UUDISED

KAUPMEES ERIOLUKORDA OMA KASUKS EI PÖÖRA

Tänaseks oleme eriolukorra tingimustes elanud pea nädala. Kõigile on see uus ja nagu iga asi, seegi vajab harjumist. Pubid, restoranid ja meelelahutusasutused on kinni. Koolid koduõppel ja paljud teenused tavapärase silmast-silma suhtluse asemel toimivad nuti- ja digimaailmas. Kauplused töötavad, kaupa jagub ent rahvast on praegu poodides varasemaga võrreldes vähevõitu.

Eestis algas ostupaanika neljapäeva õhtul, ka Elvas.
Küsisime Elva Tarbijate Ühistu juhilt Hando Ivaskilt kui ootamatu oli temale ootamatult alanud ostupaanika?

Elvas oli neljapäevast alates käibe tõus, ent ma ei nimetaks seda paanikaks, sest poes probleeme ei tekkinud, inimesed tegid rahumeelselt oma sisseoste. Eeldasime, et kliendid hakkavad varusid täiendama, seega see kõik üllatav ei olnud.

Mida kõige rohkem esimestel päevadel osteti?

Osteti kõike, loomulikult oli põhirõhk näiteks kuivainetel. Rohkem kaupu ma välja ei tooks, sest see võib tarbijakäitumist väga palju mõjutada: panna inimesi ostma tooteid, mida neil tegelikult esmajoones tarvis pole, sest kiputakse arvama, et tegu on defitsiitse kaubaga. Tegelikult pole küsimus selles, et kaup saaks otsa. Lihtsalt füüsiliselt ei jõua kaupu tarnida ja müügisaalis välja panna. Praegu on inimestel varude soetamine aeglustunud, mistõttu suudame operatiivsemalt müügilette täita.

Toiduainetetööstus töötab täistuuridel. Kaubandus teenib hästi. Paanika tekitajatelt tuleb vist raha käest võtta. Otsa ju asjad ei lõpe ja maailmalõpp on kaugel?

Ma ei nõustu sellise väitega, nagu tuleks eriolukorda enda kasuks pöörata. See on meie kõigi ühine mure, et toidukaubad ilma suuremate probleemideta tarbijateni jõuaksid. Selle kohta, et kaubandus teenib hästi, on mul teistsugune arvamus. Olukord on pigem vastupidine, sest iga käibe tõusu/langusega tekivad erakorralised kulud (töötajate ületunnid, kaupade lisatarne ringid, rutiinide muudatused jne). Kaubandus suudab kulud/tulud tasakaalus hoida ennekõike stabiilse tarbimise oludes. Teeninduspiirkonnas on nii toidule kuluva raha suurus inimese kohta kui ka tarbimisvajadus suhteliselt muutumatu. 

Eriolukord tähendab seda, et kaubakogused, mis on eluliselt vajalikud, müüakse tavapärasega võrreldes lühema perioodi jooksul ära – see aga ei tähenda, et inimesed neid varusid kiiremini või suuremalt tarbima asuksid kui muidu. Pigem jätkatakse tarbimist nii nagu ikka, sestap võib eeldada peatset käibe langust.

Kui suured on praegu tarnete tähtajad. Elva Tarbijate Ühistu pole ju ainus. Peab ootama. et kaup kätte saada?

Elva Tarbijate Ühistu tarned püsivad praegu graafikus. Mahud on suured ja nende paigutamine riiulitele võtab aega. Oleme praegu suhteliselt heas seisus ja kaubapuudust ei ole. Oleme lisanud ka tarneringe.

Mida paneksite inimestele südamele? Elu lõpuni kõike ette ei varu?

Osta tuleb aga ikka mõistlikult: kaup otsa ei saa. Soovitan klientidel ostud ette planeerida ja teha ostunimekirjad, et vältida impulssoste. Soovitan mitme päeva toidud poes korraga ära osta. Eriti hea oleks, kui saate nädalaostud teha ühekorraga. Seda ikka selleks, et võimalikult vähe inimestega kokku puutuks – mida vähem kontakte, seda rohkem saame panustada eriolukorra möödumisele. Võimalusel palun kasutada rohkem iseteeninduskassasid, et hoida ja säästa meie kassapidajaid. Kui peame riiklikult jagatud juhtnööre silmas, siis jääb rohkem inimesi puutumata ja soovitud kaubad jõuavad tõrgeteta kohale.

Rahvas on hakanud kokku ostma veini ja viina. Kas see on tõsi?

Mõningal määral on märgata selles grupis elavnemist. Põhjus on ilmselt ajakirjanduse ja muu meedia vahendusel leviv spekulatsioon alkoholimüügi piirangu osas. Siin on ajakirjanikel ja ajakirjandusel palju ära teha: et vältida kunstlikult defitsiidi tekitamist, tasub faktid üle kontrollida ja hoolikalt kaaluda mida, kuidas ja millal avaldada.

Tarbigem mõõdutundega. Paari kuu pärast on kõik rahulik ja kurb kui ette ostetud varusid hakatakse ära viskama.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button