UUDISED

IN MEMORIAM: ERNST RAISTE

5.04. 1925- 30.04. 2020

Jürikuu viimasel päeval lakkas tuksumast Vanemuise balletiartisti, vabadusvõitleja, Kaitseliidu taastaja ja Elva teenetemärgi omaniku Ernst Raiste süda. Raiste elus mängisid olulist rolli kaks üsna erinevat tegevust – patriootlik pühendumus Kaitseliidule ja pühendumus teatrile.

Raiste sündis Narvas raudteelase peres. 1930. aastate teisel poolel kolis pere Tartumaale ja Raiste hakkas käima Treffneri gümnaasiumis. 1939. aastal arvati ta Kaitseliidu Elva malevkonna liikmeks, kus ta 15-aastaselt mängis malevkonna orkestris kornetit, mida õppis Tartu kõrgemas muusikakoolis.

Tütar Anne Raiste sõnul märkas tantsupedagoog Ida Urbel tollal 16-aastast noormeest, kes oli tegev kohalikus rahvatantsurühmas ja kutsus ta Vanemuisesse tantsu õppima. Juba 1941. aasta kevadel tegi nooruke Ernst kaasa Urbeli lavastuses “Esmeralda”. Teater oli Ernst Raiste elu.

Kuid peagi sõitsid selga sõjasündmused. 1943. aastal mobiliseeriti Ernst Raiste Saksa sõjaväkke ja suunati teenima Narva pataljoni. Sõdis Ukrainas, Dnepri ääres, kus jäi Tšerkassi kotti, sai haavata, kuid toodi haavatuna piiramisrõngast imekombel lennukiga välja. Paranedes suunati ta 1944. aastal Sinimägede lahingusse, kuid seal üksus lagunes ja Raiste naases tsiviilellu.

Ehkki Vanemuise juht Kaarel Ird oli veendunud kommunist, suhtus ta Raistesse siiski toetavalt. Ernst Raistest sai hiljem nii Kaarel Irdi assistent muusikalavastuste alal, kui ka Ida Urbeli assistent balletilavastuste alal ning mõlemat 20 aastat. Tema viimane etteaste Vanemuise laval oli 2000. aastal Ülo Vilimaa “Tuhkatriinus”. Ta osales aktiivselt teatri-ja balletiliidu tegevuses.

Eesti Vabariigi taastamise järel taasennistati Raiste 1992. aastal Kaitseliidu Elva malevkonda. 1993. aastast loodi Wiking Narva veteranide klubi, kuhu astus ka Raiste. Klubi hakkas koos käima Tartumaa Tervisespordikeskuses (Elva lasketiirus) ja viimased aastad kuni surmani oli ta klubi president.

[Kaitseliidu Tartu malevkond]

Ernst Raiste tundis huvi kohaliku elu vastu ja oli selle aktiivne edendaja. Ta lõi kaasa Tartu Kaitseliidus, oli laulva revolutsiooni ajal Elva malevkonna taastaja.   2013. aastal tunnustati teda Elva linna teenetemärgiga. Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves tunnustas teda 2007. aastal Kotkaristi IV klassi teenetemärgiga.

Tütar Anne Raiste soovib pärast koroonaviiruse lõppu teha isa fotodest, raamatutest, nootidest ja aumärkidest näituse. “See võiks toimuda kas Elvas, Rannus või Otepääl. Kõik need kohad olid isale kallid ja olulised. Tulemas on kindlasti isale pühendatud  mälestusõhtu, kokkutulijatele saab osaks ka üllatus,” rääkis Anne Raiste.

Elva Uudised avaldab telekolleeg Anne Raistele ja omastele sügavat kaastunnet.        

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button