UUDISED

VALLAARHITEKT JAANIKA SAAR: ELVA KESKVÄLJAK SEOB OLEMASOLEVAD VÄÄRTUSED TERVIKUKS

Uue keskväljaku ehituseks olid Elval kõik eeldused juba olemas ning keskväljakuga seoti olemasolevad väärtused omavahel tervikuks, kommenteerib Elva vallaarhitekt Jaanika Saar Eesti Arhitektide Liidu poolt Elva linnasüdame uuendamisele antud kaht preemiat. Elval on looklev peatänav, mis algab ja lõpeb ajalooliselt oluliste hoonetega ning linna südames asub Arbi järv – nende kokku liitmine ongi võidu valem.

Elva linnasüda ehk rekonstrueeritud Kesk tänav koos Arbi järve äärse peaväljakuga on arhitekti sõnul kahtlemata üks kaunis ja praktiline linnaruum. Lookleva peatänava mõlemas otsas on ajalooliselt olulised ehitised – raudteejaama hoone ja endine Uderna kõrtsihoone, sellele lisanduvad linna südames paiknev maaliliste kallastega Arbi järv ja jalutajate armastatud L. Hanseni allee.

Kogu projekti ulatuses ongi Jaanika Saare arvates hästi õnnestunud just olemasolevate väärtuste terviklikuks sidumine. Tänav algab ajaloolise raudteejaama hoone juurest, see on palistatud 20. sajandi alguse puithoonetega ja kõrgete mändidega. Raudteejaama esine, juba varem rekonstrueeritud väljak, haakub uue linnaruumiga väga hästi. Uue elemendina lisandunud vallavalitsuse hoone esine väljak sobitub hoone endaga hästi ja töötab esindusväljakuna.

Kultuurikeskuse eest algav keskväljak muutub aga järvele liginedes järjest looduslikumaks ja lõpeb Arbi järve kaldal valgustusega palistatud platvormiga. Leopold Hanseni allee otsas paiknev väike istumisplatvorm on keskväljaku lõpus paikneva suure platvormiga ja üle järve lauluväljaku all paikneva varasemalt rajatud platvormiga justkui suhtluses. Ja niimoodi piki tänavaäärset jalutuspromenaadi jõuamegi Juubelitamme pargini, Postimajani (end Uderna kõrtsihoone).

Projektist eraldiseisvalt lahendati ära veel ka järve linnapoolse jalutusraja valgustus. See toetab kogu projektiala valgustuse kontseptsiooni ja on arhitekti sõnul Elvale omaselt armas.

„Enim teeb mulle rõõmu, et linnasüdame projekt ei saanud lihtsalt valmis, vaid elab ja areneb edasi. Me oleme saanud kindluse, et just sellist linnaruumi ootab elanik ja naudib külaline,“ arvab Jaanika Saar.

Projekti raames kajastati eskiisi staadiumis ka Juubelitamme parki ja vallavalitsuse hoone tagust ala. Valgustuslahendust ootab veel ka Arbi järve muusikakoolipoolne külg.

Erilisi raskusi keskväljaku valmimisel Saare sõnul ei tekkinud: „Meil on, mille poole püüelda. Loomulikult toob ehitamine, just rekonstrueerimine, kaasa ootamatusi. Üldiselt väga suuri muudatusi teha tarvis ei olnud, kuna projekt koostati tööprojekti staadiumis.“

„Ma arvan, et me võime uhkusega täna hinge tõmmata ja linnaruumi nautida, sest seda on märgatud nii omade kui ka võõraste seas,“ lisab vallaarhitekt Jaanika Saar lõpetuseks.  

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button