SELTSKOND

EESTI AASTA MUUSIKU TIITLI SAANUD LAULJA MARI KALKUN MEENUTAB ELVAS ELAMISE AEGA KUI TÕELIST LAPSEPÕLVE

Sel aastal erilise tunnustuse, Aasta Muusiku tiitli pälvinud Mari Kalkun elas Elvas aastatel 1990-1994 ja õppis mõned aastad ka Aime Vestmanni käe all Elva Lastemuusikakoolis ning käis Elvas lasteaias. Eelkõige on tema mälestused Elvaga seotud teiste toredate Elva lastega.

Lapsepõlves pärast Võrumaal talus elamist suundusid nad perega mõneks aastaks isa töökoha tõttu elama Elvasse. Siin käis ta lasteaias ja jõudis minna ka Elva Lastemuusikakooli, käia eelklassis ning esimeses klassis. Muusikakoolis oli tema klaveriõpetaja kuulus Aime Vestmann. Elva Lastemuusikakooli läks Mari Kalkun enne kui kooli ja hakkas seal kuueaastaselt iseseisvalt rattaga käima.

Aasta muusik meenutab Elvast toredat laste seltskonda: „Elasin Nooruse tänaval ühes mitmekorruselises paneelmajas, samas majas elas ka [ajakirja Akadeemia peatoimetaja] Ain Kaalep. Seal oli igal korrusel mõni perekond lastega ja nende samade majalastega võtsime hästi palju koos ette, mängisime  ja läksime ühiselt hommikuti ka kooli.“

Muusikuga käis Elvas samas lasteaias ka džässi-ja soulilaulja Sofia Rubina, kellega ristusid nende teed hiljem muusikakoolis nii Elvas kui Tartus, seega on muusikud siiani head tuttavad ja suhtlevad, kui muusikasündmustel kohtuvad.

Veel mäletab Mari Kalkun olukorda, kus nad leidsid puujuurte alt ühe taksikoera, kes oli ära eksinud. Lapsed hoolitsesid tema eest ja panid igale poole kuulutused üles, et koerake on leitud ja otsib omanikku. Kamba peale vaheldumisi käisid nad teda toitmas ja tema eest hoolitsemas. Päev või kaks hiljem tuli omanik pisarsilmil kohale ja oli hästi tänulik. Ka lapsed ise olid rõõmsad.

„Selle sama seltskonnaga, kus tõesti oli igas vanuses lapsi, käisime ka marti jooksmas, käisime kõik ümbruskonna püstakud ja eramajad läbi. Igal juhul väga-väga meeleolukas aeg. Tõeline lapsepõlv, millest on ainult head mälestused,“ meenutab Kalkun.

Praegu muusik enam Elvaga kokku ei puutu, aga hiljuti sattus ta Elvast ning kodumajast mööda sõitma ning siis ei puudunud ka nostalgiline tunne. Kõige enam mäletab ta mände, mille all sai lapsepõlves mängitud ning muusikul oli rõõm näha, et need samad männid on endiselt alles ja nendega ei ole midagi juhtunud.

Covid-perioodi plaanib Mari Kalkun kasutada loometegevuseks, tööks uue plaadimaterjaliga ja enese arendamiseks. „Kui viirus taandub ja saab taas anda kontserte, siis loomulikult plaanin seda teha ning samuti tahan suvel tuua Eestisse ühe väga erilise koostööprojekti Jaapani muusikutega, kellega ühiselt aasta tagasi albumi salvestasime,“ lisab muusik.

Aasta Muusiku 2020 valisid Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad ning tunnustuse pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga. Mari Kalkun on esimene artist, kes pärimusmuusikale tuginevatest muusikuist selle tunnustuse pälvib. Sama tiitli on varasemalt saanud näiteks Ivo Linna, Alo Mattiisen ning Kadri Voorand.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button