SPORT

ELVA KAHEVÕISTLEJAD ILVESED KOLISID MÕLEMAD NORRASSE

Elvast pärit kahevõistlejad Kristjan ja Andreas Ilves veetsid oma suve Norras treenides, kust on pärit paljud kahevõistlusmaailma tipud. Kui varem treenis Norras vanem vend Kristjan, siis nüüd on talle järgnenud ka noorem Andreas. Kuigi talvise võistlushooajani on veel tükk maad, käib treening kõvemini kui kunagi varem ning järgmise hooaja eesmärgid on kõrged. 

Kristjan Ilves on kahevõistluse juunioride maailmameistrivõistlustelt toonud koju kolm pronksmedalit ning võitnud kolm kontinentaalkarikasarja etappi. Norrasse treenima mineku põhjusteks olid võimalused, mida Eestis ei leidu: „Peamine põhjus oli kindlasti treeningkaaslaste puudus. Pean just silmas minust parema tasemega sportlasi, kelle järgi oma sammud seada. Tundsin, et tuleb teha muutused treeningutes ja kuna spordimaailm areneb igal aastal tohutu kiirusega, siis mõistsin, et üksi väikse tiimiga olles ei suuda me tagada kunagi seda, mis on suurtel tiimidel.“

Suve alguses järgnes Kristjanile ka tema noorem vend Andreas Ilves. Andreast on naljatledes nimetatud ka Väikseks Ilveseks, kuid antud nimi noormeest ei häiri ning ta ei arva, et on suurema venna varjus. Otsus Norrasse minna oli temagi jaoks üsna lihtne: „Tänu headele suhetele Eesti ja Norra alaliidu vahel tekkis võimalus käesoleval hooajal hakata treenima Norras, Lillehammeris. Kuna tegemist on maailmatasemel spordikompleksiga, siis tundus Norra minek ainuõige otsusena,“ selgitas Andreas.

„Kuna olen varasemalt treeninud Norra treeningplaanide alusel, siis treeningmahud pole enamasti muutunud. Paranenud on eelkõige treeningute kvaliteet. Elamiskoht Lillehammeris asub treeningkeskusest mõnesaja meetri kaugusel, samuti saan sellest aastast pühenduda täielikult spordile,“ kommenteerib Andreas muutusi oma elus seoses Norrasse kolimisega.

Oma selle hooaja eesmärgiks peab Andreas võistlemist kahevõistluse COC sarjas ning jõudmist stabiilselt 20 parema hulka. „Samuti osalen maailmameistrivõistlustel Oberstdorfis. Kuna võimed pole veel sellised, et võidelda medalite eest, siis soovin võistlusteks ajastada oma parima vormi ning saada häid kogemusi edaspidiseks,“ selgitab Andreas.

Maailmameistrivõistlustel Oberstdorfis võistlemine on plaanis ka Kristjanil ning talve eesmärgiks peab ta ka maailmakarikasarjas stabiilselt heade tulemuste saamisi. Lisaks sellele on Kristjanil käimas ettevalmistus olümpiaks: „Ettevalmistused käivad eelkõige selleks hooajaks, aga kindlasti on see aasta väga olulise tähtsusega ka järgnevaks olümpia hooajaks. Praegu saan öelda, et siiani on ettevalmistus sujunud plaanipäraselt ning olen see suvi treeninud tugevamalt ja kvaliteetsemalt kui kunagi varem,“ kõneles Kristjan.

Andreas Ilves seab sihiks stabiilselt 20 parema sekka jõudmise.

Suurel kohal Kristjani spordikarjääris on ka sponsorid: „Kindlasti pole sponsorite leidmine lihtne töö, aga kuna Suusaliit on sponsorite otsimisega minu eest suure töö ära teinud, siis saan ma olla selle eest väga tänulik nii neile kui ka sponsoritele, kes minusse usuvad ja toetavad. Sponsorite roll on minu karjääris äärmiselt suur, sest ilma nendeta ei oleks mul kuidagi võimalik treenida Norras ning viia oma unistusi täide.“

Eestlastele on kindlasti tuttav mõttekäik, et norrakad on suusaspordis head, kuna võtavad astmarohtu. Selle väite lükkab Kristjan ümber: „Mida mina olen näinud ja kogenud, siis selline mõte ei pea kindlasti paika. Norra rahvas on üldiselt meeletult liikuv ja sportlik ning juba väga pisikesest saadik suuskadel. Läbi selle kasvatuse jõuab väga suur hulk noori väga heale tasemele ning siis võtab juba Norra Olümpiakomitee nad oma hoole alla. Maailma tippu jõudmiseks ei piisa ainult sellest, et sa teed palju tööd, vaid selle taga on andekad sportlased, targad treenerid ning kõva teadustöö, mis minu arvates on Norras hetkel kõik olemas ja nende spordisüsteem on üks parimaid maailmas.“

Ka Andreas arvab, et eestlaste ja norrakate erinevused ei ole küll suured, kuid tasemevahed tulenevad sellest, kui väga pühendunud ja sihikindlad on Norra kahevõistlejad.

Mida arvavad noored kahevõistlejad Elva suusahüppemäest, kus see kõik kunagi algas? „Hüppemäe seisukord on kindlasti väga kehv ja see tuleks esimesel võimalusel renoveerida,” ütles Kristjan Ilves. “Elvas on kahevõistluse traditsioonid olnud pikad ning ka hetkel on andekaid noori, kes väga vajaksid seda mäge treeninguteks.“

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button