ARVAMUS

LEELO SUIDT: KAALEP, MÄLBERG, MURUD JA UNO KURESOO – KÕIK NAD VÄÄRIVAD MÄLESTUSPINKI

Meie oluliste kultuuritegelaste mälestus vääriks selgemat jäädvustamist linnapildis, pühenduspingid on selleks hea võimalus, arvab Leelo Suidt.

Aeg ja ühiskond muutuvad, väärtused ja mälestused jäävad. Nagu öeldakse – kes ajalugu ei mäleta, see elab tulevikuta. Paljuski rajanevad meie tänased teod ja saavutused eelkäijate panusele ning tegevusele. Pinke ja mälestusmärke tugevatele tegijatele on paigaldatud erinevates paikades ning erinevate tingimustega ja seda ka Elvas. Elva kultuurielu ja ka hariduselu võib uhke olla oma mineviku üle ning tuleb suure austusega suhtuda südame ning hingega tegutsenud inimeste üle.

Vallavalitsuses välja töötamisel mälestuspinkide statuut ja kuigi ma ei ole kõigi mõtetega (näiteks ühesugused pingid) päri, on ka see võib-olla mõttekas.

Soovin, et saaksid teoks ja ka esitan vallale projektid, et Elva kaunisse loodusesse rajataks mälestuspink meie kultuuri- ja haridustegelastele nagu Arvo Mälberg, Uno Kuresoo,  Ilme ja Karl Muru, Ain Kaalep. See neile pühendatud pink peaks kaunistama kooli parki.

Teine pink on tegelikult juba olemas – kirjameeste pink, kuid kahjuks lagunenud ja hooldamata. Omal ajal sai see pink suure avamisega muusikakooli mäele paigutatud, aga aeg teeb oma töö. Nüüd siis uuesti koos mälestustahvli või ka lauakesega.

Kolmas pink – tantsujuhtidele. Rahvatantsurühm Helbe on seda mitmel aastal üritanud paigutada, aga erinevad takistused ei andnud selleks võimalust. See pink peab mälestama Helbe Otsa, Aleks Raja ja Juta Värki.

Jah, kindlasti on neid inimesi veel, keda mäletame, mälestame ning kelle tegemised on rikastanud Elva linna, aga nüüd ka valda. See ei tähenda, et pink tuleks püstitada igaühele, kes vähegi meelde tuleb või läbi Elva on käinud. Mälestuspinki väärivad inimesed, kes on andnud oma panuse meie kultuurilukku pikema aja jooksul.

Meie vald on nüüd suur ja eks kohalikud teavad kõige paremini, kes nende kandis mäletamist vajavad. Usun, et neid mälestuspinke on vaja veel erinevatele inimestele, erinevates valla piirkondades

Lisaks valla toele tuleb korraldada ka annetuste andmise võimalus, sest on rohkelt ka neid, kes soovivad toetada mälestuspinkide valmimist. Loodan positiivset infot pinkide kohta jagada koos vallaga järgmistel kuudel.

Leelo Suidt on Puhja Lasteaia Pääsusilm direktor.

Näita rohkem

Seotud artiklid

Üks kommentaar

  1. Huvitav on kuulata ja vaadata, et pink või mõni muu objekt laguneb. Võib ju ka remontimisele panustada.
    Miski pole igavene.Tundub et ei ole kombeks.
    Raul

KOMMENTAARIUM

Back to top button