ARVAMUS

INNA-INGA KALMUS: ELVA LAPSED ÕPIVAD ENDISELT HALLITAVAS KOOLIMAJAS

Elva gümnaasiumi Tartu maantee hoone keldrikorrus hallitab juba üle 10. aasta. Kolm kuud tagasi tehtud värviparandustest trügib täna tervisele ohtlik „elurikkus“ ja niiskus taas läbi, kuid koolimaja remonti valla järgmise aasta eelarves plaanis pole. Kas nii me hoolimegi oma lastest, küsib Elva valla volikogu liige Inna-Inga Kalmus.

Koolimaja probleemid algasid 2011. aastal, kui remont sai valmis, kuid soklikorruse hüdroisolatsioon jäeti rahapuuduse tõttu tegemata. Sellest ajast peale vohavad ruumides mitmed hallitusseened ja niiskusetase on normidest kõrgem. Kogu see kompott kokku on tervisele ohtlik ja kahjulik, tekitades hingamisteede- ja nahaärritusi.
Sel suvel tehti koolimaja keldrikorrusel seenetõrjet, niiskuseimu ning värviti koorunud seinad uuesti üle. Vallamajast on mulle öeldud, et praegu on asi „5+“ korras. Oma silm on kuningas ja nii käisin seda korrasolekut vaatamas.

Olukord tehnoruumis (Foto: Inna-Inga Kalmus)

Keldrikorrus on endiselt läbivettinud
Pilt oli üllatav. Korrasolekust on asi väga kaugel, sest käega seinu puudutades tunduvad need niisked. Värske värv juba kobrutab, mis näitab, et niiskus tuleb sellest endiselt läbi. Osa ruume jäid aga isegi viimasest pisiremondikesest puutumata, sest raha polevat. Vallavanema sõnul olevat spetsialistid lubanud, et suvise remondi järel püsib normaalne olukord kuni 10 aastat, kuid praegu on möödas 3 kuud ja koolimaja hallitab endiselt.
Meenutame, et aasta tagasi kui uus vallavalitsus tööle asus, ei kummitanud meid ei sõda ega energiakriis. Uus vallavanem võttis koolimaja keldriteema lausa oma südameasjaks, sest olgem ausad – täiesti häbiasi, et jõuka ja igatepidi eesrindliku valla lapsed õpivad hallitavas koolimajas, ja nii juba aastaid. Niisiis pidi 2023. aasta alguses algama koolihoone soklikorruse remondi projekteerimine ning asi pidi alatiseks korda saama. Teadaolevalt on projekteerimine juba käsil.

Nüüd aga selgub, et keldriremont on eelarvest hoopiski välja võetud. Selle asemel tehti näiline pisiremondike, mis tegelikult suurt probleemi kuidagi ei lahenda. Aga kui keegi midagi sel teemal küsib, siis saab vähemalt uhkelt vastata, et me hoolime lastest: niiskus on imatud ja keldrikorrus uuesti üle värvitud.

0- korrusel asuv poiste riietevahetusruum ja WC, mis on tänaseks juba suletud (Foto: Inna-Inga Kalmus)

Hallitab? Mis siis.
Mõned asjad panevad mind imestama. Kõigepealt koolipere – lapsevanemate ja õpetajate kannatlikkus. Hallituseprobleem on kestnud üle kümne aasta ja hallitusseened ei ole mingisugune naljaasi. Nagu seisab Elva vallavalitsuse tellitud biokahjustuste eksperthinnangus aastast 2020 elutseb koolimajas mitmesuguseid hallitusseente liike. Eksperdid soovitasid lausa puhkeruumi ja puhkeruumi kööki kahjustuste likvideerimiseni mitte kasutada, sest seal leiti kõrges kontsentratsioonis hallitusseene Stacvhbotrys chartarum kolooniaid. See tegelane toodab oma elutegevuse käigus inimese tervisele ohtlikke mükotoksiine, mis võivad põhjustada nahaärritusi, hingamisteede kahjustusi ning nõrgestada immuunsüsteemi.

Vallavalitsus on asjast teadlik kogu probleemi olemasolu aja. Elvas on selle aja jooksul valitsenud suhteliselt samad inimesed ning neil on olnud küllaga aega mure lahendada. Kusjuures erinevalt paljudest teistest investeeringutest, mis võivad kas meeldida või mitte, on hallitav koolimaja niivõrd tõsine asi, et sellesse investeerimist ei heidaks ette ka kõige kiuslikum opositsioonisaadik. Ometi pole midagi tehtud.

Suuremate vihmade korral lahmab vesi radiaatori kõrval olevatest aukudest. (Foto: Inna-Inga Kalmus)

Elvas lastest ei hoolita
Valus on nentida, et meie vallavalitsusel puudub soov koolimaja probleemi lahendada. Selle soovi puudumine näitab, et Elva vallas ei hoolita lastest. Ühelegi muule järeldusele ei saa kahjuks tulla, sest oleme oma lapsi koolitanud juba üle kümne aasta hoones, milles viibides iga koolipäev nende tervist kahjustab.
Me ei saa pugeda rahapuuduse taha. Aasta alguses antud hinnangu põhiselt maksaks koolimaja keldrikorruse hüdroisolatsioon ca 200 000 eurot. Isegi kui tööd lähevad maksma rohkem, on kaks tõsiasja, millest ei saa selle kulutuse tegemisel mööda vaadata: Elva valla eelarve pole olnud kunagi nii suur kui praegu ja lastesse investeerimine pole mitte kunagi küsitav, seda enam, et tegemist on tegelikult elementaarsete tervislike õppe- ja töötingimuste tagamisega õpilastele ja õpetajatele. Koolimajade korrashoid on iga endast lugupidava ja natukenegi tuleviku peale mõtleva vallavalitsuse jaoks number üks küsimus. Ja siinkohal pean ma silmas sisulist korrashoidu, mitte näilist „linnukese“ pärast tehtud seinte üle pintseldamist.
Kahjuks tajun praeguse vallavalitsuse käegalöömise meeleolu nendes küsimustes. Kas vallajuhte huvitab vaid iseenda korralik palganumber ja ametis püsimine? Eriti hea on praegu oma tegevusetus peita jutu taha, kuidas energiakriisi ja sõja tõttu ei saagi mitte kui midagi ette võtta.

Ma ei tea, kas vallavalitsuse liikmed on lähiajal koolimajas ise päriselt kohal käinud. Kui ei ole, soovitan minna ja olukorraga tutvuda! Võib-olla jõuab siis pärale tõdemus, et hoonele hüdroisolatsiooni rajamist ei ole võimalik enam edasi lükata, sest ükskõik kui palju väliskeskkonnast sisse trügivat niiskust kuivatada või seinu üle värvida, ei lahenda see probleemi.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button