ARVAMUS

RAIMOND PIHLAP: KUI ELVA EI PANUSTA SUUSARADADELE, JÄÄB TURISMIPOTENTSIAAL VÄLJA ARENDAMATA  

Elvat on õnnistatud suusatamiseks suurepärase maastikuga, aga seda peab oskama ära kasutada. Vallavalitsuse selletalvine otsus jätta suusaradade hoolduseks investeeringud tegemata peletab suusasõbrad mujale ja võtab kohalikelt spordivõimalused käest. Elva vald peab õppima oma turismieeliseid maksimaalselt ära kasutama, leiab vallavalikogu liige Raimond Pihlap (Isamaa).

Kui 2010. aastal käisid rekordiliselt viis elvalast Vancouveri taliolümpial Eestit esindamas, siis selle põhjus ei olnud siinne ilus maastik, vaid maastikule loodud sportimisvõimalused ja treener Rein Pedaja suur töö. Ka hetkel maailma tippu kuuluv kahevõistleja Kristjan Ilves alustas oma sportlasteed siit. Nüüd on aeg ka valla poolt suusaspordile rohkem tuge anda, sest see on valdkond, kust on pidevalt tulnud häid tulemusi.

Elvas on kahevõistlusel ja laskesuusatamisel pikad traditsioonid, mis ei ole tekkinud ega püsi iseenesest, vaid vajavad järjepidevat toetamist. Paraku on omavalitsuse toetus napp ja võrdluses teiste omavalitsustega on Elva mineviku loorbereile puhkama jäänud.

On tore, et legendaarsele treenerile anti Rein Pedajale aukodaniku tiitel. Aga kas traditsioone hoiavad elus vimplid või hoopis hea taristu, mis aitavad senist viljakat tööd jätkata? Vallavalitsuse otsuseid vaadates tundub, et väline klants on olulisem kui sisuline tegevus.

LUMEKAHURID JA RAJAMASIN IKKA PUUDU

Hoolimata pikkadest traditsioonidest ja Elvas asuvast Tartu maratoni finišist puuduvad Elva vallal ikka veel oma suusarajamasin ja lumekahurid. Samas on ümberringi paljud omavalitsused need endale muretsenud, hoiavad radu korras ja annavad kohalikele rohkem võimalusi talviseks liikumiseks.

Nii Tartu maratoni rada kui ka linnas asuvad rajad vajavad pidevat hooldust, et mitte jätta neid loodusjõudude meelevalda. Isegi kohalikule elanikule on ebamugav minna ehku peale rajale, teadmata, kas üldse saab suusatada või ei saa. Siinset kaunist maastikku nautida sooviv suusaturist jätab lihtsalt tulemata, kui rajaolude kohta valitseb teadmatus.

Kunstlumerada võimaldab hooaega pikendada kuu-pooleteise jagu. Pildil kunstlumerada Tallinnas Pirital.

Praegu tekib pikemate sulailmade puhul olukord, kus Elva enda suusaklubi peab tegema trenni hoopis Otepääl Tehvandil. See jällegi puudutab ka suusatajate järelkasvu. Kui kodu lähedal on sportimisvõimalused ebastabiilsed või ahtakesed, siis jäetakse alaga pigem tegelemata.

Sporditaristu loomise edasilükkamine tähendab ühe põlvkonna jaoks väga kiiresti seda, et jäetakse üldse suusad alla panemata. Kirjutasin lumekahurite puudumisest juba 2020. aastal. Nüüd on varsti neli aastat mööda läinud ja toona 14-aastane laps saab tänavu juba täisealiseks. Kes lapsena suusatama ei õppinud, sel on väga raske vanemas eas alaga tegeleda, rääkimata tippsporti jõudmisest. Laste parima arengu võimalused mööduvad väga kiiresti.

JÕUKOHANE INVESTEERING

Elva turismieeliste ärakasutamine talispordi sihtpaigana vajab investeeringuid kokku summas 99 000 eurot. Neid saaks rahastada Elva vallamaja kaasajastamise ja maastikukaitse planeeritava eelarve vähendamise ning laenu arvelt.

Kuhu see raha kuluks? Kunstlume tootmissüsteem maksaks 70 000 eurot, lintidega ATV ja suusarajamasin 24 000 eurot. Lisaks olen teinud ettepaneku maksta 5000 euro suurust lisatoetust Tartu maratoni raja hooldamiseks võistlusvälisel perioodil. Praegu püsib tippklassi suusarada hooldatud tänu seitsmesajale annetajale, kes on kokku kogunud vajalikud 20 000 eurot. Suur kiitus neile! Kuid Elva valla üks olulisimaid turismimagneteid peaks olema jätkusuutlikumalt toetatud ka kohaliku omavalitsuse poolt.

Turismiarendusena ja noorte sportimisvõimaluste parandamisena tooks suusaradade kvaliteedi parandamine pikas plaanis palju rohkem tagasi. Maratoni rada kasutab juba praegu päevas kuni 2000 inimesi ja talve jooksul 60 000 inimest. Tartumaa Tervisespordikeskus on maratoniraja kõige külastatavam osa. Ja side tippspordi ja noorte ja harrastusspordi vahel on ka olemas. Mida rohkem tuleb Elvast tippsportlasi, seda enam muutub see atraktiivseks treenimiskohaks väljastpoolt tulijatele.

Elva suusamaastik on meie turismimagnet, mida tuleb maksimaalselt ära kasutada. Sellest võidavad kõik piirkonna majutus- ja toitlustusutused ning laiemalt kogu piirkonna majandus. Ühtlasi annavad head sportimisvõimalused ka noortele aktiivsetele peredele juurde ühe argumendi, miks elada Elva vallas. Kokkuvõttes on alla 100 000 euro suurune investeering suusaradade kvaliteedi tagamiseks väike investeering – võita on sellest palju enam.

Praegu saab ideaalsete suusamaastike vahel elav Elva inimene käia suusatamas põhimõtteliselt ainult tänu Klubi Tartu Maratonile, kes hooldab maratoni rada ka väljaspool maratoni toimumisaega. Kui seda poleks, tuleks elvalasel minna Otepääle suusaturistiks, olgugi et elab ise potentsiaalses suusaparadiisis.

Kui volikogu minu investeerimisettepanekud möödunud aasta lõpul tagasi lükkas, põhjendati seda jutuga, et Klubi Tartu Maratoni toetatakse niigi 15 000 euroga. Sellega aga toetatakse sisuliselt kolme üritust, mida klubi Elvas korraldab. Samuti vajab rajamasinat Elva staadion. Praegu sisse ostetav teenus ei kata vajadusi. Rada vajab pidevamat hooldust.

TURISMIARENDUSE RAHA KULUB MUJALE

Vallavalitsus leiab turismiarenduseks raha küll, aga mitte sisulisteks, vaid näilisteks tegevusteks. Selle hea näide on Elvari videoklippide treimine. Välise klantsi asemel tuleks tegeleda tõeliste asjadega, mis päriselt kasu toovad.

Tuleb ära kasutada oma eeliseid ja pakkuda turistile tegevust. Head suusarajad toovad meile palju külalisi, aga on eelkõige olulised kohalikele elanikele. Vallavalitsus võiks aru saada, et vallale on vaja treenereid ja korraldajaid, mitte vastupidi.

Valla roll on talente hoida ja teha kõik selleks, et nii maratoni korraldajatel kui ka treeneritel oleks motivatsioon Elvas toimetada. Promovideod on küll kena fassaad, kuid selle taga peab olema kvaliteetne sisu. Praegu meenutab valla turismiarendus Potjomkini küla – peale vaadates võibki tunduda, et Elva turismiarendus toimib. Paraku on nii, et kui reklaami taga sisu puudub, tekib kiiresti pettumus. Palun tegeleme pärisasjadega. Siis saab ka ehk Kristjan Ilves koju tulles siin kergema  trenni ära teha ilma Otepääle sõitmata.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button