ARVAMUS

AIVAR ÕUN: MIS ON SAANUD ELVA AMBITSIOONIKATEST SUURPLAANIDEST?

Suured taristuprojektid kipuvad Elvas järjest kas seiskuma või kaugesse tulevikku lükkuma kehva ettevalmistuse tõttu kirjutab Elva vallavolikogu liige ja revisjonikomisjoni esimees Aivar Õun (EKRE). Elva pole olnud kunagi nii jõukas kui praegu. Nappe ressursse aga raisatakse ebakvaliteetse töö peale.

Elva vald on jõudnud investeerimistupikusse, kus ühtegi pooleliolevat suurprojekti käsil polegi ja ilmselt niipea ka ei tule. Sellises olukorras tekib küsimus, et kas ikka on tegemist totaalse vaesuse ja rahapuudusega (mida Elva vallas pole) või hoopis saamatu juhtimisega.

Möödunud valimiste üks peateemasid oli ujula rajamine Elva spordihoone juurde.  Viimasel ajal on Elva elanikele tulnud aga järjest pettumust valmistavaid uudiseid.

Ujula ehitamine on lükkunud teadmata tulevikku ja võib-olla seda ei tulegi. Gümnaasiumi renoveerimine lükati samuti edasi, sest hankes küsitud töö maksumus oli kaks korda suurem sellest, millega arvestas Elva vald. Elva staadioni kallal on natuke nokitsetud ja selle elurikkusest lokkav jooksurada kaeti uue telliskivipuruga. Paraku 40 000-eurone kiirkorras tehtud iluravi staadionikasutajate elu palju mugavamaks ei teinud, sest joosta on sellel endiselt kehv ning juba on kuulda ka vigastuseohust ebatasasel jooksurajal.

Elva vallas vastutab mitmete suurprojektide eest vallavalitsuse liige Margus Ivask. Põlisele elvalasele pandi pärast möödunud aasta valimisi suuri lootusi, kuid kahjuks  tuleb aasta hiljem tõdeda, et suurprojektidega on lood vallas väga halvad – need jooksevad järjest liiva või muutuvad nii väikseks, et ei anna enam kuidagi suurprojekti nime välja.

Kuigi Margus Ivask ise FB grupis Positiivne Elva väidab, et tema tegeleb ujula plaani ellu viimisega iga päev, siis ei oska küll kuidagi arvata, kuidas see tegelemine päriselus välja näeb. Võib-olla Ivask lihtsalt mõtleb aeg-ajalt ujula peale ja on selle tegevuse enda jaoks defineerinud kui strateegilise plaani elluviimise.

“RAHA POLE MAAILMAST OTSA SAANUD!”

Aga äkki ongi Elva vald kiirkorras nii vaeseks jäänud, et meil lihtsalt pole raha kõikide nende ilusate projektide jaoks? Ivask on ise eelpool nimetatud FB grupis kommenteerinud, et meie väikse eelarvega vald kannatab suurema investeeringu (4-6 mln) välja headel aegadel 3-5 aasta tagant. On ka tõsi, et valla laenukoormus ei luba praegu uusi laene juurde võtta. Kui raha laenata ei saa, siis järgmine variant on kulude ülevaatamine ja kokkuhoid sealt, kust võimalik. Nii käib see pere eelarve puhul ja samamoodi peaks toimima ka kohalikus omavalitsuses.

Vaadates aga meie vallavalitsuse ülalpidamisele kuluvaid kulusid, siis ei paista vaesust kuskilt. Meil on 5-liikmeline vallavalitsus, mis on 14 000-elanikuga valla jaoks selgelt üledimensioneeritud. Loomulikult on vallajuhid heldelt tasustatud – näiteks suurprojektide eest vastutava vallavalitsuse liikme Ivaski palgal pidamine maksab 60 000 eurot aastas.

PALJU TÜHJE SÕNU

Kevadel kui vallavolikogus gümnaasiumi renoveerimist ja tööde võimalikku kallinemist arutati, teatas Ivask uhkelt, et „raha pole maailmast otsa saanud.“ Eks nii ongi ja suurprojekte vedava ametniku töö on see raha nii-öelda koju tuua, et Elva vald saaks jätkuvalt areneda, mitte aga abitult käsi laiutada.

Et gümnaasiumihange häbiväärselt läbi kukkus (renoveerimise maksumuseks arvestas vald ca 3 miljonit, kuid pakkumised tulid 2x suuremad), näitab üheselt, kui suur on ebakompetentsus valla juhtide hulgas. Isegi praegusel hinnatõusu ajastul tuleb teha eeltööd enne kui minna hankesse ning selle käigus välja selgitada, kuhu kanti hinnapakkumised tulevad. Selle asemel pillutakse aga kulunud klišeesid.

Kui võrrelda valla juhtimist eraettevõttega, siis ilmselt ei läheks eraettevõttes kuigi kaua selline tööstiil läbi. Nimelt ootab tööandja ehk omanik, et iga töötaja tööl oleks tulemus ja täpselt sama ootus on ka vallaametnike tööandjatel ehk Elva valla inimestel, valijatel. Leiame, et maksumaksja ei peaks lõputult üleval pidama ametnikke, kes ei täida neile pandud ootusi.

POOLIKUD PROJEKTID RAISKAVAD RAHA

Meie arvates oleks Margus Ivaskil aeg tunnistada oma ebaõnnestumist ja leida endale mõni muu töökoht. Selline käitumine oleks väärikas. Vallavalitsus ei ole koht, kus töötada näiliselt ehk kui meil vallas sisuliselt on ehitamine seiskunud ning suurprojektid pausil, siis võiks pausile minna ka vallavalitsuse liige, kelle haldusalas selline asi toimub.

On tõsi, et Elva vald ei ole kunagi olnud nii rikas kui praegu, kuid me peaksime targemalt kulutama. On vaja lõpetada kulutamine mõttetutele asjadele nt palgamaksmine töö eest, mida tegelikult ei tehta ja projektidele, mis tehakse poolikult (staadioni uuendamine) või mis jooksevad puuduliku töö tõttu eos liiva (gümnaasiumi hange). Ehitamine ja areng vallas ei tohi seiskuda ning selle eest peab valla juhtkond hea seisma. Valla arendamine ongi ju nende töö. Meie vald vajab juhte, kes suudavad mõelda pikaajaliselt ja strateegiliselt, mitte aga ei tegele päevast-päeva vaid tööl käimise ja vallamajas mõnusa äraolemisega.

Aivar Õun on Elva vallavolikogu liige ja revisjonikomisjoni esimees (EKRE)

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button