UUDISED

POODIDES KAUP OTSA EI LÕPE

Viimastel päevadel üle Eesti rullunud ostupaanika ei ole säästnud Elvatki. Rahvas soetab tagavarasid nagu läheneks maailmalõpp.

Esimesed sümptomid ostupaanikast avaldusid neljapäeva õhtupoolikul. Kohalikus Maxima poes ja COOP Elva ostukeskuses liikusid inimesed ringi ostukärudega. Minev kaup olid tangained, jahu, sool, tikud, makaronid, WC paber ja konservid. Reedel valitses nende gruppide osas lettidel juba tühjus.

Rahvas jätkas massilist kokkuostmist reedelgi. Ehkki uued kaubad olid juba teel ja tellimused tavapäevadega võrreldes paar korda suuremadki, ei läbetud oodata ja sõideti edasi Tartusse. Sealgi vaatas lettidedelt vastu kas tühjus või oli seis hõredama poolne. Ometi paranes õhtuks seis märgatavalt nii Elvas, Rõngus kui Tartus.

COOP Elva ostukeskuse kassapidajate sõnul oli kõige kummalisem, et rahavs haaras reedel pätside kaupa leiba, saia ja sepikut. Seda pandavat nüüd sügavkülma, kui peenike peos, saab sealt võtta.

Eesti Toiduliidu juhi Sirje Potisepa kinnitusel on suurematel toiduainete tööstustel olemas toorainevarud kuudeks ja ladudeski kaupa piisavalt. See tagab elanike varustamise lähikuudel.“Paanikakas pole küll põhjust. Kui kusagil tekibki lettidel tühjus on see tingitud sellest, et tellitud kaup pole nii kiiresti kohale jõudnud. Kauplused tellivad praegu suuri koguseid ja nii ruttu ei jõuta lihtsalt inimlikult tarnida,” kommenteeris Potisepp. Toiduliit soovitab tema kinnitusel osta ja tarbida arukalt, et hiljem ei peaks ära viskama. Sama on kinnitanud peaminister Jüri Ratas. Peaministri sõnul on laovarud piisavad.

Üks huvitav trend on see, et inimesed on asunud aktiivselt viina ostma. Selle kraami osas on poodide lõikes seis erinev. Mõnel pool pole hundijalavett keegi puutunud, samas kohti, kus lettidel toimunud märgatav hõrenemine.

Küsimusele, et miks viina ostetakse – vastasid müüjad – seda kasutatakse käte puhul desovahendina. Apteekides desovahendeid enam pole või peab 100 ml pudel eest välja käima poole liitri viina hinna. Alkoholi saab proviisorite sõnul lahjendada ja desovahendi hind tuleb odavam.

Üks on kindel, nii Salvest, Põltsamaa Felix kui kõik meie kandi lihatööstused töötavad praegu täistuuridel. Kui keegi koroona pealt teenib siis kaupmees. „Rumalatelt ja paanika tekitajatelt tulebki raha ära võtta”, võttis meie arutelu kokku üks poemüüja. Eks tal ole omajagu õigus.

Elu lõpuni nagunii kõike kokku eisoeta ja viimnepäev pole ka käes, tarbigem arukalt ja mõõdutundega. Paari kuu pärast võib juhtuda nii, et hakatakse kokkuostetud kraami ära viskama. 

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button