ARVAMUS

JUHANI JAEGER: ELURÕÕMUS OPOSITSIOON JA KURBLIK KOALITSIOON

Elva vald võiks olla elujõulisem ja uuendusmeelsem, kui rohkem sõnaõigust saaksid uued tegijad Isamaast ja EKREst. Pikalt pukis olnud vallajuhid silmnähtavalt ei soovi juhtimisse värsket verd, leiab vallavolikogu liige Juhani Jaeger (Isamaa).

Valla uuendusmeelsust võib hinnata muuhulgas läbi selle, kui palju kaasatakse juhtimisse uusi inimesi ja kui palju pika staažiga või lausa elupõliseid poliitikuid. Elva vallavolikogus on värske veri opositsiooni ridades. Koalitsiooni poolel annavad aga tooni vanad olijad.

Reformierakonna kõik 6 volikogu liiget on pikaajalised poliitikud. Sama kehtib abivallavanem Heiki Hanseni kohta ning ka Kertu Vuks oli abivallavanem juba eelmisel valimisperioodil. Pika staažiga poliitikud on ka 2 Keskerakonna fraktsiooni liiget, samuti vallavalitsusse suundunud Margus Ivask ja tema asendusliige Meelis Karro.

Sinu Elva Vald on pisut nooremeelsem. Nende fraktsioonis on koha sisse võtnud 3 staažiga ja 3 uut poliitikut. Vallavalitsuses on valimisliidu rahvast Kristjan Vilu värske tegija ning Priit Värv vana olija. Seega on noorpoliitikuid ja vanu olijaid pooleks.

Opositsiooni poolel on EKRE ridades volikogusse pääsenud 4 staažikat poliitikut ja 3 uustulnukat.

Kõige värskem veri Elva kohalikus poliitikas on Isamaa. 5 volikogu liiget – Marek Pihlak, Inna-Inga Kalmus, Toomas Laatsit, Raimond Pihlap ja siinkirjutaja on vallavoliniku rollis esimest korda. Pikema kogemusega on Isamaa fraktsioonis Tõnu Aigro ja Fred Koppel. Tulemus seega 5 värsket poliitikut ja 2 kogenut.

Opositsioonierakonnad esindavad võrreldes koalitsiooniga silmnähtavalt värsket verd. Uute tulijate ja vanade olijate suhe on opositsioonil tervikuna 9/5 uute tulijate kasuks. Koalitsioonil on vastav näitaja 3/12 – vaid kolm uut tulijat peavad tooma värskust terve tosina vana olija väljakujunenud mallidesse.

VANAD KARUD JA UUED TRIKID

Valla elujõudu üksnes uute tulijate hulga põhjal hinnata oleks vale. Varasema kogemuse töölepanek uues rütmis oleks samuti abiks. Priit Värv on teenekas poliitik. Vallavanema ametisse asus ta mullu hilissügisel esmakordselt, mis andis lootust, et ta asub vanadele karudele uusi trikke õpetama. Värvil oli võimalus näidata, et võim on avatud muutustele ja arengule, viib valda edasi, teeb rohkem kui kõneleb ja lõpuks vaata et kõige olulisem: parandab valla poliitilist kultuuri.

Möödunud on ligemale aasta ja kõik käib vanaviisi. Reformierakond ja Sinu Elva Vald mängivad väikeses Elvas suurt poliitikat, ignoreerides opositsiooni algatusi ja lastes liugu lodeval eelarvepoliitikal. Suhtumine opositsiooni on üleolev (üks väiklasemaid hoiakuid võimulolija poolt üldse). Valla investeerimisvõime aga väheneb, sest kokku ei suudeta hoida isegi paarsada tuhat eurot selleks, et võita investeerimisvõimes terve miljoni.

NAPP HÄÄLTEENAMUS

Millal taastab Elva vald oma elujõu ja elurõõmu, me täna ei tea. Vallavolikogus 17.10 toimunud umbusaldushääletusel jäid napi häälteenamusega võimule vanad jõud. Valda viimased viis aastat katkematult juhtinud võimukartelli umbusaldas 14 vallavolikogu liiget. Läbiminekuks vajanuks umbusaldus 15 häält.

Edasiminekuks vajab vald nii kogemustega tegijaid kui ka uusi jõude. Täna on juhtimisel suures ülekaalus vanad olijad. Uued tulijad ainuüksi Isamaa ridades on valmis panustama Elva valla juhtimisse kogemusi ettevõtlusest, kultuurist ja kogukonnaloost, põllumajandusest, turismist, pangandusest ja paljustki veel. Mis aga kõige olulisem, me oleme idealistid ega lase poliitikal Elva valla elu ära rikkuda.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button