RETRO

ELVA TARBIJATE ÜHISTU SAAB TÄNAVU SAJA-AASTASEKS

Sel aastal möödub sada aastat sellest, kui loodi Elva Tarbijate Ühistu eelkäija. Ühistul on olnud mitu erinevat nime ning sajandi jooksul on tegeletud erinevate tootmisharudega. Ühistul on kokku 19 kauplust ning mitmeid töötajaid, kes on oma ametis püsinud aastakümneid. Üks nendest on praegune Elva Tarbijate Ühistu juhatuse esimees Hando Ivask, kes kirjeldab ühistu ajalugu, sünnipäevakampaaniaid ning räägib, mis teda 26 aastat ühistus hoidnud on.

Elva Tarbijate ühistu eelkäija on Elva Majandusühistu, mis asutatati 1921. aastal ja esimene kauplus avati juba 1922. aasta jaanuaris. Enamus ühistu liikmetest toona olid põllumehed. Elva Majandusühistust sai 1940. aastal Elva Tarbijate Kooperatiiv. Saksa okupatsiooni ajal, aastatel 1941–1944, anti kauplused endistele omanikele tagasi ja taastati ennesõjaaegne ühiskaubanduse struktuur. Sõjaajast tingituna pandi aga ühistutele hulk lisakohustusi. Tarbijate kooperatiivide süsteem taastati nõukogude riigikorra tagasitulekuga 1944. aastal. Haldusreformi tulemusel laienes 1952. aastal Elva Tarbijate Kooperatiivi tegevuspiirkond ja liitus Otepää. Aasta hiljem jätkas Otepää jälle omaette.

Kaubanduse kõrval tegeles Elva Tarbijate Kooperatiiv 1970.- ja 1980.  aastatel ka muude tootmisharudega, näiteks kuulus kooperatiivile Nõo vallas Illi külas limonaaditehas, mis tõi magusa joogi tartumaalaste lauale. 1945. aastal avas Elva Tarbijate Kooperatiiv oma esimese söökla ja 1957. aastal leivatehase. 1986. aastal oli kooperatiivil 51 kauplust, neli kauplusautot ja 24 toitlustusettevõtet.

Seoses põhikirja muutmisega 1992. aastal muutus Elva Tarbijate Kooperatiivi nimi ja sellest sai Tarbijate Ühistu. 1995. aastal liitus Elva Tarbijate Ühistuga Otepää Tarbijate Ühistu, sest neid vaevasid majandusraskused. Otepää Tarbijate Ühistu ajalugu ulatub ise juba aastasse 1910, kui asutati Nuustaku Kaubatarvitajate Ühisus. Sellega liitumisega laienes Elva Tarbijate Ühistu tegevusala veelgi.

2021. aastale läheb Elva Tarbijate Ühistu oma teeninduspiirkonnas vastu kaheksa Konsumi, kolme ehituskaupluse ja kaheksa muud tüüpi kauplusega. Ühistul on rohkem kui 250 töötajat ja 11 000 liiget.

Hando Ivask on Elva Tarbijate Ühistus töötanud juba 26 aastat ning on hetkel juhatuse esimees. Ivaski sõnul on teda nii kaua ühistus hoidnud keskkond, kus kolleegid on ühistule väga pühendunud ja lojaalsed ning seetõttu on seal lihtsalt hea töötada. Inimesed ei karda proovikive, nad on julged, ettevõtlikud, nutikad ja ausad. „Töötasu osas oleme konkurentsivõimelised, edestame nii lähiümbruse kui ka palju suuremate linnade toidukauplustes makstavat palka,“ lisab Ivask.

Töökeskkonna teeb juhatuse esimehe sõnul huvitavaks see, et nad ei püsi paigal ning plaanivad ikka ja jälle arendusi. „Meie töötajate silmades püsib säde ka siis, kui asume jälle mõnda muudatust ellu viima. Tunnustust väärib see, et inimesed ei karda muutusi, olgugi, et mõneks ajaks kasvab nende töökoormus, nad tulevad kaasa ja aitavad asjadel sündida,” kiidab Ivask ühistu töötajaid.

Head töökeskkonda näitab Ivaski sõnul seegi, et ühistul on väike tööjõu voolavus ning seetõttu on neil üsna palju staažikaid töötajaid: „näiteks pole erakordne, kui satute meie personalis inimese peale, kes on meil töötanud rohkem kui 20 aastat, üks töötaja lausa 50 aastat.“

Lisaks on Coop Eesti ihaldusväärseim tööandja kaubandussektoris ning TOP tööandjate üldarvestuses asub Coop Eesti ettevõtete seas teisel kohal.

Elva Tarbijate Ühistu on olnud Eesti TOP 100 edukamate ettevõtete seas. See tunnustus on Ivaski sõnul tulnud sellest, et ollakse pühendunud ja töökad ja keskendutakse nii oma töötajatele kui ka klientidele.

Mehe sõnul on oluline kuulamine ja analüüsimine: „Me kuulame ja analüüsime, mida klient soovib ja püüame seda pakkuda oma võimaluste piires. Me keskendume oma piirkonnale üldiselt, me ei keskendu vaid ühele või teisele poele – meie jaoks on oluline, et kõik meie poed areneksid ja pakuksid kvaliteetseid tooteid meie klientidele ja väärt töökeskkonda meie töötajatele.“

Elva Tarbijate Ühistu sajandat sünnipäeva tähistatakse nii klientide kui ka töötajatega. Ühistu on koostanud kalendri, milles igal kuul on esile toodud üks või mitu ühistu kauplust. Tutvustatakse kaupluste lühiajalugu Elva Tarbijate Ühistu Facebooki lehel ning postitatakse sinna pilte.

Juubeliaastal on võimalus ühistu klientidel osaleda terve aasta jooksul Juubeliloosis. Loosimine toimub järgemööda kõikides Elva Tarbijate Ühistu kauplustes. Igal nädalal loositakse igas kaupluses välja viis 20-eurost kinkekaarti.

Veebruaris toimuvad loosimised juba Elva Konsumis ja Parfümeeria osakonnas. Kokku loositakse aasta jooksul õnnelikele ostjatele välja 380 kinkekaarti.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button