UUDISED

KUIDAS KÄITUDA ERIOLUKORRAS

Üleriigiliselt kuulutas valitsus välja eriolukorra. See muudab meie väljakujunenud elurütmi. Peame arvestama kujunenud reaalsust. Lohutav on see, et ükski asi ei kesta igavesti ja alati saabub lahendus. Praegu on Eestis koroonaviiruse leviku kõrgpunkt, haigestumisi tuleb eeloleva nädala jooksul kindlasti juurde. Esimesed nakatunud on juba tervenenud.

Kindlasti ei maksa reisida. Meie Lääne-Eesti saared on pandud lukku. Külla ei saa sõita Saare- ega Hiiumaale, samuti Kihnu ja Ruhnu. Sinna sisse-ja väljasõit on lubatud ainult kohalikele elanikele. Massilise ringiliikumise piirang on meie kõigi tervise huvides.

Alates esmaspäevast, 16. märtsist on kõik Eesti koolid suletud ja õpilased üle viidud kodu- ja kaugõppele. Haridus- ja teadusministeerium vaatab olukorra üle iga kahe nädala järel ja jagab uusi suuniseid. Lasteaiad jätkavad oma tööd, kuid valitsus soovitab vanematel kui võimalik lapsed võimaluse korral koju jätta.

Kui üleüldine olukord peaks minema tõsisemaks on haridusministeeriumis kaalumisel koolides riigieksamite edasi lükkamine.

Kindlasti ei toimu märtsikuus üheksandate klasside õpilastele gümnaasiumide sisseastumiskatseid.

Kõik suuremad ülikoolid on läinud või lähevad lähipäevil üle kaug- või e-õppele.

KODANIK JA RIIK

Politsei-ja piirivalveamet sulges reedel kõik oma teenindussaalid, suletuks jäävad need ka esmaspäeval. Osutatavaid teenuseid saab kasutada veebis. Operatiivset informatsiooni jagatakse kodanikele meedias ja ameti kodulehel. Paljudel on kätte saada isikut tõendavad dokumendid. Nendega on ameti juhi sõnul hetkel lugu keerulisem. Peab ootama. Välismaale reisida nagunii ei saa. Vana pass kehtib inimestel kuni uue dokumendi väljastamiseni, nii et dokumentideta ei ole keegi.

Maksu- ja tolliamet sulges eelmisel nädalal teenindusbürood Viljandis, Võrus ja Tartus. Esmaspäevast, 16. märtsist on kinni ka kõik ülejäänud teenindusbürood. Need jäävad esialgu suletuks kaheks nädalaks.

Töötukassa peatab Tartus vähemalt kaheks nädalaks oma linna ja maakonna büroodes klientide teenindamise. Ametite e-kanalid ja infotelefonid töötavad.

Maanteeameti teenindusbürood on 16. märtsil suletud, samuti ei toimu sel päeval teooria- ja sõidueksameid.

Sotsiaalkindlustusamet sulgeb kuni 29. märtsini kõik teenindusbürood üle Eesti.

TARBI TARGALT

Eriolukord ei mõjuta otseselt ostukeskuste tööd . Eesti Toiduliidu juhi Sirje Potisepa sõnul on suurematel toidutööstustel olemas toorainevarud, mis tagavad elanike toiduvaru lähikuudel. Ostupaanikaks ei ole mingit põhjust. Toidutööstuse ettevõtted töötavad täistuuridel.

Toidukaupade ostmisel on rahva seas vallandanud paanika ja suure varumise tõttu ei suudeta mõnikord kaupa siiski piisavalt kiiresti toota ja poodidesse toimetada. Toiduliit soovitab Potisepa kinnitusel osta ja tarbida arukalt, et hiljem ei pea toiduaineid ära viskama.

APTEEGID ON AVATUD

Eriolukord otseselt ei muuda apteekide töökorraldust, kuid tarneajad võivad olla pikemad kui 3 tööpäeva. Osades apteekides ei osutata täiendavaid teenuseid, et personal saaks tegeleda ainult ravimite väljastamise ja nõustamisega.

SPORT JA MEELELAHUTUS

1. maini on sulgetud Tartu linnas ja maakonnas kõik muuseumid ja kinod, ära jäävad kõik teatrietendused, konverentsid, muud rahvakogunemised. Mõningad erisused võivad puudutada raamatukogusid. Kinni on kinod Tartus ja Viljandis, juba müüdud kinopiletid ostetakse tagasi.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button