UUDISED

EESTLASTE OSTURALLI LÄTIMAAL

Lätlastel on ilus ütlemine – kõik teed Riiga kokku viivad. Koroonaviirusega oli kahe sõbraliku riigi piir suletud tervelt 59 päeva. Kui mini Schengen (loe Baltikum) oma kodanikele taastas 15. maist vaba liikumise, oli enamiku lõunaeestlaste esimene soov Läti külastamine. Seekord ei viinud teed teps mitte Riiga vaid hoopis Valka ja Valmierasse.

Pilt, milline avanes Jõhvi-Valga maanteel oli muljetavaldav. Pidev autokolonn liikus ühtlase kiirusega piiri poole. Tegemist ei olnud mitte naabermaa huviväärsustega tutvuma tõttajatega, ka mitte Sigulda taime-ja lillelaadale sõitjatega,  pigem ostureisijatega. Ligi kaks kuud suletud piir oli magnet, mis tõmbas eestlaste dessandi naabermaa osturallile.

Kuna ees seisis tööasjus kohtumine Vidzeme TV rahvaga, sai ühendatud meeldiv kasulikuga.  Omaaegne maanteepiiripunkt Valgas huvi ei tekitanud ja ALKO 1000 market jäi seekord külastamata. Küll oli piiripunkti varjualune umbes ostlejate autodest. Tegin vahepeatuse hoopis tanklas. Kunagisel Lätti väljuval suunal asub täna Latvijas Nafta (LN) tankla. Siin ei uskunud paljud oma silmi. Kui ise viimati Riiast 9. märtsil tulin, maksis bensiin 1.287 eurot liiter, täna vaatas vastu uskumatu number 1.01.7. Mõistagi maksin nagu muiste sularahas ja tõmbasin paagi mõnuga täis. Sain niigi odavast hinnast alla veel 4.3 senti. Lätlane armastab sularaha ja kui seda  kasutada,  saab pea igas sealses tanklas korraliku sooduka. Diiselautode omanikele on ale koguni  5.2 senti liitrilt.

Mõnisada meetrit piiripunktist Valka poole asub Virisi tankla, siingi on hind ülisoodne. Kõik Valka tanklad olid  Eesti autodest ummistunud. Kütusemüüjad ilmselt ootasid seda ja teenisid megakäibed. Isegi Valmiera  Neste hinnatabloo võttis tummaks. Eestis sellist hinda enam  ei näe!  Pressing piiride avanedes on lätlaste poolt Eesti turule suur.

Tsirguliinast pärit Olev kinnitas, et sõit Lätti tasus kuhjaga ära. “ Iga kütuseliitri pealt sain võitu 15 senti, Kui lisada juurde veel  paari kasti õlle ja mõne pudeli hundijala vee pealt saadud kokkuhoid,  no tulemine   tasus kindlasti ära. Ma sõidan veel Mogo keskuse toidupoodi ka. Seal on hinnad Eestiga võrreledes alati odavamad. Oma 50 eurot jääb täna rohkem taskusse, “ arutles mees.

Mego keskuse parkla oli Eesti autodest igal juhul umbes. Neid oli  mitut masti: alates uhketest Jeepidest ning lõpetades vanade logisevate Passatitega. Olgugi, et tänavu jäi Sigulda taimelaat pidamata, ei tähendanud see lätlastele, et raha  jääks saamata. Istikute ja lillede kasvatajad- müüjad  olid rerveerinud  endile korraliku ala parklas . Ümberringi kuuldus vaid eesti keelset juttu. Isegi lätlased purssisid eesti keelt. Kui Tartus tuleb turul maksta võõrasema tüki eest euro siis Läti poolel sai selle kätte 35-40 sendiga. Rannu kandis pärit abielupaari arvates sai tänavu koduaeda soetatud suvelilled üliodavalt ja ploomipuu ning vaarikaistikute pealt tuli Eesti poodidega võrreldes tubli  hinnavõit. Toidukaubast ja soodsast kütuseliitrist rääkimata. Sellegi pere arvates jäi taskusse 100 eurot rohkem.  

Kui Eestis kiputakse 2+2 reeglit eirama siis Lätimaal ollakse selle jälgimisega hoolsad. Mogo keskuse kassajärjekorras käis turvamees mitu korda meelde tuletamas – jälgige distantsi. Ka kaaskodanikud olid varmad seda ütlema. Mõni meie seenior sai karmi märkuse osaliseks. Eks ta oli harjunud Elvas või Tartus poes käies ostukäruga eesolijale ikka selga trügima. Lätis hoitakse vahemaad kiivalt ja reeglite rikkujaid ei kannatata . Maha on märgitud  jooned ja kõigel juures karmid hoiatused. Ustel asuvad kirjad tuletavad meelde, kuri viirus veel ringleb. Eestlaste dessant oli lätlastele pisut üllatav. Nende riigi peaepidemioloog on piirangute lõdvendamisele tugevasti  vastu, kardetakse viiruse sissetoomist. Seepärast ei saanud paljud aru, kuidas Eesti  reeglid nii ruttu  maha võttis. Olgu öeldud, et Lätis jäävad tänavu suvel ära kõik vabaõhuüritused ja festivalid. Meie Viru Folgi ja Viljandi Folgi toimumine olid lätlastele tore  üllatus. Samuti Eesti suviste vabaõhuürituste 1000 inimese piirang. 

Valmiera tänavapildis autosid  varasemaga võrreldes vähem ei olnud. Tooni andsid siingi Eesti numbrid  ja ammune ostumeka Depo oli kaasmaalastele  kui magnet.  Vana ordulossi juures uudistasid juba esimesed huvilised, ilmselt arglikud turistid. Lätiski soovitatakse tänavu puhata kodumaal ja vältida kaugmaareise. “ Eks nimestelgi on eriolukorrast ja piiride sulgemisest tüdimus. Kui saaks, siis sõidaksid kõik koheselt Tartusse või Lõuna-Eestisse. Ainult puhkus tuleb ära oodata. Soojale maale eriti ei kipu,” rääkis tuttav telemees Ingemars.

Vidzeme Televisioonis öeldi välja  rõõmus uudis:  sealne võttegrupp saabub Tartumaad tutvustavaid klippe filmima juunikuu algul. Mõistagi tundsid lõunanaabrid  erilist huvi Elva, Nõo ja Tartu linna vastu. Loodetavasti on siinsed  turismigurud promomiseks valmis. Soovitan jutu pähe õppida, et hiljem kaamera ees kokutamist ei teki. Parimat aega ei tule vist pikka aega.

Ehk kuuleb Elva restoranides ja Verevi järve ääres tänavu suvel läti keelt varasemate aastatega võrreldes rohkem. Kui lisada juurde korrastatud Arbi järve promenaad koos purskkaevu ja keskväljakuga siis lätlane pettuma ei pea. Eks vist facebooki kaudu levivatest Elva Uudistest oldi Valmiera Televisioonis meie Elva Keegli ja Resto ning Wabriku pizzarestorani tegevusega ülimalt hästi kursis.

VAATA ELVA UUDISTE LÄTIMAA SÕITU SIIN:

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button