UUDISED

POLITSEIL ON OLUKORD KONTROLLI ALL

Eriolukord on kõigile uus – ka korrakaitsele. Tänavatel on ikka näha vilkuritega operatiivsõidukeid väljakutsetele tõttamas. Kurikaelad tegustevad ikka. Segastel aegadel ilmuvad välja kõiksugu petturid, kes hõlptulu üritavad.

Kuidas tuleb kõigega toime politsei, seda palusime kommenteerida Lõuna prefektuuri Tartu politsei piirkonnajuhil Siim Linnardil.

Siim Linnard (piirkonnavanem) FOTO: PPA

Kui palju on praegune olukord toonud lisatööd? Milline on üldine seis Tartumaal?

Väljakutsete arv Tartumaal oli möödunud nädalavahetusel tavapärasest väiksem. Teated lähisuhtevägivallast, joobes isikutest ja liiklusrikkumistest on jäänud varasemale tasemele. Ka tabatud roolijoodikute arv on samal tasemel. Erisus väljakutsete arvus on peaasjalikult tingitud sellest, et baarid-pubid-klubid on suletud, kust muul ajal politseile lisatööd tekib. Ütleskisn, et olukord Tartumaal on rahulik. Patrullid kontrollivad jooksvalt noorte kogunemiskohti ja tuletavad ostukeskuste turvameeskondadele meelde, et noortel ei lastaks keskustesse koguneda.

Siin Linnard toob välja uue tendentsi, mis on seotud ekataga.

Kui palju tuleb tegelda vanemate inimestega, kes kipuvad sageli eksima ja ära kaduma?

Ilmnenud on, et toidupoodide külastajate põhiosa moodustavad viiruse poolt ohustatuim sihtgrupp – vanurid, kes kipuvad end kohati ära unustama. Jäädakse poepingile või poe juurde teiste eakaaslastega seltskonniti juttu ajama. Kodused muretsevad kui eakas pole õigeks ajaks koju jõudnud. Vanemad inimesed, kellel viirusnakkused võivad põhjustada aga eriti raskeid tüsistusi, peaks lähikontakte teistega ning võimalusel ka poodlemist vältima. Eakate tervise hoidmiseks ja liigsete riskide võtmisest hoidumiseks tuleks eakatel poes ja apteegis käimist pigem vältida ning paluda selleks appi näiteks nooremaid lähedasi või omavalitsuse sotsiaaltöötaja. Kui poeskäik on siiski vältimatu, tuleks see ette võtta võimalikult harva. Kui poodi minna, teha ostud kiirelt ja läbimõeldult, teistega lähikontakti vältides ning poest lahkudes end mitte teistega jutustama unustades. Igasugune suurem rahvahulk ja hetk tähelepanematust teistega distantsi hoidmisel võib tuua olukorra, kus luuakse soodne võimalus viiruse levikuks ja enamate inimeste nakatumiseks.

Linnard möönab, et alkoholi müügikohtadega suures osas muresid ei ole. Üheks erandiks on Tartus Sauna pubi, kust politsei on mitmel korral kogunenud inimesed laiali saatnud, olgugi, et klientuur on seal keskmiselt 2-5 inimest.

Elva uudised lisab omalt poolt, et ka Elvas on olud rahulikud. Pubid ja lokaalid on suletud. Inimesi liigub tavaolukorraga võrreldes tunduvalt vähem. Linnardi sõnul on teateid tulnud õues asuvatelt palliväljakutelt ja rulaparkidest, kuhu politseinikud on reageerinud ja läinud selgitustööd teinud.

Kas soovitate viibida värsekes õhus ja külastada terviseradasid?

Tavapärasest rohkem on inimesi nüüd tervise- ja loodusradadel, rabades. Samas ei olda loodusradadel võõraste inimestega ninapidi koos, vaid jagunetakse turvaliselt mööda metsi-rabasid laiali. Kindlasti ei tasu koguneda suurematesse gruppidesse.

Tuleksin tagasi noorte juurde. Nemad on aldid kaasa minema igasugu aktsioonidega. Mõnikord ka rumalustega. Kui palju hoitakse silma peal kõiksugu noortekogunemistel?

Olgugi, et suurem osa noori peavad kinni riiklikust soovitusest püsida kodus. On ka erandeid. Näiteks 22. märtsil kontrollis politsei Võru rulaparki, kus ühel hetkel oli koos kümmekond noorukit. Politsei selgitas noortele üle, miks on praegusel ajal tähtis suurtes gruppides koosviibimist vältida ning kuidas nende vastupidine käitumine viiruse leviku peatamisele kuidagi kaasa ei aita ning võib karantiiniperioodi riigis hoopis pikendada. Ka teistes Eesti piirkondades, kus on tuvastatud noorukite kogunemisi keelust hoolimata, on politsei samamoodi sekkunud, olukorda selgitanud ja noored laiali saatnud. Lapsevanemad ei tohiks siinkohal alahinnata oma võimalust ja vastutust pere nooremaid liikmeid hoida ja selgitada üle, milline on tänane olukord ja ohud, pakkuda neile ses olukorras oma tuge ja koduseid tegevusi,

Elus on ikka nii, et segastel aegadel ilmuvad välja kõiksugu soolapuhujad, õnneotsijad ja petturid, kes jahivad just vanu inimesi. Viimasel ajal on sagenenud kahtlased kõned. Politsei hoiatab, et inimesed, eriti eakad, oleksid selliste kõnede suhtes tähelepanelikud.

Kelmid otsivad uusi võimalusi ja jätkavad petuskeemidega. Mõjutusargumendiks on võetud koroonaviirus, sellega seotud tervisekontroll, testid, erinevad puhastusvõimalused. Politsei ootab kindlasti infot inimeste tähelepanekute osas, kus näete, et tegu võib olla kahtlase pakkujaga. Vältida tuleb tundmatute allikate ning e-kirjade linkide klõpsamist või failide allalaadimist. Veenduma peab, et kiri on autentne isegi usaldusväärse allika puhul. Ignoreerima peab teateid, milles küsitakse sinu isiklikku teavet. Vajadusel kontrolli sõnumi sisu saatjaga või näiliselt esindatava organisatsiooniga üle ning tee seda läbi muu suhtlusvahendi. Eriti ettevaatlik tuleb olla e-kirjade suhtes, mis lisavad ärevustunnet ja kutsuvad sind üles tegutsema või pakuvad COVID-19 vaktsiini või ravimeid. Ole ettevaatlik võlts heategevusorganisatsioonide ja ühisrahastuskampaaniate osas.

Milline on praegune üldine olukord meie liikluses. Mõnigi kange mees arvab, et politsei tähelepanu on mujal ja napsutajate püüdmisele jääb vähem aega. Milline on siin seis?

Suuri puhumisreide hetkel ei tehta, kuid see ei tähenda, et liiklusjärelevalvet vähendatakse. Liiklusvood tänavapildis on tavapärasest hõredamad. Suurem osa sõidukijuhtide kontrollist tehakse jätkuvalt tavalise liiklusjärelevalve käigus. Jätkuvalt reageerib politsei ka tähelepanelike inimeste teadetele ohtlike sõidukijuhtide osas. Näiteks möödunud ööpäeval kontrollis politsei Tartumaal ligi sada sõidukijuhti ning avastas kolm joobes juhti.

Kuidas on hetkel lood dokumentide taotlemisega. Ei tahaks öelda, et dokumentideta võõras linnas. Passi ja ID kaardi uuendamine ei küsi ju viiruselt?

PPA teenindused on edasilükkamatute toimingute jaoks avatud, kuid kriitilise vajaduseta on parem teenindussaali mitte tulla. Kui dokument hakkab aeguma, palu abi lähedastelt, kes aitavad taotlust esitada iseteeninduses: www.politsei.ee

Paljud kodanikud on pahased, et politseinikud ei kanna maske ega kindaid. Kas isikukaitsevahendeid napib?

Kaitsemaski ja kummikindaid kasutavad kõik PPA töötajad, kes tegutsevad nn „eesliinil“ ehk politseinikud, piirivalvurid ja teenindajad, kel on igapäevane vahetu kontakt teiste inimestega. PPAl on olemas vajalikud isikukaitsevahendid: kummikindad ja kirurgimaskid, samuti desinfitseerimisvahendid. Kui varud vähenevad, tellitakse aegsasti lisa.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button