ARVAMUS

TOOMAS LAATSIT: KOOSTÖÖS SAAB ASJU TEHA SUUREMA KÄRATA JA ÜÜRATUTE VÄLJAMINEKUTETA

Ei ole vaja teha alati ülikalleid projekte, võib piisata lihtsamast ja soodsamast lahendusest, räägib eelmisel nädalal avalikkuse ette tulnud ühenduse Ühiselt Edasi üks eestvedajatest Toomas Laatsit. Laatsiti sõnul kavatsevad nad tegutseda sarnaselt nagu Elva Elama puhul: leida Elvas asjad, mida on vaja korda teha ja hakata neid otsast tegema – ka kogukonna enda jõul ja ettevõtjate abiga. Lisaks sellele on ühendusel enam kui poolesajapunktine programm, mis nende hinnangul tuleks Elva vallas ära teha. Ühiselt Edasi sündis Toomas Laatsiti sõnul mitmete aastate vältel kuhjunud probleemidest.

MTÜ Elva Elama ja uus kodanikuühendus Ühiselt Edasi on küll erinevad asjad, kuid tuumik on neil üks. Umbes kuu aega tagasi loodud Ühiselt Edasi kodanikuühenduse eesmärgiks on Elva linna ja valla intensiivne arendamine, kodukoha elu edendamine, elanike ja kogukonna eneseteadvuse, kaasatuse ja elukvaliteedi tõstmine.

Peamised tegutsejad ja kodanikuühenduse loojad on Toomas Laatsit, Madis Ess, Aivo Johanson ning Are Altraja. Siiski on kaasamõtlejaid veel, kes aitavad näiteks tekste korrigeerida. Ka kodanikuühenduse üleskutse peale ideid välja pakkuda on Laatsiti sõnul reageerinud neli inimest. Üks neist on sõnastanud ka sotsiaalvaldkonna probleeme. „Kaasamõtlejaid tuleb, võib-olla uue aasta seisuga on pilt selgem, et kas meil on 10, 15 või 20 inimest. Põhimõtteliselt on need ikkagi siin elavad inimesed,“ väidab Laatsit.

Uue kodanikuühenduse kaasamõtlejate ajalugu ulatub juba viie aasta tagusesse aega. Ideed said kirja pandud kaasamõtlejate sümbioosis. On asju, mis ei ole realiseerunud ja tuleb koos pingutada, et need tehtud saaks. „Näiteks linnahaljastuse kontseptsioon. Sellest on räägitud, aga see pole kuhugile jõudnud,“ kommenteerib Laatsit.

Elva piirkonnakogu esimehe ametit pidava ja igapäevaelus insenerina tegutseva Toomas Laatsiti sõnul on Elvas probleemiks initsiatiivi puudus: „Me kõik elame siin ja oleme huvitatud, et siin asjad areneksid. Tihti jääb vallas initsiatiivist puudu. Sageli on asjad lihtsasti lahendatavad, aga puudub initsiatiiv.“

Laatsit meenutab enda ja Aivo Johansoni kunagist ettepanekut, mil käidi välja idee, et kutsuda linna haljastusõpilased. Siia nad ka jõudsid, tegid pilte, kontseptsiooni, aga lõpuks see ei jõudnud kuhugi, sest initsiatiiv oli puudu.

Ideede elluviimisel loodab kodanikuühendus eelkõige koostööle. Elementaarsete asjade puhul loodetakse kohaliku omavalitsuse eelarvele ja abile. Lisaks tehakse koostööd eraettevõtetega ning toetusi loodetakse saada ka Eesti riigilt. „Me ju näeme, kuidas mujal saadakse toetusi ja meile need ei tule. Viimane toetus, mis meenub, on aastatagune noortekeskuse katuseraha 30 000 eurot. Kõigepealt peavad ideed kaardistatud olema ja siis saame selles suunas tööd teha.“

Koostöö näiteks toob Laatsit Kirde tänava lõpu ja metsatee, mis eelmine neljapäev pooleldi korda tehti ja mille korrastamist tõenäoliselt järgmisel laupäeval jätkatakse: „Sisuliselt tegime nii, nagu alati ka näiteks MTÜs Elva Elama, et leiame asjaosalised, kes tahavad panustada ja see tehakse ära. Seal on palju suhtlust, leiame selle toetaja või ettevõtja, kes paneb välja hakkpuidu, teine ettevõtja paneb välja geotekstiili ja kolmas ettevõtja ja eraisikud leiavad tehnika ja aja, et asi ära teha.“

Varasemalt on koostöö raames tehtud ka Vaikse järve ujumissild. See on Laatsiti sõnul täpselt selline kombinatsioon, mis kelleltki tükki küljest ära ei võtnud, aga koos töötades teostus see aastal 2014 ja töötab tänaseni. Ehitusele aitasid kaasa Elva linnavalitsus, Rõngu vallavalitsus, AS Tarm ja Elva Tarbijate Ühistu. Koostöös sai asi tehtud ilma suurema kärata ja üüratute väljaminekuteta.

Mehe sõnul ei ole vaja teha ülikalleid projekte, vaid mõnes kohas piisab ka lihtsamast ja soodsamast lahendusest. Eesmärk oleks, et kogu linn oleks ühtselt korras, mitte et mõni koht on lihvitud teemant ja teises kohas on vähem lihvitud. Võiks olla tavapärasem lahendus, aga ühtlaselt ja korras. Korras teed ja tänavad annavad väga suure efekti nii kohalikele kui ka külalistele.

„Näiteks ka tänavasiltide kampaania. Umbes kolm aastat tagasi tegime Elva tänavasiltidele protoseeria. Sellise tänavasildi on saanud Elva raudteejaam, Elva ajalooliselt kõige olulisem maja ja peale 2006. aasta remonti ei olnud ikka silti küljes. Ühe sildi maksumus on suurusjärgus 10 eurot. Ühesugused sildid majadel annaks linna visuaalile jälle juurde,“ kommenteerib Laatsit soodsaid aga paljutähendavaid lahendusi.

Ühtse valimisliiduna kodanikuühendus Ühiselt Edasi järgmise aasta valimistel kandideerida veel plaaninud ei ole. Laatsiti sõnul on tema ja Madis Ess varem kandideerinud ja ilmselt kandideerivad ka see aasta, kuid uut valimisliitu hetkel planeeritud ei ole: „Kindlasti ei tasu praegu järeldada, et Ühiselt Edasi kodanikuühendusest peaks tekkima valimisliit. Me ei tahaks tänases hetkes polariseeruda, et meie, teie, nemad. Täna võiks võtta vabalt ja kaardistada probleemkohad ja visioonid, kuhu tahame jõuda.“

Toomas Laatsit arvab, et asi Elva linnas ei ole katastroof, meil ei ole kõik räämas ja rääbakas ning tegelikult on küllalt hästi, aga alati saab paremini. „Tartlastele ma räägin, siis on selline ettekujutus, et käisin siin viimati 15 aastat tagasi, ei tea, mis teil seal on. Kui ma olen teinud linnaringi õhtul tulede valguses, siis pärast inimene ütles, et talle tekkis Elvast hoopis teistsugune arusaam. Siin on suurepärane elukeskkond.“

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button