SPORT

HELI RASSI RÄNDKARIKA SAI TÄNAVU ENDA KÄTTE ELVA LASKUR TUULI KÜBARSEPP

Nende 48 aasta jooksul, millal Heli Rassi mälestusvõistlusi Elvas on korraldatud, pole kunagi laskurid saanud nautida 25 kraadist õhusooja. Sellel aastal sai see võimalikuks kevadise eriolukorra tõttu, kui traditsiooniliselt aprilli lõpus peetav võistlus tuli lükata augustisse.

Ebatavaline koht võistluskalendris ja uuesti pead tõstev viiruseoht vähendasid küll veidi osavõtjate arvu, kuid lisaks Eesti klubide laskuritele olid ka naaberriikide esindajad kohal ning näidati vägagi kõrgetasemelist näpuosavust relvadega märki sihtimisel.

Kolmepäevase võistluse avasid püstolilaskurid reede pealelõunal ja täiskaliibri püstoli sõjalises kiirlaskmises näitas lätlane Ernests Erbs, et tema eelmisel aastal Wuhanis maailma sõjaväelaste suvemängudel saadud 8. koht polnud juhuslik. Seekordne tulemusega 581 silma edestas ta teiseks jäänud meie Kaitsejõudude Spordiklubi liiget Fred Raukast 11 silmaga. Kolmas koht läks Soome, Teemu Lahti tulistas 569 silma.

Naised lasid sama harjutust väikesekaliibrilisest püstolist ning võitjaks tuli Mariliis Tiisler Põlvast.

Kohe seejärel pihku haaratud standardpüstoliga ei õnnestunud Erbsil võitu korrata, sest temast ühe silma rohkem lasi Eesti esinumber Peeter Olesk. Kolmas koht taas soomlasele, seekord Jan Parhialale. Tulemused olid tihedad, võitjal 563, teised järgnesid ühe silmaste vahedega.

Peeter Olesk oli heas hoos, Elva oma mees Reijo Virolainen jäi paraku täiskaliibrilise püstoli laskmises esimesena medalist ilma.

Naiste arvestuses läks siin kaksikvõit Leetu, Jekaterina Ždanova lasi 545 ja Gabriele Rankelyte 526 silma. Elva medaliarve avas Anni Irs, kes tuli 524 silmaga kolmandaks.

Laupäeval jätkasid 25 m tiirus eesotsas samad tegelased. Naiste spordipüstoli 30+30 lasku põhiharjutusest läksid kaks Leedu laskurit suure eduga finaali. Kuid kuna seal algab kõik nullist, siis hakkas neile kõvasti vastu Kristel Kaasiku Kaiust ning peale neljandat ümberlaskmist saigi ta Ždanovast jagu ja võitis esikoha.

Meeste sama formaadi täiskaliibrilisest püstolist võitis 579 silmaga Peeter Olesk, edestades viie silmaga nii Ernests Erbsi, Teemu Lahtit, kui ka meie Reijo Virolainenit. Peale võistluse esimest poolt juhtinud Reijo pidi paraku väheste sisekümnete tõttu esimesena medalist ilma jääma. Oma medali sai ta siiski kätte, tulles vabapüstoli harjutuses 536 silmaga kolmandaks, kaotades vaid lätlastele Emils Vasermanisele (546) ja Igors Aleksandrovsile (540)

Samal ajal püssi tiirus elektroonilistesse märkidesse tulistanud püssilaskurite hulgas läks Elva Laskespordiklubi sinist dressi kandvatel laskuritel paremini. Naiste lamades harjutuse võitis kindlalt Tuuli  Kübarsepp, kes lasi suurmeistri normi ületava 620,9 silma, mis on tema kahe viimase hooaja parim tulemus. Teise koha sai Svetlana Doledutko Männikult 616,3 ja kolmanda koha kindlustas Elvale Ele Loot 610,3 silmaga.

Elva laskur Tuuli Kübarsepp sai naistest üldvõidu ja laskis suurmeistri normi.

Naisjuunioride arvestuses näitas päeva teist tulemust Katrin Smirnova Narvast 616,7 silmaga, kuid hästi lasid ka meie tüdrukud. Marleen Riisaar oli 611,9 silmaga teine ja Nathalie Lessing 609,8 neljas. Nende vahele kiilus lätlanna Dženeta Evardsone 610,8 silmaga.

Meeste arvestuses saime veel ühe hea tulemusega esimesena medalita koha. Marek Tamm oli 609,0 silmaga neljas Meelis Kiiski (Järvamaa 613,8), Siim Tirpi  (Põlva 611,6) ja Edik Koppelmanni (Männiku 611,5)  järel. Meesjuunioride esikolmiku moodustasid siin Lauri Lopp Ülenurmelt ning Joosep Robin Albert ja Toomas Kirss Männikult.

Naiste 3×40 lasku standardis käis tihe ja põnev rebimine võistluse ühe peaauhinna nimel Tuuli Kübarsepa ja Katrin Smirnova vahel. Nimelt saab Heli Rassi vanemate poolt välja pandud igavesti rändava karika see naine püssilaskur, kes kahe harjutuse summas parim on. Peale lamades harjutust oli Tuuli edu Katrini ees 4,2 silma. Standardi kahe esimese alaga suurendas ta seda veelgi 14 silma võrra. Kuid püsti tegi Narva neiu kiire ja täpse laskmise ning sai 386 silmaga kogusummaks 1153 silma. Kuna Tuulil lipsas sisse ka üks 4 silma, siis kahanes edu kiiresti ning enne viimast lasku oli karikavõiduks vaja lasta 10 silma. Sellega tuli Tuuli ka toime ning kogusumma 1149 silma tagas talle üldvõidu 0,2 silmaga.

Standardi võitmiseks pidi aga veel finaalis täpset laskmist näitama ja siin jätkas heas hoos Katrin Smirnova, kes edestas teiseks tulnud Ljudmilla Kortšaginat Männikult 12,5 silmaga.  Tuulil oli palav ja jaks otsas ning edestades napilt Marianne Tavitsit tuli viiendaks. Meile tõi aga kastanid tulest välja finaali noorim võistleja Marleen Riisaar, kes sai oma elu esimeses finaalis tubli kolmanda koha lätlanna Laura Mažule ees.

Tuuli oli kinni ka teises võistluse peaauhinnas, mille saab parima tulemuse teinud laskur, kuid viimasel hetkel lasi olümpiakiirlaskmises oma selle võistluse kolmanda esikoha saanud Peeter Olesk samuti suurmeistri normi üle ja 582  ületas seda piiri rohkem, kui Tuuli lamades tulemus.

Kohale tulnud võitlejad olid vaimustuses ilusast ilmast, kenast keskkonnast ja võistluse korraldusest ning pakkusid ka edaspidi toimumise ajaks augustit. Lisaks ilmataadile täname omalt poolt võistluse toetajaid Elva Vallavalitsust, Tartumaa Spordiliitu, Kultuurkapitali, Estasporti, Elva Tarbijate Ühistut, Trapperit, Snaiperit, SGG Eesti SE-d, Sportreklaami, Gravexit ja Anni Irsi.