ARVAMUS

FRED KOPPEL: SPORDI JA KULTUURI ARENDAMISEL OLGU PÕHIMÕTTEKS „INIMESED EELKÕIGE!“

Kui eelnevad valimisnimekirjade esindajad on kirjutanud valla spordi- ja kultuurielu kitsaskohtadest enamjaolt läbi investeeringuobjektide, siis ettevõtja ja Isamaa kandidaat Fred Koppel arvab, et  “betoon” ei ole kõige olulisem, millest ses valdkonnas kõnelda tuleb. Olulisem ressurss on inimesed ja need inimesed on meil kohapeal olemas. Elva valla tunnusüritused sünnivad ennekõike erasektorist ja sinna panustamine on kultuuri- ja spordialu edendamisel kõige tulusam.  

Kultuurikeskus ja spordihoone on lõpuks pärast pikka ootamist valmis. Nüüd on vaja luua sporditingimused nii ujula kui staadioni näol ja seda näevad ette õnneks enamik valimislubadusi. Tahaks uskuda, et need saavad ka tehtud ja arvestades, et eelnevad kirjutajad on neid aspekte piisavalt valgustanud, ehitiste/rajatiste juures rohkem ei peatuks.

Kui eelnevad valimisnimekirjade esindajad on kirjutanud valla spordi- ja kultuurielu kitsaskohtadest enamjaolt läbi investeeringuobjektide, siis arvan, et  “betoon” ei ole kõige olulisem, millest selles valdkonnas kõnelda tuleb. Olulisem ressurss on inimesed ja need inimesed on meil Elva linnas ja vallas kohapeal olemas. 

Elva Kohvikutepäev, suvelavastus „Kuningal on külm“, Tartu Maraton, Hip Hop Festival, Elva Südaööjooks, Rally Estonia, Sisevete festival, Ulila Rock, Verevi rannapidu, Elva Rattamaraton – need on vaid esmaselt meenuvad kultuuri- ja spordisündmused mööduvast aastast. Kõikide eeltoodud sündmuste puhul on üheks nimetajaks see, et need on erasektori (sh mittetulundussektor) poolt korraldatud.

Tellime üritused kohalikelt seltsidelt?

Jah, muidugi teevad head tööd ka kohaliku omavalitsuse allasutused SA Elva Kultuur ja Sport näol. Nende korraldatud sündmused on tänuväärt ettevõtmised, vajalikud, mõeldud paljudele vanusgruppidele ja osalt ka järjepidevuse hoidjad. Aitäh kõigile kultuuri- ja spordiinimestele! Jõuda tahan aga sinna, et kõige enam külastatavad ja laiemalt tuntud Elva üritused on hästi korraldatud erasektori poolt, nende oma ala fanattide poolt ja nii see peabki olema, ja võiks tulevikus seniselt kordades suuremalt olla.

Meie vallal on vaba aja, kultuuri ja spordikulude eelarvereal olnud aasta-aastalt kogukuluks ca 2,2 miljonit eurot aastas. Väga suur osa sellest on vajaliku taristu ülalpidamine, sh raamatukogud, kultuurimajad, spordirajatised. Samuti toetab vald tublisti nimetatud spordi- ja kultuurisündmusi, igal aastal projektitoetuste näol ligi 82 000 euro eest. Aga mis oleks kui läheks sammu edasi, kui kolmanda sektori toetused ei oleks üksnes 4% kogu eelarvereast, vaid koguni 10%? Vähemalt kahekordistaks need erainitsiatiivile tuginevad kultuuri- ja sporditoetused? Miks mitte tellida enamus kultuuri- ja spordisündmusi kohalikelt seltsidelt ja klubidelt ning jätaks valla sihtasutustele vähem teha?

Vähem sihtasutusi, rohkem elvalasi

Meil on olemas meeletult kohalikke sportlasi alates parimatest odaviskajatest kuni discgolfariteni, rääkimata rattasõidust, kergejõustikust, laskmisest. Lisaks kohalikele endistele sportlastele, kes on muutunud spordijuhtideks (Marek Pihlak, Margus Pirksaar, Priit Viks, Caspar Austa), on meil hulganisti spordikuulsusi, kõik siin Elvas olemas. Kohalike spordisündmuste korraldamiseks saab eelarvest ikka proportsioonist enam SA Elva Kultuur ja Sport, mis sisuliselt on valla allasutus.

Meil on väga arvestatav ja tegus Muuseumisõprade Klubi ja vanade fotode kogukond sotsiaalmeedias, kes pärandi jäädvustamisel on teinud tänuväärset tööd. Samal ajal müüb vallavalitsus Elva vanimat hoonet. Ka ajaloopärandit saaks mõlemat pidi paremini toetada.

Elva kool on andnud palju ajakirjanikke – Heidy Purga, Taivo Paju, Sigrid Kõiv, Priit Simson, Mart Raudsaar. Kohalikke debatte modereerib aga ajakirjanik Tartust. Näitlemisega on sootuks hästi, Elvas on oma teater ja teatrimaja seda luksust pole paljudel, kuid ometi peab see võitlema pigem väga vähese valla toega – valla kultuurikalendrist leiame sagedasti pigem külalisteatrite etendused.

Osalt on see paratamatus, et erasektor korraldab kultuuri- ja spordisündmusi märksa efektiivsema kuluga ja parema tulemusega kui kohalik omavalitsus. Elva pole siin ka miski erand, mis oma struktuure üleval peab, aga võiks ehk olla? Ärme suurenda valla sihtasutuste spordi- ja kultuurisündmuste eelarveid, laseme tulevikus rohkem teha erasektoril ja toetame neid sündmuseid märksa enam. Rahastajal oleks võimalus luua ka mõõdikud ja tingimused näiteks teavitustöö osas või publiku-osalejate prognoosides.

Selmet sahtlisse kirjutada eealrvestrateegiaid, mis hõlmavad hulle ideid ja veel suuremaid teostamatuid investeeringuid üha kaugemas tulevikus, võime ka kohe suunata kultuuri- ja spordiürituste eelarved suuremal jaol kohalikele talentidele.

Annaks ehk spordi- ja kultuurielu eelarve rohkem entusiastide korraldada ja KOVi jätaks pigem kinnisvarahalduri rolli? Ehk saaks juba tuleval aastal juurde mõne rahvusvahelise tiitlivõistluse, suure suvelavastuse või isegi kontsertetenduse lauluväljakul ja seda ilma lisakuluta.

Ka kunagine Elva tunnusüritus Straussi Kuningriik oli suures osas eraettevõtte tehtud. Lisaks sellele, et lauluväljak leidis kasutust, on see nostalgiliste elvalaste meeltes tänaseni.

Fred Koppel on ettevõtja ja Isamaa kandidaat.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button

Discover more from ELVA UUDISED

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading