ARVAMUS

RAIMOND PIHLAP: LÕPUTU VÕITLUS ELEMENTAARSETE ASJADE NIMEL

Elva on spordivallas nagu mees, kes sõidab ringi Teslaga, aga kodus kraan ei tööta ja katus tilgub läbi. Veel hullem, ta arvab, et nõnda peabki. Nii kirjeldab vallavolikogu liige Raimond Pihlap (Isamaa) oma viimaseid muljeid volikogu spordikomisjonist, kus teemaks tõusid staadioni metsa spordiradade valgustus ja staadioni remondi kvaliteet.

Teisipäeva õhtu, Elva volikogu spordikomisjoni istung. Kohal peaks olema Elvast ja spordist hoolivad inimesed. Küsin, millal staadioni metsa toimiv valgustus tekib, et saaks ka sügisõhtutel trenni teha. Pimedad õhtud pole enam kaugel. Võimuliidu poolsed liikmed Toomas Järveoja (ei vaja ilmselt tutvustust) ja Rannu-Puhja kandi jalgpallitreener Andres Bõkarev (võimulolev Sinu Elva Vald) püüavad selgeks teha, et spordiraja valgustus polegi üldse oluline. Küll saab ka ilma, on jutu mõte.

RAHA JA AJA RAISKAMINE ELVA STAADIONIL

Tõstatan teise teema, Elva staadioni remont. Ca 40 000 kulutati ära. Telliskivipurust rada on ikka ebatasane ja liiga pehme. Hullem kui eelmisel aastal enne remonti. Kiirust ei saa üles, jalg ei saa normaalselt tõugata, ebatasasel rajal on vigastuseoht. Jälle kõlab vastu jutt, et kõik on kõige paremas korras ja virisejaid leiab alati. Ükski kasutaja, kellele viidatakse järgneva debati käigus, ei ole võimulolijate silmis piisav autoriteet. Mis nad ka teavad.

Nii samuti oli eelmisel aastal: räägi, mis sa räägid, et rada on rohtu kasvanud, ikka käib seletamine, et kõik on korras. Näe, tegelikult saab ka spordihoones tartaani peal joosta, lohutab üks. Nii et lähme juba augustikuus tuppa trenni tegema. Sporti kureeriv abivallavanem Heiki Hansen (Reformierakond) on sama meelt nende objektide osas. Miks kergejõustikunoored (kelle käekäiguga võiks Hansen kursis olla) on pidanud pidevalt Tartusse trenni sõitma, kui Elvas on kõik juba niigi hästi, ei kuulu vastamisele.

KAMPAANIAD KÜLL, AGA IGAPÄEVATÖÖ?

Traagiline. Spordilinn Elva panustab kallistele projektidele: liikumiskampaania Elva Miljon, Euroopa Spordilinna projekt. Ei, ärge saage valesti aru, need projektid ja seal saavutatu on suurepärased. Oli nähtavust, oli pidulikkust. Kuid paistab, et suurkampaaniad neelasid ära need napid vahendid, mida saanuks kasutada märksa vähem sädelevale, aga väga vajalikule tegevustele. Sellele igapäevatööle, mida tehakse treeningrühmades ja harrastajate poolt siis, kui parajasti ühtegi kampaaniat pole, muusika ei mürtsu, linte ei lõigata ja selfisid ei tehta.

Seepärast ei maksa üldse imestada, et kaasaelamine Elva Miljonile ja Elva Spordilinna projektile pole alati nii ühehäälne. Sest kodune pool peab selle kõigega kaasa tulema. Meie, Elva valla inimesed peame ise ka sellesse tulevärki uskuma. Ilmselt usuks me rohkem, kui suusahüppetorn poleks hakanud kokku kukkuma, staadion oleks nii nagu naabervaldades ja kunstlumesüsteemid oleks muretsetud kolm-neli aastat tagasi, nagu seda tegid paljud väikesed omavalitsused.

Paraku on Elva nagu mees, kes sõidab ringi Teslaga, aga kodus kraan ei tööta ja katus tilgub läbi. Praegune avalik debatt on aga sellel tasemel, et kraanist ja katusest ei saa ju rääkida, sest Tesla ju….

VALIMISED MÖÖDAS, STAGNA TULEB TAGASI

Kahju, sest valimistest, kus tulevik tundus taas helge ja konsensust paistis kõikjal, on möödas vähem kui aasta. Kui enne sai vineerist saetud kitarr ja kõik tundus võimalik päikese all, nagu Ivo Linna laulus, siis nüüd, vähesed kümmekond kuud hiljem selgub, et miski eelnevalt räägitu pole oluline ja kui ongi oluline, siis pole võimalik, sest raha pole.

Samal ajal on paljud ümberkaudsed ja ka kaugemad väiksed omavalitsused üle Eesti teinud suuri samme spordirajatiste rajamisel. Kunstkattega staadionirajad on nüüdseks väga paljudes omavalitsustes, ka metsas kulgevate liikumisradade rajamisel ja valgustamisel tehakse suurt tööd. Kui tahad ikka inimesi liikuma saada, siis tuleb ka kutsuvad tingimused luua, mitte mõelda, et midagi on ja küll kõlbab.

Lugedes järjekordset uudist ujula, staadioni või kunstlumesüsteemide rajamisest kusagile väiksesse omavalitsusse, taban end mõttelt: kas ka nemad pidid siis omavahel sama kaua ja viljatult jaurama nende spordirajatiste kasust kui meie siin Elvas või läks neil kuidagi lihtsamalt? Ma ei ole kuulnud küll Kõrveküla või Ülenurme uue staadioni sünnitusvaludest, ju siis saab ka lihtsamalt.

Näita rohkem

Seotud artiklid

2 kommentaari

  1. Mingi öösportlase pärast ei pea inimese staadionimetsa valgustust kinni tampima. Mine silka ümber Arbi järve, said seal kunagi laskesuusatajad ja jalgratturid oma trennid tehtud.

KOMMENTAARIUM

Back to top button