ARVAMUS

MATI MIIL: SINU ELVA VALD TOPIB SU SUU KINNI – JA SEDA SINU ENDA RAHA ABIL

Sinu Elva Vald räägib oma kodulehel, et tema eesmärk on valitsemine, mis on avatud, kaasav ja sõbralik. Nüüd olen teada saanud, et avatud, kaasavad ja sõbralikud on nad senikaua, kuni neile kaasa noogutada või vait olla. Kui kritiseerid või pole sama meelt, ammugi paljastad nende sissetulekuallikad, siis ootab sind nõudekiri arvake ära kellelt? Eks ikka värskelt abiellunud staaradvokaat Robert Sarvelt. Nii on minuga juhtunud.

Juhtusin nimelt kirjutama sellest, kuidas käib „Elva Miljoni“ kogumine. Ei, mitte liikumiskilomeetrite miljoni, vaid miljoni euro kogumine valla hangete abiga. Isikud, kes hankevõitjad heaks kiidavad ja kes hangetel osalevad, ei tarvitse olla teineteisest väga kaugel. Artiklis oli juttu Puhja seltsimaja ehitamisest Priit Värvile kuuluva C.T. Grupi poolt. Oli juttu hinnast, üllatuslikult madalatest palkadest, mida mehed said, lisaraha nõudmisest, kui selgus, et hangetel kokkulepitust ei piisa.

Nõudekiri advokaadilt sooviga kõik „ebaõiged faktiväited“ kustutada ja vabandada ei tulnud mulle üllatusena. Volikogu saadik, SA Elva Kultuur ja Sport hüvanguks ning ettevõtluses tegev Priit Värv on tegutsenud pikalt ja osavalt ning vaevalt vastupanuta taandub. Kuid ärge arvake, et see mind peatab.

Debatti Elva üle advokaatide kirjade abil ei summuta

Debatti Elva oleviku ja tuleviku üle ei saa peatada advokaatide nõudekirjadega. Ehkki valimisplakatitel naeratav Priit Värv seda ehk sooviks. Sooviks, et me ei räägiks, kes kandidaatidest seob end vallavõimuga ja valla hangetega samaaegselt. Sooviks, et me usuks, et hangete tulemustel ja lähedusel vallavõimule pole mingit seost. Sooviks, et me arvaks, et ametikohad ja hangete raha – neil pole mitte mingit mõju inimeste mõtlemisele, eelistustele, valimisnimekirjadesse värbamisele.

Soovigu pealegi. Ütlen ega häbene: mees, kes jaksab kenasti staaradvokaati palgata oma justkui hea nime kaitseks, on olulise osa sellest rahast teeninud Elva maksumaksja abiga. Poleks Sul Elva valla hankeid, kas Sa ka siis jaksaks teda palgata? Nii ongi tekkinud olukord, kus Sinu Elva Vald kandidaat hakkab kriitikutel suid kinni toppima – ja seda kaudselt meie enda, Elva maksumaksjate poolt talle makstud raha eest. Jah, seda erinevate teenuste eest, mida Priit Värv on vallale osutanud.

Mati Miil: Debatti Elva ei saa peatada advokaatide nõudekirjadega. Kuigi valimisplakatitel naeratav Priit Värv seda ehk sooviks. Sooviks, et me ei räägiks, kes kandidaatidest seob end vallavõimuga ja valla hangetega samaaegselt.

See kaebamine näitab, et Sinu Elva Vallal pole mingit soovi debatti pidada. Umbes nagu Putini Venemaal. Kes õiendab, küll selle jaoks õiguslikke abinõusid leitakse.

Paar sõna veel „avatud valitsemise“ kohta. Tegelikkuses ehitatakse putinlikku võimuvertikaali, kus igal pool vallas on olulistel kohtadel mõni inimene tööl, kes kuulub valimisliitu ja on seotud vallavõimuga ning saab mõjutada olukorda, et vallavõimu suhtes kriitilised inimesed oma tööst ilma jääks või siis vähemalt saab nende suhtes kriitiliselt kulmu kortsutada kui nad liiga palju arvavad.

Seda võimuvertikaali ei tule. Kui me ise võtame end kokku ja valimiskastide juures selle vastu hääletame. Siis ehk see Elva Miljon neil ei täitu – sellel kujul, nagu me seda ei taha.

Mati Miil on Elva vallavolikogu saadik.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button