ARVAMUS

RAIMOND PIHLAP: TARTAANKATE ELVA STAADIONI JOOKSURAJALE ON TÄIESTI TASKUKOHANE LAHENDUS

Elva linnastaadioni seisukord ei kannata juba aastaid mingisugust kriitikat, kuid selle rekonstrueerimist lükkab vallavalitsus üha edasi. Staadioni rohtunud radade tõttu oleme kaotanud põlvkondade viisi sportlasi, ütleb Elva vallavolikoguliige Raimond Pihlap (Isamaa). Elva lapsed ei peaks käima Tartusse trenni selleks, et tartaankattel joosta.  Ta leiab, et staadioni jooksuraja saaks elementaarsesse korda kümme korda odavamalt kui on senine vallavalitsuse staadioni remontimise plaan.

“Käige rohkem jooksmas!,“ soovitas kunagine Elva spordivaldkonna eest vastutav abivallavanem Marika Saar ühel valimiseelsel kohtumisel, kui jutuks tuli Elva staadioni haletsusväärne olukord ja jooksuradadel kasvav rohi. Veel kinnitas Marika Saar tookord, et Elva linnastaadionist saab kõige ägedam staadion siinkandis ning et plaan on staadionile teha põhjalik ja kallis uuenduskuur. Möödunud on taas mitu aastat ning staadioni kordategemise plaan lükkub üha kaugemale tulevikku.

Elva linnastaadion on rajatud 1950-date lõpus suuresti ühiskondliku töö korras. Viimase 20 aasta jooksul on seda vaid vaevu hädapäraselt korras hoitud. Jooksurada katab kivipuru kate, mis kipub olema kiireks jooksuks liiga pehme ja millest hein läbi kasvab. Seda uuendati aasta tagasi, kuid märkimisväärset efekti uue kivipurukihi lisamine ei andnud.

„Sörkida kannatab, kiiret jooksu teha ei saa,“ on jooksutreener Margus Pirksaar pärast viimast kivipuru lisamist staadioni jooksuraja kohta öelnud. “Pole vahet, kas joosta staadionil või metsas.“ Selliste tingimuste puhul ei ole muidugi ime, et paljud Elva lapsed käivad trenni hoopis Tartusse, kus on paremad ja ohutumad võimalused spordiga tegelemiseks.

LUBADUSED, LUBADUSED….

Elva staadioni korda tegemine on kavas olnud mitu puhku:

  • Elva linna arengukavas 2008-2015 plaaniti staadion rekonstrueerida 640 000 euroga. Sellest ei saanud asja.
  • Elva valla arengukavas 2019-2025 ja eelarvestrateegias 2019-2022 on märgitud staadioni maksumuseks 1,2 miljonit ja valmimistähtajaks 2022-2023. Ei ole näha, et sellest asja saaks, sest midagi ei toimu.
  • Elva valla arengukavas 2022-2030 ja eelarvestrateegias 2020-2030 on märgitud hinnaks 2,5 miljonit ja valmimisajaks 2025-2030. Kas tõesti nüüd? Elame-näeme!

Ühelt poolt saan aru vallavalitsuse põhimõttest, et „kõik või mitte midagi“. Oleks tõesti väga uhke, kui Elvas asuks staadion, millel saaks lausa rahvusvahelisi suurvõistlusi korraldada, rääkimata kohalikest võistlustest ja spordilaagritest. Paraku kannatavad aga selles „oleksi“ all meie endi lapsed, kes jäävad ilma kodulähedasest sportimisvõimalusest. Me oleme juba kaotanud mitu põlve noorsportlasi ja vanaviisi jätkates kaotame neid veelgi.

RAJA HIND POLE MIDAGI MÜSTILIST

Tartaankate staadionile on kättesaadav juba täna. Vallajuhid ütlevad, et raha investeeringuteks pole. Mina ütlen, et raha on küll, kui me lõpetame ära rumalad otsused (näiteks Elva Teenustesse raha maksumaksja raha pumpamise) ja seame korda valla finantsasjad. Siis tekib asjalikeks investeeringuteks vaba raha kohe.

Samuti on variant tegeleda kõige pakilisemaga staadioni seisukohalt ehk asendada jooksuraja telliskivipurukate kaasaegse tartaankattega. Ennetades vallavalitsuse „raha-ei-ole“ retoorikat, uurisin ise, kui suure investeeringuga oleks tegemist. Vastused on üllatavad:

Tartaankatte maksumus ca 26 eur/m2

Dreenikiht koos asfaldiga 36 eur/m2

Kokku 62 eur/m2

Arvestades, et 400-meetrise jooksuraja pindala on ca 4000m2, maksaks tartaankatte panek 248 000 eurot, lisaks joonimine ca 6000 eurot. Seega maksaks staadioni südame ehk jooksuraja uuendamine  ca 254 000 eurot. Tegemist on kümme korda väiksema investeeringusummaga kui see, millest unistab Elva vallavalitsus!

Selline investeering on Elva vallale ka tänases olukorras täiesti jõukohane, samas aga tõstaks see staadioni juba uuele tasemele ning looks treenijatele märgatavalt paremad võimalused. Olen täiesti kindel, et kui staadionil ära vahetada jooksuraja kate, hakataks seal ka rohkem jooksmas käima, nii nagu valla juhtpoliitik mulle kord soovitas. Muude huvitavate asjadega – staadionihoonega, uhkemate tribüünidega saaksime tegeleda kunagi tulevikus, kuid treeningtingimusi oleks vaja nüüd ja kohe.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button