UUDISED

ELVA HAIGLA AVAS PÄIKESEPARGI JA LOODAB ELEKTRIARVEID VÄHENDADA

Täna avatud päikesepargiga loodab Elva Haigla kahekordistada ise endale toodetava elektrienergia koguse, astudes COVID-19 kahjude leevendamise fondi toel pika sammu elektriarvete vähendamisel ja energiatõhususe suurendamisel, teatab haigla oma pressiteates.

Vaata Timo Korvi galeriid: https://drive.google.com/drive/folders/1E4s6C2OFlfKSX8De_e2Qfj-n6DR6dT1y?usp=sharing

„Kasutame päikeseparki oma hooldekodu energiatarbimise katteks, sest näiteks ventilatsiooniseadmete töö toetamine päikesepaneelidega aitab meil pakkuda kvaliteetset hoolekande teenust,“ selgitas Elva Haigla juhataja dr Peeter Laasik teates. „Arvestame, et tegemist on pikaajalise investeeringuga, mis tasub elektriarvete vähenemisega kümnekonna aastaga ära ka siis, kui elektri hind peaks langema.“

COVID 19 pandeemia kahjude leevendamiseks mõeldud vahendite kasutamine Elva Haigla hooldekodu energiatõhususe suurendamiseks pakub Riigikogu maaelukomisjoni esimehe Urmas Kruuse sõnul eeskuju toetusrahade kasutamiseks. „Kui rahataotlust täpselt põhjendada ja projekti hoolikalt juhtida, nagu on tehtud Elva Haiglas, siis muutub elu paremaks nii Elvas kui Eestis,“ lausus Kruuse.

Valitsus tõdes COVID-19 pandeemia ajal, et kvaliteetne hoolekanne ja ravi vajab toetust ka väljaspool Tallinna ja Tartut. „Elva Haigla projekt näitab, et selliseid meetmeid vajatakse ja suudetakse kasutada edukalt ka väiksemates hoolekande- ja raviasutustes,“  ütles Riigikogu liige ja endine riigihalduse minister Jaak Aab.

Elva Haigla energiatõhususe projekt näitab Elva abivallavanema Kristjan Vilu hinnangul kogu lähikonna inimeste sihikindlust rohepöörde eesmärkide nimel pingutamisel. „Kliimaeesmärkide täitmine ja energia tõhus kasutamine kuuluvad nii Eesti riigi kui ka iga valla peamiste eesmärkide hulka, mistõttu Elva Haigla poolt mitme aasta jooksul tehtud pingutused väärivad tõsist tunnustust,“ sõnas Vilu. 

Elva Haigla hooldekodu energiatõhususe investeeringut võib asjatundjate kinnitusel esitleda näidisprojektina. „Pean muljet avaldavaks, kuidas väike hooldekodu ja haigla suudab keeruliste olude kiuste edukalt majandada ja minna kaasa uute ning innovaatiliste lahendustega,“ rääkis investeerimisprojekti juhtinud Reelika Luhtaru juhtimiskonsultatsiooni ettevõttest Civitta. „Euroopa Komisjoni poolt eraldatud raha kasutati Elvas väga tõhusalt ja põhjendatult, sest klientide hoolduseks mõeldud üldkulude eelarvet säästeti ning toetusega muudeti hooldusteenuse kvaliteeti oluliselt paremaks.“

Energiatõhususe suurendamise projekti kogumaksumuseks kujunes ligikaudu 220 000 eurot, millest lõviosa kulus Elva Haigla katuse remondiks ja hooldekodu uute akende paigaldamiseks. Projekti kogumaksumusest moodustas päikesepargi investeering 32 000 eurot.

Projekti toetas Euroopa Liit 100 000 euroga COVID-19 pandeemia kahjudele reageerimise fondist, omaosaluse 120 000 eurot tagas Elva Haigla.

Fotod: Timo Korv.

Päikesepargi rajas Solar Wheel OÜ, katuse remontis OÜ Evari Ehitus ja aknad paigaldas Seicom OÜ.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button