UUDISED

ELVA TEEB RIIGI ABIGA UKRAINLASTE TARBEKS KOLM KORTERIT KORDA

Elva vald sai riigilt ligi 77 000 eurot ukraina põgenike jaoks sobilike elupindade kordategemiseks. Kordatehtavaid eluruume on Elva taotluse kohaselt kolm, ruutmeetreid 167 ja toetust maksti 76 680 eurot. Toetusmeetme abil jagatakse kokku üle Eesti toetusteks 3,27 miljonit eurot 53 omavalitsusele.

Taotletava toetuse maksimaalne suurus oli kuni 400 eurot suletud netopinna ruutmeetri kohta ja toetuse taotlemisel omaosalust ei nõutud. Toetusega korda tehtud korter tuleb esmalt anda Ukraina sõjapõgenikule kasutamiseks. Pärast 12 kuu möödumist võib sinna paigutada mistahes isiku.

Toetusrahaga võib muu hulgas veel katta kulusid lammutustöödele, sealhulgas ehitusprügi koristusele, ehitustöödele ja kommunikatsioonide paigaldamisele, eluruumi korrashoiutöödele, hädavajaliku sisustuse ja mööbli soetamisele. Omavalitsused saavad korterite  kordategemisega alustada kohe ja korterid peavad sõjapõgenike kasutusse andmiseks olema valmis hiljemalt 31. oktoobriks 2023. Kohalikud omavalitsused said toetust küsida nii eluruumide soetamiseks kui olemasolevate ruumide korrastamiseks või eraomanikult rendile võtmiseks.

Sobilike elamispindade nappus on Ukraina sõjapõgenike jaoks tõsine probleem ning see vajab kiiret lahendust,“ ütles riigihalduse minister Riina Solman pressteate vahendusel. „Kohalikel omavalitsustel on kõige parem ülevaade kohapealsetest eluruumidest, mida oleks võimalik ja mõistlik korda teha. Linnade ja valdade valduses eluruumide korda tegemine on kõige efektiivsem ja kiirem viisi Ukraina sõjapõgenike majutusprobleemi lahendamiseks. Toetusrahaga tuleb põgenike jaoks sobilikud sotsiaalkorterid korda saada esimesel võimalusel, ent mitte hiljem kui selle aasta oktoobri lõpuks.“

„Omavalitsustele on teatud arv üürikorterite olemasolu väga tähtis hädavajaduste katmiseks, samuti kohaliku tööturu ja -hõivega seotud küsimuste lahendamiseks,“ selgitas Solman. „Kui Ukraina sõjapõgenikud on lahkunud, on võimalik omavalitsusel riigi toel korda tehtud kortereid üürile anda näiteks õpetajatele ja arstidele, mis on üheks argumendiks tööle asumisel maapiirkondades.“

Võrdluseks, ka Otepää kavatseb korda teha kolm eluruumi, ehkki veidi väiksema arvu ruutmeetritega ja toetussumma on seal 42 000. Kambja Vallavalitsus aga korrastab viis eluruumi, ruutmeetrite arv on üle 216 ja toetust saavad nad 70 200 eurot.  Ka Tõrva vald korrastab viis eluruumi ja saab toetust üle 200 000 euro.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button