UUDISED

REPORTERI PILGUGA: RANNAHOOAJAKS PEAB PINGUTAMA

Ehkki ametlik rannahooaeg avati küll 1. juunil, on veetemperatuur veel ujumiseks liialt külm. Kuivõrd on kõigeks valmis Elva? Eelmisel aastal venis Verevi ranna toitlustamise avamine 21. juunini, sest hankega oli raskusi. Vaadates vohavat roogu Verevi motelli poolses küljes ja riietuskabiinide kooruvat värvi võiks rangel hindamisel rannahooajaks valmisolekule hindeks panna tugeva kolme.

Elva rannad ei suuda võistelda Pärnu, Pirita või Otepääga. Sinilipu saamiseks peab kõvasti vaeva nägema. Verevi ääres on aastaid tegutsenud rannavalve ja teeb seda nüüdki. Regulaarselt mõõdetakse õhu- ja veetemperatuure ning näidud kirjutatakse iga kolme tunni tagant tahvlile. Mõned julgemad on juba karastavaid veeprotseduure proovinud. Meie rannaskäigu ajal askeldasid lastealal madalas vees paar julgemat poissi.

Fotod : Vambola Paavo. Vetelpäästehooajal informeeritakse Verevi rannas regulaarselt vee-ja õhutemperauuridest.

Elva vallas on kaks avalikku randa – Arbi ja Verevi. Mõlemad on kuumadel suvepäevadel rahvast tulvil. Lisaks elvalastele on siinsed rannad meelispaik arvukatele tartlastele ning Elva ümbruse elanikele. Palavatel suvepäevadel võib Verevi ääres olla üle tuhande inimese.

Mõistagi läheb suvitajal ka kõht tühjaks. Verevi kaldal asub hea vaatega kehakinnituspaik. Varasematest aastatest tean, et söögivalikut on ja janugi saab kustutatud, küllap saab ka Rannabangalot pidav uus toitlustaja hakkama. Eelmisel aastal esimene hange ebaõnnestus ja nii sai toitlustaja asuda tegutsema alles 21. juunist, mil suvi juba hoos. Tänavu on ametlik rannahooaeg avatud, kuid eilsel ringkäigul bangalo veel süüa-juua ei pakkunud. Putkas mingi tegevus siiski käis ja vallavalitsusest asja uurides, et millal nüüd alustatakse, selgus, et toitu ja jooki pakutakse putkast ilusa ilmaga.

Verevi rannas on kõhutäitmisele mõeldud.

Abivallavanem Marika Saare sõnul võtab terviseamet Elva järvedest regulaarselt veeproove ja teostab seiret. Siiani ei ole kuulda olnud, et kolibakter oleks peavalu valmistanud nagu mõnes Tartu linnarannas. Lisaks on Elva vallas kümneid ujumiskohti, mis supelrannaks küll ei kvalifitseeru aga kasutamist leiavad.  

“Oleme randasid  enne suplushooaja algust heakorrastanud, toonud sõelutud liiva, uuendanud laudiseid, lisanud teavitussilte ning viitasid, korraldanud pinkide ülevärvimise ning teostanud muud heakorratööd. Riietuskabiine, tualette ja jäätmekonteinereid on avalikes randades piisavalt ning midagi likvideerida ei ole plaanis,” raporteeris abivallavanem Marika Saar.

Tualetid on Verevi rannas igal juhul olemas.

Ringkäik Verevi rannas näitab, et inventar on kohati vana ja kulunud. Riietuskabiinid vajaksid kohe värskendamist. Mõnigi kabiin hüüab –  värvi mind. Vallavalitsus ei tulnud selle peale, et uueks hooajaks võiks kooruva värvi asendada värskete pintslitõmmetega.

Mõni riietuskabiin kohe ootab pintslitõmbeid ja värskenduskuuri.

Prügikastid on Verevi rannas on küll olemas, ent plaaži suurust arvestades jääb neid vajaka. Kindlasti peaksid paar tükki asuma liivaranna keskel, et mitte tekitada kiusatust rämpsu keset randa pillata. Puhkajal oleks hõlbus päeva lõpul tekitatud sodi kuhugi panna. Õnneks on tualettidega asi hüva. Need asuvad otse vetelpäästejaama taga.

Prügikaste on aga võiks rohkem olla. Näiteks plaazi keskel on nendest puudus.

Kui Verevi heakorrale hinne panna, siis üle kolme ei saa kuidagi, eriti arvestades veetaimede vohamist ja eriti Verevi motelli poolses otsas vabalt kasvavat roogu. Marika Saar on Arbi järve osas optimistlik, eks see asub ka südalinnale ja vallamajale lähemal. Siin peab kõik läikima. Arbi puudus on äärmiselt kitsas rannaala.

 “Arbi järve rannas ja selle ümbruses on plaanitud jäätmekonteinereid ja üldist heakorda jälgida suvisel perioodil  mitu korda päevas. Tegemist on uue objektiga, mida külastatakse väga palju.  Verevi ranna konteinerite tühjendamise ja tualettide heakorra eest vastutab rentnik Rannabangalo OÜ.”

Hiljuti käis raadiouudistest läbi, et uue seaduse järgi ei nõuta avalikes randades enam riietuskabiinide, tualettide ja prügikastide olemasolu. Isegi Indias Goa randades on prügikastid olemas! Abivallavanem Marika Saar lisas sellele ka isikliku kommentaari: “Küsimus ei ole selles, kas tualette, kabiine ja prügikaste nõutakse või mitte, usun, et iga omavalitsus soovib, et nende elanikel ja külastajatel tekiks positiivne kogemus piirkonnast ning seega on omavalitsused valmis ka panustama järjest enam randade, puhekohtade ja matkaradade korrashoidu.” Ilmajaam lubab kuu keskpaiku pea 30 kraadiseid temperatuure ja siis on Verevi rand paksult rahvast täis.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button