SELTSKOND

SUVEL TÄHISTATAKSE ELVA ROCKI 50. AASTAPÄEVA

Sel suvel on Elva lauluväljakul tulekul Elva Rocki 50. aastapäeva tähistamine, rääkis Sihtasutuse Elva Kultuur ja Sport juhataja Ivi Tigane sel nädalal Elva Valla Raadio podcastis.

„Kultuurivaldkonnas on selle aasta üks tähtsündmusi „Elva Rocki“ 50. aastapäeva tähistamine,“ rääkis sihtasutuse juht Ivi Tigane. „Nimelt 1972. aasta 11. juunil leidis Elvas lauluväljakul aset rahvuste päev ja koostöös Eesti Muusikakuulsuste Kojaga teeme megakihvti festivalipäeva. Kui loen siit mõned esinejad: Kogudus, Fix, Müstikud, Ivo Linna, Fööniks ja Mikronid – tulekul on tõeline retropäev,“ kõneles Tigane.

Tigase sõnul on muusikute ringkond ise on väga põnevil ja piletid tulevadki müüki tuleval nädalal. „Esialgu saab soodsalt, 25 euroga kevadperioodil soetada. Suveperioodil on see kindlasti kallim. Loodame kihvti taastulekut viiskümmend aastat hiljem!“ mainis Tigane.

Tõmmis www.err.ee, Stuudios on Andres Oja.

Andres Oja mälestussaade festivalist ERRis 2020. aasta juunis on talletanud ridamisi mälestuskilde tollasest üritusest, pakkudes nii kiitvamaid kui kriitilisi momente. Nii tsiteerib saatejuht tollase Elva muusikakooli direktori K. Kenneri 20. juunil 1972 ajalehes Edasis tehtud tähelepanekuid, mis mõjusid ilmselt nii jahmatavalt, et festivali järgmisel aastal Elvas sel kujul enam ei toimunud – toimus küll kontsert, kuid mitte enam selline festival.

„Hommikul oli linnas liikumas silmahakkava välimusega noorte kampasid,” algab kirjeldus festivalist. “Harilikult selliseid Elvas ei märka. Nüüd nägin ümber lauluväljaku istumas poisse ja tüdrukuid, kes lasksid virgalt pudelil ringi käia. Selgus, et puhvetid olid juba ammu avatud. Eks tule jälle tänada agaraid kaubandustöötajaid, kes ei unusta hetkekski võimalusi rahvarohketel üritustel oma sissetulekuid suurendada. Vägijook ei kadunud müügilt ka siis, kui ilmnes, et ligi 5000-se kontserdipubliku moodustasid põhiliselt 12-20-aastased.“

„Imedeseeria alles algas. Neid 12-20-aastaseid oli lauluväljak täis ja nende välimus, riietus, käitumine….. Kui Elva linna kultuurimaja estraadiansambel kontserti alustas, ei juhtunud veel erilist midagi, kuigi üldise sagina, hõigete ja jutuajamiste ja vilistamise põhjal võis aru saada, et osa publikust ei ole siia küll tulnud kontserti kuulama.”

“Kohe nad demonstreerisid, milleks nad Elva tulid ja milleks neil seda sõpruskontserti vaja oli. Trobikond noori tõusis oma kohtadelt püsti, läks laululava ette ja hakkas karjuma, väänlema ja mustal lavapõrandal püherdama. Algul arvasin, et nad tahavad avaldada sel viisil oma vaimustust esinejate suhtes, sest orkestrid mängisid tõesti korrektselt ja meisterlikult, kuid hiljem selgus, et seda muusikat oli neil tarvis enese ülesärritamiseks ekstaasi saavutamiseks.“ Edasi jätkus artikkel küsimusega, et kus olid võimuorganite silmad.

Üks osalistest, Jüri Elken, ansambli Kogudus basskitarrist kinnitas, et „see oli üks vägev üritus ja kantud seitsmekümnendate hipiliikumise õhustikust, lääne mõjud jõudsid ka meile. Tantsud olid ekstaatilised. Juuksed olid pikad, seelikud lühikesed, taheti vanemast põlvkonnast erineda. Elva ei olnud midagi iseäralikku, aga ta oli küll väga mastaapne, ta oli Eestis esimene sellise mastaabiga üritus, kus oli 10-11 bändi esinemas ja kus oli tohutu palju rahvast, ikka tuhandeid. Vanurid ka kuulasid väga huvitunult. Ka Leedust oli grupp kohale tulnud, Leningradi, Läti hipisid oli kohale tulnud.“   

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button

Discover more from ELVA UUDISED

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading