ARVAMUS

RAIMOND PIHLAP: EESTI ON LUMEKAHUREID TÄIS. MIKS MITTE ELVA?

Elvas maha tulnud lumi ja valmis tehtud suusarajad annavad põhjust rõõmustamiseks: lõpuks ometi! Kuid kuna Elvas kunstlumesüsteemi pole, siis jääb see rõõmuhetk täielikult sõltuvusse ilmataadi heatahtlikkusest. Paar päeva sula ja otsas see rõõm ongi. Lumekahuritega aga võiks vahepealse külmaperioodi edukalt ära kasutada ja toota valmis näiteks kilomeetrise paksu kattega treeningraja, mida lühem sula suurt ei mõjuta.

Head vallajuhid, tehke silmad lahti. Kogu Eesti on täis väikseid omavalitsusi, mis on muretsenud endale lumekahurid ja suudavad talvehooaega kuu-poolteist seeläbi pikendada. Vahepeal, detsembri keskpaigas, kui oli olnud veidi külma, aga mitte lund, tootis Kadrina valmis 700-meetrise suusaraja, kuhu tuldi ka Tallinnast suusatama. Põlva kõrval Mammastes on kunstlumerajad. Tartu valda kuuluv Lähte toodab kunstlund. Valgas on kunstlumerajad. Põltsamaal toodetakse kunstlund. Järvamaal Albul suudeti samuti kunstlund toota. See nimekiri pole ammendav.

Elva elab endiselt mineviku loorberitel ja juttudel aegadest, mil Eesti koondis laskesuusatamises oli ühtlasi Elva koondis. Samal ajal pole Elvas ei lasketiiru, kuhu suuskadega sisse sõita, ei lumekahureid ega rajamasinat ega ka mitte rajavalgustust.

Tartu maratoni raja eest hoolitseb Sihtasutus Tartu Maraton. Ehk siis Lõuna-Eesti enim kasutatava terviseraja eest hoolitsemisel on Elva valla enda panus pisike. Kui Tartumaa Tervisespordikeskus Tehvandi Sihtasutusele anti, käis sellega koos usk, et küll tulevad ka kunstlumesüsteemid. Aastad mööduvad, seni tulemusi pole. Teiste omavalitsuste edasiliikumine on olnud kiirem.

Tehvandi Sihtasutus on välja kuulutanud arhitektuurikonkursi ja kavandab Tartumaa Tervisespordikeskuse põhjalikku uuenduskuuri, kuid siiani on juttu olnud eeskätt laskespordist, mitte laskesuusatamisest. Kas Elva laskesuusatajate saavutused ei vääriks seda tunnustust, et neil oleks siin tänapäevased treeningtingimused?

Mis te arvate, kust tulevad tulevikus suusatajad ja laskesuusatajad? Kas nendest omavalitsustest, kus noored suusatada ei saa või nendest, kus nad ikkagi saavad? Elva on jätnud oma talispordi arendamise teiste õlgadele: las teeb Sihtasutus Tartu Maraton, las teeb Tehvandi Sihtasutus, las remondib meie suusahüppetorni Suusaliit.

Mul on hea meel, et Elvast sai väikelinnade seas üks mitmetest Euroopa spordilinnadest. Aga spordilinn ei ole see, kui mõni vallajuht teeb promovideos kepikõndi. Spordilinn on selline, kus on vähemalt Eesti tasemel, veel parem aga kui Euroopa tasemel treeningtingimused. Ja lume osas oleme sabassörkijad.

Raimond Pihlap on Elva vallas elav harrastussportlane.

Näita rohkem

Seotud artiklid

Üks kommentaar

KOMMENTAARIUM

Back to top button