ARVAMUS

MASK EI OLE HÕBEKUUL

Pikisilmi Hiinast oodatud isikukaitsevahendid jõudsid lõpuks Elvaski müüki. Kesknädalal apteekides erilist tunglemist ei olnud. Tänavatel liikus rahvast hõredalt. Liikumispiirangutest peeti kinni.

Esimene käik oli Kesk tänava Apothekasse. Ukse taga järjekorras oodanud kaks eakamat prouat teatasid, et nemad soetavad maske endale, lastele kui lastelastele. Pärimisele, et maskide pakk võib maksta 35 eurot või pisut rohkem, kinnitasid naised, et hind ei heiduta. „Tervis on tähtsam ja ennast ning pereliikmeid peab kaitsma. Raha tuleb ja läheb. Ega sellest 35-st eurost nüüd vaesemaks ei jää,” kommenteerisid vanaprouad. Oli endalgi aeg apteeki siseneda. Prouadel oli müügisaalist lahkudes kummalgi pakk kaenlas. Leti taga teenindanud apteeker kinnitas, et praegu maske veel jagub (kell oli kaks päeval) aga soovitas siiski ära osta. Sain apteekri jutust teada, et maskide müüki tulek oli küsimärgi all.

„Teisipäeva õhtul kinnitati meile Tallinnast, et Hiinast saabunud partii on tollis ja vormistamine võtvat aega. Muide, riik oskas partiilt kasseerida veel tollimaksu. Asi takerdus bürokraatia taha,” rääkis proviisor. „Imeläbi lahenes siiski kõik nii, et hommikul (8. aprill) saime oma koguse kätt. Kui uksed lahti tegime, siis algas kohe müük. Esimesed soovijad ootasid kannatlikult. Paki hind oli 35 eurot. Natuke kallivõitu, aga rahvas ikkagi ostis.” Jätsin oma maskid soetamata, sest paar kuud tagasi õnnestus Riia turult saada pakk (50 tk) hinnaga 3.50 eurot.

Järgmisena sai sammud seatud mitte kaugel asuvasse Männilinna Apothekasse. Juba uksest sisse astudes tervitas leti taga lahke proua ja kinnitas, et maske on. „Palju vaja? Kui pakki ei taha, võime pakkuda ka viie ja kümne kaupa.” Pärimisele, tõesti võin osta 5 maski, sain vastuse, et inimesed on erinevad ja kui vaja, siis ikka saab. Oleme pakke poolitanud ja rahvale vastu tulnud. Ühe ja kahekaupa me paraku ei müü. Õhtuks on kõik läbi, uus saadetis peaks tulema järgmisel nädalal,” sain ammendava vastuse.

Kesklinna Apteegi proviisor Kai Muruga vestlesime juba pikemalt. Temagi teadis, et müüki tulevad maskid, olid veel eelmisel õhtul tollis kinni, aga järgmisel hommikul oli kaup siiski kell 7.30 kohal. „Kui kella 8 ajal uksed avasime, olid esimesed nõudlejad platsis ja kohe hakkas ka telefon helisema. Ainus küsimus oligi maskid. Tipptund oli kella 10-11 vahel. Praeguseks oleme kogu partii ära müünud. Pakk maksis 35 eurot nagu ajakirjanduses öeldigi. Uut saadetist on oodata alles uuel nädalal,” rääkis Muru.

Küsimusele- kas maski peavad kandma terved või nakatunud, kostis proviisor, et kui inimesel on köha või nohu, on soovitatav maski kanda. See kaitseb nakatunut, et ta pisikuid ei levita. „Üks proua tuli siia ja küsis meilt viis maski ning teatas, et kavatseb neid kasutada aiatöödel. Vaata seal ei ole neid küll vaja. Samuti metsajooksu tegemisel. Ikka tänaval liikudes ja kauplusesse minnes tuleks ette panna. Seal kus liiguvad teised inimesed. Maski ei saa kanda ka terve päeva nagu arvatakse. Selle kestvusaeg on maksimaalselt 2-3 tundi. „Igal juhul lahkusime tõdemisega, et mask ei ole hõbekuul ega imevits. Tundsime huvi ka kummikinnaste vastu. Neid Kesklinna apteegis veel oli. Kõige levinum suurus L oli, aga otsas.

Üllatused ootasid veel ees. Just nimelt hinnašokk. Mitte kaugel Kesklinna apteegist tabasime ühest poest müügilt paki maske ja hind võttis tummaks. Ei uskunud silmi. Paki eest küsiti 129 eurot. Meile kinnitati, et eelmisel päeval oli sellise krõbeda hinnaga soetatud kaks pakki ja üks oli veel riiulil ootamas. Ei hakanud uurima, kes need tõi ja miks nii krõbe hind pandi. Kui nõudlust, siis ka turgu. Kehtib rahvatarkus, rumalalt tulebki raha ära võtta.

Elva haiglaga ühe katuse all tegutseb Benu apteek. Siin oli saadaval maske kahe eri hinnaga. Nii 35 eurot pakk, kuid võis soetada ka päris krõbeda 80 eurose hinnaga. Apteeker märkis, et päev varem müüsid nad 80 euroseid maske 12 pakki. Kassa oli igal juhul korralik.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button