ARVAMUS

RAIMOND PIHLAP: STAADIONI METSA RAJAD VAJAVAD VALGUSTUST 

Pime aeg läheneb kiiresti ja kuna Elvas on liikumisrajad korralikult valgustamata, siis pärsib see nii noorte kui täiskasvanud spordiharrastajate tegevust, kirjutab ettevõtja ja spordiharrastaja Raimond Pihlap (Isamaa).

Sügis on kätte jõudnud ja valge aeg lastele, noortele ja täiskasvanutele vabas õhus liikumiseks muutub järjest napimaks. Elva staadioni metsa rajad on aga pimedad. Jah, siin-seal on lambiposte, kuid paljudel on seal lambid kustunud või vilkuvad. Paljudes kohtades aga paiknevad lambid liiga hõredalt, et need ka päriselt suudaks rada valgustada.  

Hiljutine käik metsa alla näitas, et Elva staadioni metsa kahekilomeetrisel rajal on pidevalt 50-100 meetriseid lõike, kus on üsna pime – või piisavalt pime, et seal mitte joosta või siis mitte kiiresti joosta. Päris keeruline on treenereil sellises olukorras öelda lastele ja noortele, et tehke metsa all paar ringi. Esiteks ei näe, võib mõne juurika otsas endale viga teha, aga teine aspekt on ka see, et hämaras ei tunne noored end turvaliselt. Peame väärtustama liikumist just vabas õhus, aga ilma valguseta pole mõtet selle väärtustamisest rääkida.  

Enamik inimesi, kes tegelevad liikumisharrastusega peale tööd, ei saa üsna pea metsa all joosta või jalutada, sest pärast kella viit, mil enamikul tööpäeva lõpp, hakkab kiiresti hämarduma. Võib ju lohutada, et tänavail valgust jagub, kuid selge on see, et metsarajad on jalgadele sõbralikumad.  

Olemasolevad valgustid tuleb tööle panna

Kuidas seda siis lahendada? Suur abi oleks juba sellest, kui olemasolevad lambipostid saavad kõik endale uued ja toimivad lambid, soovitavalt tänapäevasemad ja tugevama toimega LED-valgustid. Teiseks, mitmes kohas aitaks see, kui ühe posti otsa panna kaks valgustit – üks ühele poole, teine teisele poole. Kolmandaks, kui tahame tõesti valget rada, kus ka pimedal ajal saavad meie noorsportlased teha kiiremat trenni, siis tuleks mitmetesse kohtadesse siiski ka lisaposte koos valgustitega paigaldada. Selline hästi joostav ja kellaajast sõltumata kasutatav rada tõstaks ka Elva atraktiivsust spordilaagrite korraldamise paigana.  

Loomulikult on valgustatud metsarada meelepärasem ka kõigile neile, kes lihtsalt metsast läbi jalutavad. Teades, kuidas paljudes nii suurtes kui väikestes omavalitsustes on rajatud valgustatud spordiradu, on selge, et Elva paraku ei kuulu eesrindlike linnade hulka. Kuid selles lõigus on meie mahajäämus väga lihtsalt kõrvaldatav.  

Näita rohkem

Seotud artiklid

Üks kommentaar

  1. Paneme liikumisandurid ka posti külge või maksad ise? Osta pealamp. Saad ka taskulambiga hakkama. Või kardad ära eksimist?

KOMMENTAARIUM

Back to top button