UUDISED

HELLENURME MÕISA KELDRISSE KOLINUD KASEMAHLATOOTJAD PEAVAD VÕITLUST PEALETÜKKIVA REOVEEGA

Suve alguses toimunud Hellenurme mõisa ruumide kasutusse andmise konkursi käigus anti keldrikorrus rendile kasemahlatootja OÜ Birchlagoonile. Värsketel rentnikel on probleeme uputustega ning nende masinad hävisid. Nüüd käib Hellenurmes vaidlus hooldekodu pidajatega, kelle süül tekkisid ummistused ja uputus ning mismoodi kemmerguvesi produktsiooni seisma pani.

Värske keldrikorruse rentnik, kasemahlavabrikantidest perekond Komlevid on mitmel pool tunnustatud. Mahlade tootmise jaoks kasutatakse Eesti mahetooraineid ning Birchlagoonile on Maaeluministeeriumi poolt 2018. aastal antud parima mahejoogi tunnustus. Ka Elva ettevõtlusauhindade jaotamisel peeti neid meeles.

Birchlagooni omanikud Rain Komlev ja Birgit Lõhmus-Komleva on ajaloolise mõisaga tihedalt seotud. Nimelt avastasid mahetootjad, et Birgit on suguluses mõisas 19.-20. sajandil elanud Middendorffide perekonnaga. (Alexander Theodor von Middendorff oli 19. sajandil Vene keisririigi tunnustatud maadeuurija – toim). Peremees Rain on lapsepõlvest saadik mõisaga seotud. Tema ema Elsa töötas lastekodu ajal seal majandusjuhatajana ja nii aitas Rain vahel seal lapsi hoida.

Tootmise ümberkolimine ei ole olnud lust ja lillepidu. Tänaseks on uued üürnikud juba 4 kuud tegelenud Hellenurme mõisa soklikorruse päästmisega: „Esialgu olime väga õhinas, et saame kohe oma tootmise käima lükata. Kuid kahjuks soklikorrusega lähemalt tutvudes see õhin oli kiire mööduma ja selgus kurb tõsiasi, et terve soklikorrus tuleb renoveerida tänu pikaajalisele kanalisatsiooni reovee kahjustusele.“

Rain ja Birgit olid kodutootmisest asjad ümber kolinud, aga ei olnud veel jõudnud neid üles sättida ja uputuse tagajärjel jäid nad ilma kõigist oma masinatest, sest need ujusid reovees. See kõik on nende ärile andnud tugeva hoobi ja sellest väljatulek on keeruline. AS Emajõe Veevärk käib ülepäeviti mõisa juures olevat kanalisatsioonikaevu puhastamas, aga kui üks hetk ei jõua õigel ajal, on kunagine aadlike elupaik jälle reovett ja haisu täis.

„See, kes meid sellesse olukorda pani, ei võta oma tegude eest vastutust, laiutab vaid käsi ja süüdistab meid, et kasutame kätepaberit ja ummistame iseennast sellega,“ kommenteerib Birchlagooni omanik.

Väidetavalt keeldub uputaja, AS Lõuna-Eesti Hooldekeskus enda reoveekaevu paigaldama resti, mis püüaks nende endi lagunematut paberit.

Hellenurmes tegutseva Lõuna-Eesti Hooldekeskus ASi juhatuse liige Ülo Tulik väidab vastu, et hooldekeskus on paigaldanud uue reovee kaevu koos restiga. Lisaks on nad kasutusele võtnud WC-paberi, mis laguneb kiiresti: „Küll oleme teadlikud, et ühel kontrollkäigul leiti ummistunud kaevust sinist tarbepaberit, mis vees ei lagune. Meie ettevõttes sellist paberit ei kasutata. Põhjuseid, miks ummistus tekkis, tuleb otsida mujalt.“

Mõisas on piisavalt ruumi Birchlagooni tootmise laiendamiseks ja seetõttu loodavad Rain ja Birgit võimalikult kiiresti probleemid seljatada, et liikuda edasi oma unistuste poole. Tootjad kavatsevad paigaldada jookide tootmiseks ja villimiseks pudeliliini. Hetkel on neil tootevalikus viis erineva maitsega kasemahlajooki, kuid varsti soovivad nad laiendada oma tootevalikut kaseveini ja kasesiidri näol. Hetkel tegelevad nad alkoholi aktsiisilao vormistamisega.

Hellenurme mõisas asuv lasteaed jätkab oma tegevust hoone teisel korrusel, peale selle on lasteaed saanud esimesel korrusel oma liikumistegevusteks lisaruumi. Esimese korruse rendile võtmise huvilisega käivad läbirääkimised.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button