ARVAMUS

MATI MIIL: SAADIKUD, MIKS LEPITE VALLAVANEMA TEGEVUSEGA OMA FIRMADE SOOSIMISEL?

Esmaspäeval toimub Elva vallavanem Priit Värvi umbusaldamine, kuna ta on vallajuhina soosinud oma ettevõtteid. Millegipärast vaadatakse koalitsioonipartneri Reformierakonna seas Värvi tegutsemisele oma võlgades äriühingute soosimisel läbi sõrmede, kirjutab ettevõtja Mati Miil.

Uuel nädalal eelseisev umbusaldushääletus näitab, milline on meie vallavolinike moraalne kompass. Hääletusel saame teada, milline eetika valitseb Elva vallas – kas meil ongi normaalne, et vallavanem võib iseendaga tehinguid teha ja Elva valla maksumaksjate rahasse hoolimatult suhtuda. 

Priit Värv on kahel toolil istudes oma alluvad sisuliselt lõastanud. Vallavanema ettevõtted siplevad punktis, kus nad on maksuvõlglased, vallaga lepingulistes raskustes ja võlgu. Aga Värvi alluvad ei saa selles suhtes midagi ette võtta, näiteks vallale võlgu olevat rahasummat sisse nõuda. Tegemist on ju vallavanema ühingutega. Loodan, et meie vallavolinikud hääletavad lõpuks siiski oma südametunnistuse järgi ning selle hääletuse tulemusel hakkavad asjad Elva vallas liikuma paremuse poole.

Probleem on selles, et mitmed vallavolikogu liikmed, kes peaks sisuliselt olema vallavanema tööandjad ja tema tegevuse kriitilised kontrollijad, on tegelikult ise valla asutustes palgatööl. See kitsendab nende valikuid. Ometi on tegemist pikaajaliste juhtidega, kes kindlasti suudavad eristada õiget ja valet, korrektset ja mittekorrektset asjaajamist, omavalitsuse ja isiklikku rahakotti.

Kas keegi kujutaks ette, et näiteks endine  Elva vallavanem ja praegune Kambja abivallavanem Toomas Järveoja teeks keelatud tehinguid näiteks oma poja juhitud kommunaalettevõttega? Seni teadaolevalt on ta tajunud piiri. Kuid kahjuks ei nõua ta seni samasugust piiri tajumist oma koalitsioonipartnerilt. Põline Elva volikogu esimees ja kultuurijuht, tänane lasteaia direktor Leelo Suidt tunneb kindlasti korrektset asjaajamist, kuid Puhja lasteaia Pääsusilm juhina on ta samas ka Värvi suhtes alluva positsioonil. Samas seisus on volikogu liige ja Konguta Kooli juht Liina Tamm. Või siis volikogu saadik ja Konguta rahvamaja kauaaegne juht Meelis Külaots (Sinu Elva Vald). Vallavanem saab neid vajadusel uusi väljakutseid otsima saata.

Kas lepiksime ka sellega, kui näiteks Puhja lasteaed või Konguta kool teeks vallale ebasoodsaid ja lepingust irduvaid tehinguid näiteks oma juhtide erafirmadega? Ei, vaevalt küll. Seega ei peaks me leppima ka sellega, kui selline kohatu ja kahjulik tegevus toimib kõrgematel positsioonidel. Leppides sellega aga paljundame me praegust puudulikku juhtimiskultuuri. Meie saadikutel on valik.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button