UUDISED

AASTA VALIMISTENI: VOLIKOGU LIIGE KRISTEL ILVES ARVAB, ET ERAKONNAGA LIITUMINE VIIB MEID KOHALIKUST ELUST KAUGEMALE

Valimisliitu Elva Vallakodanik kuuluv Kristel  Ilves uutel valimistel kandideerida ei plaani. Põhjuseks on nii surve liituda erakonnaga kui ka tema enda elu prioriteetide muutumine. Uutel valimistel loodab ta kandideerijate seas näha uuenduslikku verd. Ilves kiidab senist haridus- ja sotsiaalosakonna tööd, kuid arvab, et ujula ehitusega on jäädud lootusetult hiljaks.

Igapäevaselt Otepää Vallavalitsuses lastekaitse spetsialistina töötav Kristel Ilves järgmise aasta valimistel Elva vallavolikokku kandideerida ei plaani. Naine loodab kandideerimas näha kedagi, kes viiks edasi tema visiooni ja mõtteid. „Ma väga soovin, et tuleks kandideerima uusi inimesi ja uuenduslikku verd,“ lisab Ilves.

Seni valimisliitu Elvamaa Esimesed kuulunud Vahur Jaakma üleskutset liituda Isamaa erakonnaga Kristel Ilves ei poolda. „Palju edu! Seda oli karta, et kui meile tuleb suur vald, siis valimisliidud kaovad ära ja kõik lähme erakondadesse,“ kommenteerib Ilves, kellel jäänud veel ligi aasta saadikuna Elva vallavolikogus.

Üks põhjustest, miks Ilves tuleval aastal ei kandideeri, on põhjus, et naine keeldub liitumast ühegi erakonnaga. Volikogu liige arvab, et selline teguviis viib meid kohalikust elust kaugemale, kuid samas mõistab erakonnaga liitumise survet: „See surve on väga tõsine, et kui sa tahad läbi lüüa, pead olema erakonnas. On ju lihtsam valimistel läbi lüüa ja tuleb ka sealt poolt väike rahasüst,“ nentis Ilves.

„Mina olen olnud opositsioonis ja samas tunnen seda, et olen suutnud jääda keskteele, iseendaks. Kui näen, et koalitsioonil on hea idee, siis olen nende poolt ja toetan neid. Kui näen, et midagi on nihu, siis toetan opositsiooni. Ma ei ole läinud seda teed, et pean nui neljaks hääletama, nagu on ette nähtud: kui oled koalitsioonis, siis pead alati poolt olema ja vastupidi,“ kommenteerib Ilves oma senist aega volikogus.

Kristel Ilves väljendab ka süümepiinu, kuna ei ole enda arvates olnud hea volikogu liige: „Olen keskendunud isiklikule elule, kuna mul sündis 2018. aaasta suvel poeg, tema on pannud prioriteedid paika, ma tunnistan seda. Seetõttu ei kavatse ma ka enam kandideerida.“  Lisaks kirjutab volikogu liige parajasti magistritööd, et kevadel diplom kätte saada Tartu Ülikoolist sotsiaaltöö- ja sotsiaalpoliitika erialalt.

Järgneva aasta jooksul tahab naine rohkem kaasa töötada vallavolikogu sotsiaalkomisjonis. Ilves soovib, et pidev vaidlus volikogus ujula üle lõppeks ja keskendutaks ka muule, nt NEET noortele (lisainfo https://www.noorteseire.ee/system/resources/BAhbBlsHOgZmIjkyMDEzLzAxLzI0LzA4XzQ2XzU2XzMwMF9Qb2xpaXRpa2F5bGV2YWFkZV81X3ZlZWIucGRm/08_46_56_300_Poliitikaylevaade_5_veeb.pdf või https://entk.ee/tag/neet-noored/), kes ei õpi ega tööta.

Rahvasaadiku hinnangul on Elva vald ujula ehitusega totaalselt hiljaks jäänud, kuna vSpa on ehitamas Tartu serva ilusat ujulat ning ka Tõrvasse tuleb ujula. Kristel Ilves näeb, et vald ei tohiks välisinvestorite peale lootma jääda ning peaks ujula asemel rannahoone ise valmis ehitama ja järve heaolu eest seisma.

„Teine asi, mida ma näen, on et meil on hästi ilus PR sellel vallal. Näitame, kui ägedad me oleme, kui ilusti me teeme ja kõik on nii suurepärane. Ägedad konverentsid, ainult täname ja täname, aga millal see päris töö ära tehakse? Aga loomulikult tuleb kajastada seda, mida me teeme hästi ja mulle väga meeldib, et Elva vald teeb praegu ise koolivõrgu analüüsi ja ei osta seda sisse,“ kommenteerib naine valla tööd. „Meil on väga tugevaid ametnikke, aga seda konverentsidel ja koolitustel käimist on palju ja siis on küsimus, et kas me ikka märkame kõiki abivajajaid.“

Siiski on ka suure professionaalsete ametnike brigaadi sees tööde delegeerimisel puudujääke. “Mäletan veel selgelt seda, kuidas 2019. aasta suvel helistasin sotsiaalteenistusse ja andsin teada, et meie külas on üks härrasmees, kellel on jalad amputeeritud ja vajab arvatavasti abi,” meenutab Ilves juhtumit. “Sotsiaaltöötaja sõnul on härrale koduhooldustöötaja määratud, kuid puhkusete perioodide tõttu on kõik väga segane. Igatahes see lõppes sellega, et sama päeva õhtul läksin teise piirkonna koduhooldustöötajaga kaasa sinna kodukülastust tegema ja kutsusime kiirabi, kes olid samuti šokeeritud, kui nägid millistesse tingimustesse oli inimene jäetud. Härra suri neli päeva hiljem haiglas.”

Tollane juhtum jäi Ilvesele sügavalt meelde. “Toona jättis küll tema kodu sellise mulje, et keegi teda aitamas ei käinud, toit hallitas, maja haises ja härra lebas liikumatult maas. Kodanik ei tohi jääda ilma abita, olgu ta joodik või prominent!“ rääkis Ilves.

Kristel Ilves arvab, et teised omavalitsused võiksid Elva valla haridusosakonna tööst eeskuju võtta, kuna erivajadustega lapsi märgatakse, teadvustatakse ning abistatakse rohkem. Otsitakse väljapääsu ja lahendusi. Volikogu liige kiidab haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Mare Tamme tööd. Haridus- ja sotsiaalosakonna koostöö aluseks peab Ilves ühist valdkonna abivallavanemat.

Elva valla suureks plussiks peab Kristel Ilves sihtasutust Elva Laste- ja Perekeskust, kes osutab asenduskoduteenusele lisaks ka rehabilitatsiooniteenust: „Lapsed saavad abi kiiremini kätte. Mõnes mõttes vanema vastutus kaob ära, et ei pea last eraldi transportima kuskile rehabilitatsiooni teenusele, kuna spetsialistid kohtuvad lastega koolides, kuid eesmärk on see, et laps saaks abi. Suurepärane on see, et omavalitsus toetab peredele mõeldud koolitusi, tegeletakse ennetustööga, mis on väga märkimisväärne.“

Näita rohkem

Seotud artiklid

Üks kommentaar

KOMMENTAARIUM

Back to top button