ARVAMUS

JAANUS LAURI: ELVA VALLA JUHTIMINE JA FINANTSHÜGIEEN TULEB KORDA SAADA

Elva valla finantshügieen tuleb korda saada ning alustama peab vallavalitsuse väljavahetamisest, leiab Keskerakonna Elva osakonna juhatuse liige Jaanus Lauri.

Olles kursis Elva valla finantsasjadega, paistab välja käegalöömise meeleolu. Vallavalitsuses ei tehta enam isegi numbrit sellest, et vallavanem avalikult kahel toolil istub, maksumaksjate rahaga oma äriühingute probleeme lahendab või et Elva valla allasutuste finantsjuhtimise tase on pehmelt öeldes nõrk. Kehvale finantsdistsipliinile lisanduvad mitmed probleemid Elva Gümnaasiumiga, mille süvenemisel oleks kurvad tagajärjed.

Elva Gümnaasiumi päästmine on just esimene asi, millega vallas tuleks tegeleda. See on meie valla süda. Ilma korraliku ja heatasemelise gümnaasiumite pole Elva valda üldse vaja, sest sama hästi võivad õpilased siis juba Tartusse õppima minna.

LAHENDAMATA HALLITUSPROBLEEM KOOLIMAJAS

Kuigi põhikooli hoones hallitab ühes osas juba aastaid ning vallavalitsus on meediakära rahustamiseks lubadusi jaganud, ei ole sisuliselt midagi muutunud. Sügisel tõstatatud hallitusemurega ei ole tehtud muud, kui hallitanud ruumid on lihtsalt suletud. Ehk et Elva õpilased ja õpetajad on veetnud järjekordse õppeaasta iga päev tervisele ohtlike hallitusseente eoseid sisse hingates. Kui palju neid aastaid veel tuleb enne, kui otsustatakse koolimaja soklikorrusele ometi kord hüdroisolatsioon rajada?!

Viimaste Elva koolist tulevate uudiste valguses on hallitus muidugi täielik tühine olme. Kas kujutate ette, et teie laps käib koolis, kus õpilased lahendavad erimeelsusi üksteisi metallist sõrmenukkidega veriseks klobides? Vaevalt, et vägivallaprobleem tekkis selle juhtumiga, mis tipnes vägivallatsejate suhtes kriminaalasja algatamisega. Taolised kiusamiselood hauduvad enne lahvatamist aastaid.

Imestada on vaid seda, kuidas vallajuhid kõike seda aastaid on häirimatu rahuga kõrvalt vaadanud ja mitte midagi ette pole võtnud. Iseloomustuseks sobib siia hästi välja tuua haridusvaldkonna eest vastutava abivallavanem Heiki Hanseni käitumine mai alguses toimunud lastevanemate koosolekul. Selle asemel, et vastata lastevanemate küsimustele, kuulata ja arutada nende ettepanekuid hariduselu parandamiseks, Hansen lihtsalt lahkus poole koosoleku pealt, jättes asjaosaliselt imestunult endale järgi vaatama.

Öeldakse, et kala mädaneb peast ja Elva vallajuhtimine on selle ehe näide. Priit Värv on vallavanemana ametis 2021. aasta sügisest peale, kuid ma ei saa enam aru, miks ta üldse sel kohal töötab – selle asemel, et vallaelu edendamisega tegeleda, ajab mees valdavalt vallamajas oma isiklikke asju. Küll on vaja kuidagi ära siluda omaenda ettevõtmise OÜ C.T. Grupp probleemid Puhja Seltsimaja ehitamisega, siis on vaja joone peale saada oma spordiklubi BC Elva asjad, lisaks on kivina kaelas SA Elva Teenuste häda ja viletsus. Pole ime, et suure stressirohke sekelduse kõrvalt lihtsalt ei jätku ressurssi valla sisuliste asjadega tegeleda ja oli vaja sõita Itaaliasse nädalaks, Elva valla jaoks küsitavale LINC 2023 konverentsile.

Avalik võim ja poliitilised esindajad peavad olema ja on kõrgendatud huviorbiidis ning nende tegevuse läbipaistvusele on kõrgemad ootused. Oleme nüüd enam kui poolteist aastat seda toimetamist kõrvalt näinud ja on selge, et selles ei muutu midagi – Värvi stiil on isikliku ja valla rahakoti pidev segi ajamine ja puudulik finantsdistsipliin. Ning kui sul endal oma ettevõtmistes pole rahaasjades kord majas, siis ei saa seda olla ka sinu juhitavas vallas ega selle allasutustes. Aga 30-miljonilise eelarvega valda ei saa juhtida samamoodi nagu 300 000-eurose käibega ühemeheettevõtet.

ÄRIPROBLEEMIDE SILUMINE

Nõrgal finantsjuhtimisel on reaalne hind, mida tunnevad vallaelanikud omal nahal – investeerimiseks raha ei jätku. Aastate jooksul on valla allasutused, näiteks SA Elva Teenused, OÜ Elva Soojus ja OÜ Elva Varahaldus kõvasti miinust tiksutanud. Valla juhtkond ei ole sellele mingit tähelepanu pööranud, vaid jätkanud sama (mittetoimiva) ärimudeliga. Puuduvad igasugused lahendused ja ettepanekud, kuidas kahjumit tootvaid ettevõtmisi kasumlikult tööle panna. Elva volikogu liikmed on sellele teemale korduvalt tähelepanu juhtinud, kuid vallajuhte ei ole need tähelepanekud huvitanud.

Juhtimisele on vaja uut sisu, samuti on Elva vallal vaja sisulist finantsjuhtimist ja see asi ei anna enam oodata. Nii kaua kui valda juhib inimene, kes istub mitmel toolil korraga ning kelle äriprobleemide silumisega peavad vallaametnikud tegelema, ei muutu meil siin midagi. Meil on vaja vallavanemat, kes tegeleb ainult valla juhtimisega ning panustab sisuliselt Elva valla arengusse. Pädevate juhtidega on võimalik palju ära teha ning kogu vallaelu saaks uue hingamise. Samamoodi jätkates aga muutusi paremuse poole ei tule.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button