleid. Koroonaviiruse vastu põhjuslikku ravi hetkel ei ole.”

Praegu kuuleb mitmeid rahvajutte ja nendes soovitakse koroonaviirusesse mitte nakatumiseks manustada antibiootikume ja paratsetamooli. Doktor Laasiku sõnul saame hetkel kõrvaldada võimalikke tekkivaid tagajärgi. „Hetkel ei ole selle viiruse vastu põhjuslikku ravi. Saame ravida hiljem tekkida võivaid tüsistusi. Näiteks kopsupõletikku. See aga ei ole otsene viiruse ravi, ” möönis Laasik.

Inimesed on segaduses ja üha sagedamini päritakse tohtritelt, mille poolest erineb COVID 19 tavalisest gripist, mida igal kevad-talvel ringleb. Maailmas on uuritud tegelikult 1/10 kõikidest viirustest. Seega on uurimata veel palju. „Kui vaadata, mis on erinevus hetkel maailmas leviva viiruse ja varasemate vahel, siis võime välja tuua suure nakatumise. Praegu nakatuvad paljud, kes on haigetega lähemalt kokku puutunud. Ilmselt põevad paljud ka COVID 19 läbi nii, et nad ise seda märkaksid. Osadel inimestel ei ole üldse mingeid kaebusi. Riikide lõikes on statistika mõistagi erinev. Oht nakatuda on suur ja seepärast tuleks vältida otseseid kontakte ja üldkäidavaid kohti.” Doktor Laasiku kinnitusel ei ole viiruse leviku kõrgaeg Eestis üldsegi läbi.

„Lähinädalad võivad nakatumise numbreid hoopis suurendada. Seda näitab võrdlus kasvõi Hiina ja teiste riikide statistikaga. Kindlasti kasvab meilgi haigestumiste arv.”

Kuivõrd on Elva haigla valmis appi tulema, kui nakatumine peaks tõepoolest suurenema ja Tartu Ülikooli Kliinikum ei suuda enam ravivajajaid vastu võtta?

Laasiku sõnul ollakse kliinikumiga pideavas infovahetuses. „Kui tõepoolest peaks tekkima Tartus suurem voog hospitaliseerimse järele ja paar nädalat hiljem suureneb järelravi nõudlus siis on Elva haigla valmis aitama.”

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button