ARVAMUS

MÄRT MEESAK: VEREVI RANNA PLANEERINGU LÄBISURUMINE NÄITAS TEGELIKULT VALLAVALITSUSE NÕRKUST

Minu meelest tõestab eilne Verevi rannaala planeeringu volikogus napi ühe häälega läbiminek seda, et Elva vallavalitsus on oma tegemistes nõrguke. Selle asemel, et oma inimeste veenmise ja rääkimise abil asju korraldada, mindi jõuga suruma. Selline käitumine on ainult nõrkadele, kus sõnaga ei saa, lähen jõuga. Kusjuures pigem nägime, kui napp on see jõud.

Antud teemal jäävad kaotajaks aga kõik. Selliste suurte planeeringutega aga peaks suutma kaotajate arvu minimaalseni viia. Vajadusel ka mitte karta teha rahvahääletus. Selle teha julgemine aga eeldab tugevat vallavalitsust, kes suudab inimestele oma soovi põhjendada. Täna Elvas seda ei ole.

Vallavalitsuse nõrkuse tõttu KÕIK meie Elva omad inimesed kaotavad. Kaotavad elanikud, kuna nende arvamust ei kuulata ja vallavalitsuse arvates piisab, kui neile kord nelja aasta tagant anda valimistel võimalus oma sõna sekka öelda, neile samal ajal pannkookide ja tikutopsidega mesijuttu rääkides.

Kaotajaks jäid volikogus kõik volinikud. Ka koalitsioonisaadikud, kuna vallavalitsuse nõrkuse tõttu pandi neid kahvlisse. Oled vastu, justnagu reedad partei, oled poolt, reedad valijad. Igaljuhul kaotad. Vallavalitsus arvab, et et nemad võitsid, kuna vastutab volikogu, kuid kahjuks ei.

Valitsus kaotas ka mõned oma koalitsiooni volinike hääled, mis võib alguses tunduda küll pisku, sest enamus võtab võidu vähemuse üle. Küll aga tavaliselt on sellised survestatud hääletamised suuremate lahknevuste kasvulava. Seekord kaotad ühe koalitsioonisaadiku hääle, järgmine kord juba kaks ja nii see edasi lähebki. Tavaliselt praktikas tähendab see vallavalitsuse kukkumise ohtu.

Kaotas ka arendaja, kes ehk tõesti üllal eesmärgil tahaks Elva valda investeerida. Nii suure vastuseisuga objektide puhul on kogukonnas mingi ägeda ja suure asja ajamine väga keeruline ja võib viia loobumiseni.

Küll on teada, et detailplaneeringu protsess läheb edasi ja sellisel kujul ei pruugi see mitte kunagi siiski realiseeruda, kuid kaotanud on KÕIK. Siinjuures tekib siis küsimus – milleks seda läbisurumist vaja siis oli? Vastus on lihtne – vallavalitsus on nõrk ega julge otsida kompromissi.

PS! Üks asi on viibutada volinikele ja tuua välja nende nimed, teine on see, et ei tohiks unustada vallavalitsuse funktsionääre, kes antud eelnõu volikogule suunasid ja seda edasiseks aruteluks enne hääletamist tagasi ei võtnud.

Märt Meesak oli Konguta vallavolikogu esimees aastatel 2013-2017.

Näita rohkem

Seotud artiklid

2 kommentaari

  1. Koalitsioonil on alati võimalus pöörduda oma valijate poole, et teada saada nende arvamus. Seda nimetatakse kohtumiseks valijatega. Riigikogus on lausa eraldi raha selleks eraldatud. Kui inimestega rääkuda, siis saab palju huvitavat teada ning palju häid ideid. Just vahetus suhtlemises, õigemini selle puudumise tõttu on olukord selline nagu ta on.

  2. Minu nimi on Juku. Ma ei tea midagi neist detailplaneeringutest ega globaal-grandioos planeeringutest, kuigi müra, kisa ja raha kulumise krõbin on kõrvulukustav. Mul on 1 palve. Palun tehke Elva rand korda: puhastage ilane kaldaäärne põhi; andke inimestele ruumi lesida ning puhata valgel ja puhtal liival; lubage ujuda avaral ja puhta veega järvel; andke süüa, juua ja pulgake jätat; andke lastele oma bassein ja ujujatele oma; ehitage mõned atraktsioonid, mõned mänguväljakud; lisage nipet-näpet midagi vajalikku, võttes arvesse, et vees sulistamise suvi on üürike. Siis ma luban, et ma isegi anekdootides ei ropenda enam iialgi.
    Austusega, teie Juku.

KOMMENTAARIUM

Back to top button