UUDISED

ARBORIST ROBERT OETJEN: KÜSIMUS POLE KAS, VAID KUIDAS PIKAL TÄNAVAL PUUD SÄILITADA

Eile tõi vallavanem Toomas Järveoja Pika tänava tammede ja pärnade maha raiumise põhjuseks, et need segavad ehitust. Tänaseks on vald võtnud ühendust arboristi Robert Oetjeniga, et arutada puude edasist saatust. Elva piirkonnakogu esimees Toomas Laatsit väidab, et puud tuleks igal juhul säilitada, kuna tühjaks lõigatud lennuväli ei sobi Elvale mitte.

Elva piirkonnakogu esimehe Toomas Laatsiti sõnul peaksid puud jääma alles, kuna loovad miljööväärtust. Mehe sõnul on vald käitunud kahepalgeliselt, kuna kui eelmisel aastal ehitati koos MTÜga Elva Elama koerteparki ja taheti kõrvale rajada kõnniteed, siis oli valla poolt rangelt ette nähtud, et juuri ei tohi puutuda ja nad peavad leidma teise võimaluse.

Lisaks on mehe sõnul neid juhtumeid olnud veel, kui inimestele pole antud raieluba isegi siis, kui puu on majale ohtlik, just põhjusel, et need on miljööväärtusega: „Kui tavakodanikule öeldakse, et ei tohi puud maha võtta, mis on sageli ohtlik maja kõrval, kuna need loovad miljööväärtust, siis tänavale kunagi istutatud tammed ja pärnad sellises vanuses, täies elujõus, seda ju nad kindlasti loovad.“

Laatsiti sõnul oleks üks lahendus, et kõnniteed võivad kõrgemad olla, eriti need, mis Arbimäelt alla tulevad. Samas peab vaatama, et nende tõttu ei hakkaks sajuveed inimeste krunte uputama.

Laatsit oli Robert Oetjeniga eelmisel nädalal Pika tänava puid vaadanud ja ka seal on halvasti käitutud. Nimelt oli Koidu tänava ristis üks tamm, mille juurekael on ära maetud. See mätas on nii kõrge, et kahjustab tamme juurekaela ja selle tõttu hakkab tamm ülevalt kuivama. Seda tamme saab meeste sõnul päästa – juurekael tuleb lahti kaevata, rinnatiskiviga saab ümber puu lahti kaevata süvendi ja siis tekitada ümber ringikujuline madalam osa, aga ülejäänud teepeenar säilib kõrgemana. Selliste võtetega saaks neid puid seal säästa ja need kõnniteed võivad olla kõrgemad. Tuleks üle projekteerida lähtudes sellest loogikast, et kõrghaljastus säilitada.

„Igal juhul tuleks säilitada need puud, mis arboristi sõnul on elujõulised ja leida need ehitustehnilised nõksud, kuidas puud säilitada. Sest et tegelikult kõik tulemus on ilus, aga lage,“ sõnab Laatsit.

Isegi kui puu murdub või mädaneb ära, tuleks uus asemele istutada, siis kasvõi erinevas kasvuastmes kõrghaljastus linnas säilib. Mehe sõnul ei sobi tühjaks lõigatud lennuväli Elvale mitte ja see pole ka Elvale iseloomulik. Seni kuni vana asfalti üles freesitakse, senikaua saab projekteerimistööd veel teha.

Arboristi Robert Oetjeni sõnul ei ole küsimus, kas neid säilitada, vaid kuidas neid säilitada ja saab ka kuidagi nii, et puud jäävad alles. Kõige rohkem küsimärgi all on need puud, mis on Koidu ja Kalda tänava vahelisel alal. „Võib-olla tänava nurga peal olev tamm on kehvas seisus ja kahjustada saanud, aga samas on ka näha, et tema eest ei ole hoolitsetud ja võib-olla oleks hea tahtmise korral võimalik ka teda säilitada,“ arvab Oetjen.

„Mis puudutab pärnasid ja tammesid, siis neid peaks säilitama, ei peaks üldse küsimus olema. Kunagi hindasin neid puid päris väärtuslikeks ja ma ei kujuta ette, et tänav ilma nendeta oleks, siis on eriti lage plats,“ sõnab arborist.

Täna hommikul võttis vald arboristiga ühendust ja kutsus Robert Oetjeni puid vaatama ja arutama, mis edasi teha. Oetjen väidab, et võttis reede vabaks ja üritab kaasa saada veel paar inimest, kes on kogenud projekteerijad ja kogenud puude säilitamisega ning julgeb öelda, et mitte kas, vaid kuidas puid paremini säilitada.

Oetjen on hetkel optimistlik, et vähemalt nende puude osas saab parema lahenduse. Tema sõnul ei ole see argument, et kõnnitee pärast on vaja elujõus puud maha võtta. Oleks olnud projekteerimistingimustes, et on soov ja vajadus puud säilitada, siis ei oleks jama kerkinud, leiab Oetjen.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button