UUDISED

MIS VAEVAB VALGET KOERAKEST? ELVA SAAB ENDALE 65 000-EUROSE KUSTUTUSPENI

Riigi Kinnisvara koostöös Siseministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus Elva Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti ühishoone peasissepääsu esisele alale. Žürii tegi valiku 17 kavandi hulgast ja valis võitjaks skulptor Rene Reinumäe kavandi tööpealkirjaga „Kustutuskoer“. Koos käibemaksuga läheb koer maksma 65 040 eurot – ilma 54 200.

Koerake on ehk pisut unise ilmega ja kerges vasakkreenis, kuid žürii hinnangul loob väga hästi modelleeritud pronksist koera skulptuur tunde, et inimese parim sõber on justkui ise betoonalusele hüpanud. Ümbritsevate elumajade elanikke ja möödujaid kõnetav võidutöö suhestub hästi Politsei- ja Piirivalveameti ning Päästeameti spetsiifikaga. Sõbralik ja lojaalne koer seostub turvalisusega ning on seejuures kutsuv ja mänguline.

Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõuniku Taavi Printsi sõnul on koera kujutaval pronksskulptuuril potentsiaali kujuneda populaarseks Elva maamärgiks, millega nii suured kui väikesed tahavad pilti teha. „Koerad on inimese parimad sõbrad, väärt kolleegid nii päästjatele kui politseinikele nende igapäevatöös. Koerad on ka paljudele turvalisuse loojad – see on märksõna, mis seostub nii pääste kui politsei tööga,“ sõnas Prints.

„Võidutööga muudame ümbritseva ruumi esteetiliselt rikkamaks, anname keskkonnale võimaluse seal olijaid üllatada ja inspireerida. On eriti sümpaatne, et võidutöö loomutruu olemus pakub tänu kombitavusele kunsti kogemise võimalust ka vaegnägijast kunstihuvilisele,“ lisas Riigi Kinnisvara ruumilahenduse projektijuht Sixten Heidmets.

Võidutöö autor Rene Reinumäe on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri osakonna bakalaureuse ja magistriõppe. Meisterliku modelleerijana ekspluateerib skulptor Reinumäe klassikalist vormikäsitlust, jättes vaataja semiootiliste keerdkäikude meelevalda. Osalenud arvukatel näitustel, sümpoosionitel ning loonud mitmeid avaliku ruumi skulptuure ja mälestusmärke. Tema käe all on muuhulgas valminud arhitekt Olev Siinmaa mälestusmärgi skulptuur Pärnus, laulja Jaak Joala hauakivi Metsakalmistul ning kuuest figuurist koosnev filmitegijate bareljeef „Diivana tulin ma“ Eesti Filmimuuseumis Tallinnas.

Pronksist taies valmib 2023. aasta sügisel.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees Elva ühishoone arhitekt Juhan Rohtla, Tartu politseijaoskonna juht Andrus Reimaa, Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Taavi Prints, Eesti Kunstnike Liidu esindajad Mari Hiiemäe, Anne Rudanovski ja Elin Kard ning Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Anders Härm ja Mari Vallikivi.

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button