SPORT

REIN ABEL SOOVIB LEGENDAARSELE ELVA SPORDIHINGELE RICHARD ANTONILE MONUMENTI

Ettevõtja ja volikogu liige Rein Abel soovib Elva staadioni rajaja ning aastakümnete pikkuse kiiruisutamistraditsiooni hoidja Richard Antoni mälestuseks staadionile monumenti. Abeli hinnangul võiks ausamba rajada kodanikualgatuse vormis ja ta on valmis seda toetama.

Abel leiab, et mitmekülgne spordiorganisaator, samuti Elva ja Puhja staadionide rajaja, Elva staadioni heal tasemel korrashoidja ning kiiruisuradade hooldaja Richard Anton (1908-2002) vääriks ausammast. „Tema ajal oli Elva tõeline spordilinn,“ põhjendab Abel. „Tollane Elva staadioni korrashoid võiks olla praegusele Elvale heaks eeskujuks. Selle ausamba rajamiseks tuleb teha korjandus ja teavituskampaania.“

Omaette peatükk on Richard Antoni talvine tegevus – siis hoidis ta korras Elva liuvälju kas Arbi järvel või staadionil. Ka Ants Antson treenis oma olümpiavõitu ette valmistades tol, ilma kiiruisuhallideta ajal Arbi järvel, Richard Antoni ettevalmistatud uisurajal. Lisaks korraldati tollal pidevalt Elvas Eesti meistrivõistlusi kiiruisutamises ehk Elva oli enamat kui Adavere nüüdsel ajal. Ville Sonni raamatus „Richard Anton. Elva raudne spordihing“ (2008) on kirjeldatud, kuidas Elva liuvälju hooldati pidevalt ka sooja vee lappidega parema libisemise saavutamiseks.

Eesti Spordi Biograafilise Leksikoni lehel (foto Richard Antonist nende lehelt www.esbl.ee) on temast kirjutatud, et Richard Anton tegi oma elutöö Elvas, olles 1950–55 kehalise kasvatuse õpetaja, 1955–62 raj-i spordikomitee esimees, 1963–66 spordiinstruktor ja 1966–88 staadioni meister. Väikelinnade spordinõukogu asutajaid ja 1965–93 esimees, Valgjärve 50-m ujula ja hüppetorni ehitajaid, Elva ja Puhja staadioni rajajaid. Kandis Elvas 40 aastat hoolt normaalmõõtmetega kiiruisutamisraja valamise eest. Tegutses kiiruisutamis- (1961 vab kat) ja kergejõustikuvõistlustel kohtunikuna (1971 vab kat). Kotkaristi teenetemärgi hõberist (1938). Elva aukodanik (1988).

Näita rohkem

Seotud artiklid

Üks kommentaar

KOMMENTAARIUM

Back to top button