ARVAMUS

TIIT UMMIK: LOMP ELVA TÄNAVAIL – TULNUD, ET JÄÄDA

Elva tänavail laiutavate ja äärmiselt püsivate lompide ühiseks nimetajaks on see, et mitte keegi nendega ei tegele. Kuivaperioodil nad kaovad ja siis on nii nagu mustlase katusega, probleemi pole, kirjutab Tiit Ummik.  

Mulle meeldib meie kaunis Elva linnas elada ja siin tihti ka jalgsi ringi liikuda. Jalutades näeb aga nii mõndagi, mis läbi autoakna märkamata jääb. Mis aga kõige tähtsam, jalakäijal on aega ka nähtu üle järele mõelda. Mind innustas kirjutama üks olukord, mis on juba paar aastat püsinud muutumatuna: Kärneri ja Jõe tänava nurgal laiutav porilomp. 

Lomp on tore asi kaheaastasele lapsele, kui ema lubab tal seal sulistada, kuid tüütu täiskasvanule, eriti, kui see võtab enda alla kogu kõnnitee ning osa sõiduteest. Selle konkreetse lombi juures on juba paar aastat olnud aiale kinnitatud silt “Valla häbiplekk”. 

Pisiasjadeks vunki ei jätku

Enne viimaseid valimisi ootasin põnevusega, ehk keegi võtab midagi ette ja likvideerib lombi, aga seda ei juhtunud. Tundub, et selliste pisiasjade jaoks vallas aega ega jaksu ei jätku. On ju meie vallavalitsuse palgal kõigest 180 ning Elva Teenustes vaid 83 töötajat. 

Linnas ringi liikudes olen tähele pannud, et suuremaid ja väiksemaid nn statsionaarseid lompe nii sõidu- kui kõnniteedel on lisaks ülaltoodule veel mitmeid. Nende ühiseks nimetajaks on see, et nendega mitte keegi ei tegele. Tõsi, kuivaperioodil nad kaovad ja siis on nii nagu mustlase katusega, probleemi pole. 

Peale valimisi kipub paratamatult pähe mõte, et selle ja paljude teiste pisiasjadega tegelemine võis olla üheks valimiskaotuse põhjuseks. 

Jalutan edasi ja mõtlen, et lombi kõrvaldamiseks peaks tekitama veele võimaluse lohust ära voolata (ka ürginimesed mõistsid, et vesi voolab ikka allamäge). Kui muidu ei saa, on võimalik appi võtta restkaev. Legendaarse Jõe tänava lombi põhjas on restkaev, mis on põuaperioodil nähtav ning peaks hea tahtmise juures olema võimalik töökorda seada, kui vaid keegi annaks käsu.   

Teel laiutab lomp, restkaev aga on kuival

Kesk tänaval jalutades jõuan järgmise lombini Tartu maantee poolses servas, kusjuures täpselt ülekäigukohas, vaid mõni meeter  edasi on restkaev, mis on kuival. Ei tahaks uskuda, et tee projekteerija joonistas restkaevu kuivana olema, küll aga pidi linna esindaja andma allkirja selle kohta, et töö on hästi teostatud. Kas töö vastuvõtja oma koduses vannitoas oleks nõus sellega, et vannitoa põrandal on ukse ees lomp, sest äravoolutrapp on sattunud veidi kõrgemale kui peaks? 

Olgu, see Kesk tänava nurgal asuv lomp on paar aastat vana ja elvakad on juba harjunud sellest üle hüppama, aga sarnane olukord on ka värskelt asfalteeritud Pika tänava raudteejaama poolses otsas, jälle ülekäigurajal, kus mõlemal pool teed laiutab uuel asfaldil lomp, kust vesi ei pääse paari meetri kaugusel asuvasse restkaevu. Äkki võtaks õppust!

Tihti lähen jalgsi raudteejaamast piki Pargi ja Puiestee tänavat Tartumaa Spordikeskuse juurde. See on tore jalutuskäik. Sama kõnniteed kasutavad paljud noored lapsevanemad vankritega ning ka eakad rulaatoriga liikuvad kaaslinlased. Raudteejaamast kuni palvemaja ristini on asfalt äärmiselt ebatasane (see on väga vana). 

Enne kirikut laiutab peale vihma seal suur lomp, mis sunnib kõnniteel liiklejaid sõiduteele või murule astuma. Seal peaks keegi võtma vaevaks labidaga mõne sentimeetri teeservast eemaldada, et vesi saaks ära voolata. Järgmine takistus on kiriku ja palvemaja vahel, kus vesi ei pääse üle äärekivi ja kõnnitee kraavi ning kõnnitee on ära uhutud. 

Järgmine takistus on Puiestee tänaval enne raudteed, kus peale vihmasadu peavad jalakäijad astuma sõiduteele ning suure liikluskoormuse korral võib see tekitada ohtlikke olukordi. Jälle aitaks mõne labidatäie pinnase eemaldamine, kui vaid vallaametnik annaks selleks kellelegi korralduse. 

Lompidest veel nii palju, et talvel tekib neid mõnes kohas ka lumevallide vahele ja siis on seal üsna keeruline, eriti eakal inimesel ning ka noorel lapsevanemal vankriga liigelda. Ka siin võiks keegi jälgida, et sellistes kohtades lumevall eemaldatakse, et sulavesi saaks allamäge minna. 

Elvas on tehtud tegusid, mille üle me võime uhkust tunda. Loodan, et uus vallavalitsus asub hoogsalt tööle ja kõrvaldab ülalnimetatud probleemid, siis tunnevad elvakad, et meie linnal on peremees, kes hoolib. Hoolime üksteisest.

Tiit Ummik Elva valla kodanik.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button