UUDISED

IGA NOOR ON OMA ÕNNE VALAJA

Täna asuvad üle Eesti tuhanded abituriendid kolme aasta jooksul kogutud  teadmistest aru andma. Gümnasistidel seisab ees emakeele eksam. Kätte on jõudnud koolilõpetamise aeg.

Aasta 2020 jääb tänavustele gümnaasiumilõpetajatele eredalt  meelde. Distantsõpe, koroonaviirus, vähendatud mahus lõpueksamid (teha tuleb matemaatika ja emakeel, ära jääb võõrkeele eksam)  ning uutmoodi lõpuaktus. Seda kõike ei osatud uneski ette näha. Koolides on saagilõikuse aeg. Milline sa oled, lõpetaja 2020?  Vastus saabub enne Jaanipäeva kui eksamikarusell peatunud.  Kindlasti on tänane noor enesekindel, laia silmaringiga,  karastunud, optimistlikult tulevikku vaatav.

Oma kooliajast tuleb meelde emakeele eksam. Ootasime koos saatusekaaslastega aulas lõpukirjandi teemade raadios ettelugemist. Nüüd on kõik teisiti. Aeg teeb oma. Ammu enam ei teata legendaarne raadiohääl Urve Koni eetris teemasid. Emakeele lõpueksami ülesanded on varem valmis tehtud ja avatakse eksamipäeval pitseeritud ümbrikus. Meie ümber oleva viiruseohu tõttu peab eksaminantidele igal laual olema õigekeelsuse sõnaraamat. Kirjandikirjutajal tuleb koolimajja ja aulasse sisenemisel desinfitseerida käed. Paljuräägitud maski kandmine pole lõpetajatele õnneks kohustuslik, vaid soovituslik…Kinnastest rääkimta. See kõik muudaks niigi närvis eksami sooritajale kirjandi kirjutamise raskesks.

Elva Gümnaasiumi tänavused lõpetajad on  duelliks valmis. Direktor Tarmo Post on rahulik. “ Enamus meie õpilastest valis lõpueksamid. Loobujaid oli vähe. Ülikooli on kergem sisse saada kui lõpueksamid tehtud. Eksamid viime läbi aulas, seal on ruumi ja saab distantsi hoida. Enne Jaanipäeva on tulemused teada. Kõige rohkem võtab aega emakeele eksami tulemuste ootamine. Noored olid kogu õppeaasta tublid,” rääkis Tarmo Post Elva Uudistele päev enne vastutusrikka eksami toimumist.

Kui tänane emakeele eksam läbi,  ootab ees väike paus. Juba 5. juunil ehk nädala pärast  tuleb aru anda matemaatikas.

Edu, Teile, noored.  Igaüks on oma õnne sepp.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button