ARVAMUS

HEIKI HANSEN: MILLISEKS KUJUNEB KULTUURI JA SPORDI ALGAV NELIAASTAK ELVA VALLAS?

Mahukaimateks plaanideks järgmiseks neljal aastal on Elva staadioni rekonstrueerimine, ettevalmistused jäähalli ehituseks, 15 000 eurot lasteaedade liikumistingimuste parandamiseks igal aastal ning kaasalöömine Tartu kultuuripealinna üritustes, kirjutab vallavanem ja Reformierakonna kandidaat Heiki Hansen. Ujula saab tulla koostöös erasektoriga.

Reformierakonna programmis on mitmeid kultuuri- ja spordivaldkonna arendamisele suunatud mõtteid. Ei saa öelda, et mõni neist on olulisem kui teine, küll on erinevad tegevuste ja investeeringute mahud. Investeeringult üks suuremaid on kahtlemata Elva staadioni rekonstrueerimine, mille hinnanguline maksumus on 1,2 miljonit eurot. See on kaua oodatud ja pikalt planeeritud investeering, mille mõju ja tähtsus ületab kindlasti Elva linna ja ka Elva valla piirid. Elva staadioni kõrval on vallas ka mitmed teised staadionid ning spordiobjektid, mis vajavad igapäevast hoolitsust. Mõnedele neist on viimase paari aasta jooksul tehtud investeeringuid ja need jätkuvad ka tulevikus, et oleks igas piirkonnas võimalikult kodulähedased sportimistingimused.

Pilt talviselt Elva sportlaste tunnustamisürituselt.
Foto: Jaak Jänes

Kultuurivaldkonna suurim ja laiaulatuslikum väljakutse on valmistumine Tartu 2024 kultuuripealinna sündmusteks, mis toimuvad üle valla ja üle terve Lõuna-Eesti. See on kultuuriaasta, mis märgib meid euroopa kultuurikaardil ja selleks valmistumine annab kultuuritöötajatele harukordse võimaluse teadmiste ja oskuste arendamiseks. Miks mitte Elva 2024 – 24 kultuuriteekonda Elva vallas Tartu 2024 kultuuriprogrammiks.

Palju on räägitud kogukondade kultuuripärandi säilitamisest ja ühes või teises vormis piirkondliku muuseumi loomisest. Tänapäeva inimesele huvipakkuv muuseum ei saa olla pelgalt klassikaline väljapanek ajaloolistest asjadest, vaid midagi moodsamat, näiteks virtuaalne koduloomuuseum, mis on kättesaadav igal ajal ja igas kohas. Selle nimel oleme valmis töötama.

Raamatukogud kogukonna südameks

Raamatukogu ei peaks olema ainult raamatute laenutamise koht. See saab olla kogukonna süda või kogukonna keskus, millist hetkel Rõngus ehitatakse. Raamatukogu peaks olema koht, kus saab nii turismi kui ka vallaga seonduvat infot, see on koht, kus kokku tulla, aega veeta ja üksteisega suhelda või üheskoos huvitegevusega tegeleda. Kindlasti saavad nelja aastaga kõik Elva valla raamatukogud laenutuskapid, et laenutamine oleks mugav ning kaasaegne ja ei sõltuks raamatukogu lahtioleku aegadest.

Seisame selle eest, et jätkuks kultuuripärandi hoidmisele ja säilimisele suunatud toetused, mis on mõeldud eelkõige kirikute, mõisate ja mälestusmärkide korrashoiuks. Nii kirikutest kui mõisatest peavad saama turismiobjektid, kuhu külalised on alati lahkelt oodatud.

Et liikumine ja sport oleks au sees juba maast madalast, loome lasteaedadele toetusmeetme iga-aastase summaga 15 000 eurot, parandades sellega lasteaedade liikumis- ja sportimistingimusi. See võimaldab lasteaedadel lasta fantaasial lennata ning teha asju, mis ei ole hädavajalikud lasteaia igapäevaseks toimimiseks, aga annavad midagi uut, kaasaegset ja huvitavat, miks mitte väikese „kiiksuga“ asju, mida tavapäraseks tegevuseks planeeritud eelarvest ei võimaldata. Liikuma kutsuva kooli arendamine kõigis koolides suurendab õpilaste kehalist aktiivsust ning loodan siiralt, et jätab vähem aega passiivseks nutiseadmetes toimetamiseks.

On oluline, et kõigis valla piirkondades oleks hooldatud terviserajad, suusarajad ja liuväljad, mille eest saab seista üheskoos sihtasutusega Elva Kultuur ja Sport ning aktiivsete külaseltside ja muude kogukonnaühendustega. Üheskoos saab alati rohkem.

Oleme valmis toetama ujula ehitust koos erasektoriga

Et Elva vallas saaks ühel hetkel olema jäähall, alustame selle rajamiseks ettevalmistusi. Ilmselt selle ehitamine ei mahu lähema nelja aasta eelarve piiridesse, kuid selleks, et kuhugi jõuda, tuleb kusagilt alustada. Jäähall on midagi, mis võimaldab jäätegevusi nii sportimise kui ka lustimise eesmärgil, olenemata ilmastikust. Mis siinjuures kõige olulisem – täiesti ohutult, võrreldes veekogudel paiknevate liuväljadega.

Oleme valmis toetama ujula ehitust koos erasektoriga, teisiti pole lähiaastatel finantsiliselt võimalik ja täna eelarvestrateegias olevate suuremate investeeringute (nt Elva gümnaasiumi hoone remont ja linnastaadioni rekonstrueerimine) ujula vastu vahetamisega me nõustuda ei saa. On arutelu koht, kuhu, millises suuruses ja funktsionaalsuses ujula peaks olema. Reformierakonnal ei ole kinnisideid asukoha osas, see sõltub võimaliku investori visioonist ja kindlasti on Elva piirkonnas mitmeid häid asukohti ujula jaoks.

Elva vald on möödunud neliaastakuga hästi arenenud (spordihoone, staadionid, mänguväljakud, vabaõhu treeningplatsid, remonditud rahvamajad), olen kindel, et areng jätkub ja Reformierakonna kandidaadid on täis tahtmist anda selleks omapoolne panus.

Heiki Hansen on Elva vallavanem.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button