ARVAMUS

PRIIT SIMSON: AITA SANT SAUNA, PESE SELG KA PUHTAKS

Lumest puhastamata Kesk tänava rattatee lugu tuletab meelde Eesti vanasõna: aita sant sauna, pese selg ka puhtaks. Elva vald sai nii oma Keskväljaku kui Kesk tänava suuresti kingitusena Eesti riigilt meie vabariigi sajandaks aastapäevaks. Paraku pole vald osanud selle kingitusega siiani kuigi hästi ringi käia.

Uus kallis kingitus – mille osa on vaidlusalune rattatee, millelt vald keeldub lund puhastamast – peaks abivallavanem Heiki Hanseni hinnangul toimima talviti hoopis lumeladustamise kohana. Ma ei tea, kuidas teie suhtuks sellesse, et kingite heale sõbrale Armani ülikonna, talle külla minnes aga avastate, et ta hoiab seda hoopiski panni all. Pigem peaks antud näide olema riigile hoiatuseks, et kergliiklusesse panustamisel tuleb jälgida ka seda, kuidas taristut hiljem hooldatakse. Mõtteainet on seda rohkem, et ka Pikale tänavale on kavas riigi kulul rattateed rajada.

Hansen leiab, et lume äravedu on kallis ja rattureid nagunii vähe. Kui nüüd seda mõttekäiku jätkata, võib öelda, et ega Elvas on üldse inimesi vähe, autosidki pole palju ja milleks see kõnniteegi.

Kalliduse argumendi lükkasid Elva Elama mehed hiljuti ümber, sest mõne mehe abiga kulus 13 minutit, et ligi pool rattarajast ühiskondlikult kasuliku tööga puhtaks saaks. Pole ju nii palju lundki, et peaks kurtma hakkama. Paraku on vallavalitsuse enda lumelükkajad seni rattateele mõtlematult valle ette lükanud, tehes seisu rattateel oma tegevusega kehvemaks.

Kes natuke lahtiste lahtiste silmadega ringi käib, teab, et Põhjamaades sõidetakse rattaga üsna palju aastaringselt. Elva vallas, kus nii paljud töötavad aeg-ajalt Soomes ja peaks sealset elu tundma, on seda isegi kummaline seletada. Ja ega pole vaja kaugele vaadata, meie enda postiljonid tallavad pedaale ka igal võimalusel. Oleks ju väga hea, kui ka lapsed saaks talviti kooli sõita turvalistes tingimustes. Selleks ei pea olema tingimata naelkummid all – igapäevane tänavasõit pole sama, mis Eesti meistrivõistlused talikrossis. Rinnuni lumega talvesid on meil selge vähemus.

Jah, alati jääb inimesi, kes imestavad, et talvel saab rattaga sõita, et talvel tehakse jooksutrenni, et talvel mängitakse jalgpalli, et talvel istutakse välikohvikus. Alati jääb inimesi, kelle silmaring alles ootab avardumist. Ja siis on olemas need inimesed, kes hüppavad lumisel tänaval rattasadulasse, kes lähevad talvisele kunstmuruväljakule ja need, kes panevad lambanaha istumise alla, gaasilambi põlema ja joovad õues glögi. Selgub, et see on võimalik.

Veel üks murettekitav moment. Kui Elva vald riigilt raha saab, võib selguda, nagu oleks riik midagi valesti teinud. Selline lugu oli Mahlamäe teega, kuhu kergliiklustee elanike üllatuseks rajamata jäeti, sõiduteel on aga kitsad peenrad ja järsud kraavid kõrval. Vallavõim laiutas käsi – riik andis liiga vähe raha. Seda varianti, et äkki võiks vald kui kohalike teemade eest peavastutaja omalt poolt rohkem panustada, ei tulnud jutuks. Veidi liialdades: nüüd ilmselt on riigi süü selles, et lumelükkamise raha ei andnud. Sauna aitaja on süüdi, et et sandil selja küürimata jättis.

Priit Simson on Elva Uudiste portaali asutaja.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button