MATI MIIL: SUUR UNISTUS – ELVASSE VÕIKS RAJADA KAASAEGSE HARIDUSKESKUSE
Elva valla hariduselu võiks tõusta täiesti uuele tasemele, kui luua Elva gümnaasiumi senise kohmaka kahes asukohas tegutsemise süsteemi asemele läbimõeldud hariduslinnak, mis tõmbaks õpilasi ligi kaugelt ja lähedalt, kirjutab Elva vallavolikogu liige Mati Miil.
Elva gümnaasiumi toimimine on praegu logistiliselt kohmakas ning ebamugav nii õppijatele kui ka õpetajatele. Toimetatakse ju kahes asukohas: 1.-6. klasside õppehoone ning spordihoone asub Tartu maanteel ning 7.-12. klasside õppehoone Puiestee tänaval.
Puiestee tänava 1980ndatel aastatel ehitatud õppehoone vajab lähiaastatel renoveerimist. Ehk mõelda aga kohe suuremalt ja mitte enam panustada olemasoleva koolimaja remondile, vaid ehitada hoopis Tartu maanteele Arbi järve äärde uus õppehoone ning luua nii lausa hariduslinnak?
Idee Elva hariduskeskusest on reaalsuse peegeldus – kuigi vallas tegutseb väiksemaid koole, on hariduselu keskpunkt selgelt Elva linnas. Praegu on Elva gümnaasiumi klasside jaotus kahe koolimaja vahel ebaloogiline ning ruumilahendus soosib seda, et koolis pööratakse kõige vähem tähelepanu keerukale 7.-9. klasside kooliastmele. Ka Elva valla arengukavasse on sisse kirjutatud, et sellele vanuserühmale peaks olema teistsugune päevaplaan ja lähenemine, kuna teismeliseeas lastel kipub tekkima kõige rohkem raskusi kooliga. Seega oleks ettepanek lahutada põhikool ja gümnaasium kasvõi majade tasemel, kuid hooned võiksid seejuures asuda samas hariduslinnakus.
Tingimused hariduslinnaku tekkimiseks on tegelikult olemas, sest linnale kuuluval Tartu maantee krundil on piisavalt ruumi uue õppehoone ehituseks. Siia mahuvad lisaks õppehoonetele ka ühiselamu, staadion, spordihoone ja täismõõtmetes ujula. Viimase küsimuses loodan väga, et terve mõistus võidab ning vallavalitsus loobub ideest ehitada ujula säästuversioon Verevi randa.
PERED HÄÄLETAVAD JALGADEGA
Võimalus oma lapsele head kooliharidust saada on lapsevanematele kahtlemata väga oluliseks kaalukeeleks, miks valida elukohaks üks või teine paik. Pered tulevad elama neisse kohtadesse, kus lapsed saavad mitmekülgse ja kvaliteetse hariduse. Selle näitas hästi kätte Peedu erakooli avamise lugu – sinna hakati lapsi tooma ka küllalt kaugelt. Ja teistpidi – kui Elvas puuduks võimalus saada tasemel gümnaasiumiharidust, hääletaksid pered jalgadega. Seega kui soovime, et meie vald kasvaks, tuleb jõulisemalt ja läbimõeldumalt tegeleda hariduskorraldusega.
Praegune Elva gümnaasium on kiiresti arenev ja elujõuline kool. Ta on meie valla ainuke gümnaasium ning viimastel aastatel on tavaline, et esimeses klassis alustab ca 80 last. Koolis valitseb sportlik vaim, osaletakse Eesti Olümpiakomitee pilootprojektis „Sport kooli“, mille eesmärk on tuua lapsed spordi juurde juba esimestes klassides.
Gümnaasium on üle saanud seisakust. Kui veel kümmekond aastat tagasi otsustasid võimekamad õpilased sageli gümnaasiumiteed jätkata Tartus või Nõos ning õhus oli idee Elva gümnaasiumi võimalikust sulgemisest, siis praeguseks on see päevakorrast maas ja Elva gümnaasium on tagasi kasvufaasis. Lausa nii, et möödunud kevadel soovis just Elvas gümnaasiumiteed jätkata rekordarv noori.
KUI ON TUGEV VISIOON, SIIS LEITAKSE KA VAHENDID
Meie vallas elab 15 000 inimest ning ideaalis võiksid valla lapsed õppida kohalikus koolis. Mõistlik on vallas panustada ühele väga heal tasemel gümnaasiumile, kus töötavad parimad õpetajad, kus on kaasaegsed õppetingimused ning kuhu tänu hästi korraldatud koolitranspordile on ligipääs ka valla kaugematest nurkadest tulijatele. Tänapäevaste võimaluste juures on transpordiküsimus kindlasti lahendatav.
Mõtleme ka selle peale, et õpetajate puudus aina süveneb ning neid ei saa Elvas hoida pakkumata suurepäraseid töötingimusi.
Mõistagi on lennuka plaani küljes ka hinnalipik. Number sellel võib olla suur, kuid isegi sellisel juhul ei peaks eos tõmbama unistustele kriipsu peale vaid sellepärast, et mõne asja elluviimine tundub liiga kallis. Enamasti on ju nii, et kui on head unistused ehk tugev visioon, leitakse ka vahendid selle ellu viimiseks. Usun, et tulevikus oleme kindlasti jõukamad kui praegu ning sellepärast tulebki unistada suurelt.
Elva gümnaasiumi hariduslinnaku rajamine viiks meie valla hariduskorralduse täiesti uuele tasemele ning võimalik, et just nii leiaksime üles ka ühtsustunde, mis valdu ühendades kuhugi kaduma on läinud. Hariduskorraldus on teema, milles ootaks väga diskussiooni ja võimalikult paljude osapoolte kaasamist.